Síla kulového blesku

24. března 2008, 00:00 - Jiří Němeček
24. března 2008, 00:00

Místo tuctu rodin se do stěhovací rošády zapojí tisíc úředníků.

Kulový blesk. Kdo by si nepamatoval dnes už legendární komedii pánů Smoljaka a Podskalského o dvanáctivýměně v éře socialistického nedostatku bytů. Po třiceti letech od natočení tohoto filmu má letos dojít k podobné akci. Místo tuctu rodin se ale do stěhovací rošády zapojí víc než tisícovka státních úředníků z téměř celého tuctu budov v hlavním městě.

Kulovým bleskem nazval svůj plán na sestěhování úředníků svého rezortu na jednu adresu ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Jak už to tak u politických rozhodnutí podobného typu bývá, sklidil nadšený potlesk, nedůvěru i podezření z nekalostí.

Halasně ohlašovaná realitní operace má určitě svoje klady. Státní úřady opustí lukrativní budovy v centru hlavního města, rezort bude mít své úředníky na jedné adrese, a tedy i lehce pod kontrolou. Občané i živnostníci a firmy budou moci směřovat jen na jedno místo. Sníží se náklady na úklid, správu budov, doručování zásilek atd.

Vlídná tvář státní správy vůči poplatníkům není přitom revoluční myšlenkou. Neprohánět občany a firmy mezi jednotlivými úřady po celém území Prahy, stejně jako v dalších velkých městech, je chvályhodné. Čas od času tak vznikají novátorské vize o vytvoření úřednických městeček. I v Česku (zejména pro Prahu) existuje zatím neschválený plán, jak vystěhovat úředníky z center měst do koncentrovaných byrokratických hnízd.

Je to jako malý zázrak. Platíte daně, jste spolehlivý občan a stát vás miluje. Když něco potřebujete, zamíříte na jedno místo, kde vyřešíte všechny svoje problémy. Bohužel, nefunguje to. Svoje by k tomu mohli říct třeba původní obyvatelé Bruselu. Kancelářské centrum uprostřed dříve živé metropole dnes po konci pracovní doby vypadá jako město duchů. Chceme to i v Praze?

Úřednická mašinerie má svá pravidla. Jestli přijde do práce na jedno místo každý den tisíc pracovníků – zvládne to městská doprava? A co když nepůjde jen o jedno ministerstvo, ale o další zaměstnance státní správy? Píše se rok 2008. Koncentrace státní správy by mohla spočívat spíš v elektronickém propojení než ve vytváření umělých byrokratických ghett.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít