Šikovné bojoboty

16. října 2009, 13:22 - Martin Rychlík
16. října 2009, 13:22

Uplatnění nacházejí hlavně při likvidaci bomb, ale začnou i střílet

Věrně slouží armádě Spojených států amerických, neznají oddechu, nejí a nespí… Přitom plní mise na nejnebezpečnějších místech světa – v Iráku a Afghánistánu. Přesto jich ještě není dost. Tvrdí to generálplukovník Rick Lynch, velící důstojník US Army, jehož 3. obrněná divize ztratila v Saddámově domovině 155 mužů. „Mohlo jich být o osmdesát procent méně, 122 jich mohlo žít, pokud bychom měli na místě správné roboty,“ řekl minulý týden na tiskové konferenci Asociace autonomních systémů ve Washingtonu DC. A dodal, že USA vlastně v terénu ani žádné roboty nemá. To mohlo znít překvapivě, že nad Hindúkušem i iráckou planinou plachtí desítky bezpilotních letounů a využití robotků pro likvidaci výbušnin je dostatečně známo. Jenže tyto stroje – často ovládané lidmi na dálku – Lynch za opravdové roboty nepovažuje: „Hovořím spíše o systému, který by měl jistý stupeň samostatnosti,“ řekl magazínu National Defense. Miliony dolarů na výzkum „warbotů“ prý nejsou rozdávány moudře a připravené systémy, které by zachraňovaly životy, zbytečně otálí v laboratořích a skladech. Stane se muž, který velel v poli a vystudoval robotiku na MIT, historicky slavnou postavou? Vypustí samostatnější bojové roboty?

Depumizace, ostraha & průzkum
Generálplukovník situaci trochu dramatizuje. Američtí vojáci už roboty – s různým stupněm autonomie – pochopitelně mají. Nejen bezpilotní létavce značek Predator, Reaper a Global Hawk (EURO 12/2008), ale i pozemní přístroje. Už loni v květnu oslavila firma QinetiQ North America dodání dvoutisícího robota Talon, který je nejdodávanějším typem. Talony nacházejí uplatnění právě v Afghánistánu a Iráku, kde pomáhají v odstraňování nástražných bomb na silnicích. Řada jich byla poničena, aby uchránily ruce a těla svých pánů. Talon může být po explozi až desetkrát opraven, což se o lidském pyrotechnikovi říci nedá. Prvně byly talony nasazeny v Bosně roku 2000, a už rok poté pomáhaly prohledávat dnem i nocí trosky Světového obchodního centra v New Yorku. Měřily i pevnost zdí v korytu řeky Hudson. „Právě zde prokázaly odolnost, adaptabilitu a nezávadný provoz navzdory opakovanému znečištění, což je dovedlo až do Iráku,“ tvrdí William Ribich, vývojářský šéf z QinetiQ.

S granátometem
Loni v červnu dodala odnož téže firmy jménem Foster-Miller americké armádě premiérového robota nové generace nazvaného MAARS (Modular Advanced Armed Robotic System). Tento mrňous je už schopen střelby: buď kulometem M240B ráže 7,62 milimetru, nebo přidaným granátometem (40 mm). Ale k humánnějšímu nátlaku na nepřítele slouží též oslnění paprskem nebo ohlušení hlasitými reproduktory. Hbité Maarsy, které mohou být vybaveny různými nástavci a doplňky, jsou ovládány na dálku. Pidirobotek poslouchá svého operátora až do vzdálenosti více než kilometru. Řízení využívá přístupu „plug-and-play“ (pro válku trochu nevhodného úsloví „zapoj a hrej“). Doktor Ribich z QinetiQ loni doplnil: „MAARS těží z cenných zkušeností, které jsme získali v Iráku díky našemu předchozímu systému SWORD. Nynější typ je připraven k vývoji nové bojové taktiky, technik a postupů, jež budou potřeba k využívání ozbrojených – ale stále ještě lidmi ovládaných – robotických pozemních prostředků.“
Téhož názoru je generálplukovník Lynch. „Velitelům se opakuje, že už mají na bojištích roboty. I proto si velení myslí, že už dalších botů není potřeba,“ zlobí se vojenský kybernetik a volá po větším počtu „bojobotů“. Výrobci jej pochopitelně podporují. A vojáci jakbysmet. „Miluji generála Lynche, protože je svému velitelskému poslání plně oddán a vidí, jak důležité je dodávat vojákům správné nástroje,“ citoval National Defense plukovníka námořní pěchoty Jamese Bradena, projektového manažera zavádění robotiky k US Marine Corps. Oba prý spolu vedli mnoho filosofických disputací o etice, ale i definici slova robot. Lynch rovněž kritizoval státní útraty na hodně vzdálené a prchavé nápady, když chybějí peníze na základní robotechnologie, jež mají chránit životy. Časopis Wired například nedávno informoval o vývoji drobných broukobotů i mušek, o skákajících autíčkách s kamerami (určených pro pouliční boj) nebo nejnověji o robotovi, který dokáže měnit svůj tvar a objem. Pochází z armádní výzkumné organizace DARPA (EURO 51/2008).

Čtyři úkoly pro bojoboty
„Všechny tyhle nápady sleduji 25 let. Ale musíme si říci: Jo, je to zajímavé, ale ne tolik zajímavé. Důležité je nyní něco jiného,“ tvrdí generálplukovník Lynch. Jaké mají dle něj roboti nejbližší využití v armádě? Jednak se mají věnovat odminovávání silnic a objektů. Za druhé mají trvale sledovat a pozorovat některé úseky či „žhavá místa“, kam nepřítel pravidelně dochází – kupříkladu opakovaně pokládá bomby. Ideálně by měl být robot vybaven zbraní. „Můžeme ty bastardy zabít ještě dříve, než výbušniny nastraží,“ hřímal Lynch. Třetí priorita: chytřejší konvoje. Armáda přesouvá obrovské náklady napříč nepřátelským územím, což by prý nákladní auta zvládala sama. „Proč nemůžeme mít chlapa jenom v prvním kamionu, aby jej další automaticky sledovaly? Podobných ukázek jsem už viděl za dvacet let nepočítaně, ale nikde nejsou využívány,“ tvrdí Lynch. A konečně čtvrtou novinkou se má stát „robotický wingman“ – skupiny tanků by prý nemusely být osazeny tolika lidmi, velitelům by pomohli „autonomnější“ a křemíkovější parťáci. Generálplukovník Lynch prý bude všemi silami prosazovat, aby se armádní technologie ubíraly tímto směrem. A emotivně uzavírá: „Pokud se nedostanou roboty do terénu, prohrajeme.“

***
BOX
Robotické priority US Army
1. Automatické odminovávání cest
2. Automatická ostraha a obrana míst
3. Autonomní konvoje ze zásobami
4. Autonomnější tanky a systémy
Pramen: National Defense

Popisky:

Kámoši jak hrom. Americký voják připravuje v afghánském Logaru robota Talon, který se specializuje na odminovávání silnic a odstraňování výbušnin.

Kyber kvéry! „Pokud se nedostanou roboti do terénu, prohrajeme,“ říká generálplukovník Rick Lynch.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít