Sháníte psychosociála?

15. února 2008, 11:27 - Martin Rychlík
15. února 2008, 11:27

Co nemá studijní obor, neexistuje

Říká se, že posledním mudrcem, jenž obsáhl veškeré poznání své doby, byl Gottfried W. Leibniz, který žil v letech 1646 až 1716. Coby dítě přečetl kompletního Aristotela, v patnácti začal na lipské univerzitě studovat práva, filozofii a přírodní vědy. „Učený je ve všem, co jen se dá říci,“ napsal jeho přítel. Později Leibniz uveřejnil ideu dvojkové číselné soustavy, filozofoval o monádách, anticipoval pojem nevědomí a vynalézal věci od důlních čerpadel až po masox… Jakou to má souvislost s únorem 2008? Do rukou se mi dostaly Učitelské noviny, které každoročně přinášejí seznam vysokoškolských oborů pro další školní rok. V seznamu škol, na něž se mohou uchazeči hlásit nejčastěji do 29. února, defiluje pestrá nabídka od technických věd až po společenské nauky. Těch novinek, těch názvů!
Je až neuvěřitelné, přes co všechno lze dospět k titulům. Zaujmou užitečné, zato netypické obory, jako jsou adiktologie na 1. LF, rostlinolékařství na MZLU, parazitologie na PřF UK, odpadové hospodářství v Ústí nad Labem nebo „všeobecná sestra“ - bakalářka, která má štěstí, že nebyla nazvána veřejnou. Vědní rozvoj přinesl i biogeologii a bioinformatiku. Ideál antické kalokagathie – čili sepětí ducha s tělem – naplňují studenti rekreologie, ústeckých „aktivit v přírodě“ (to zní slibně) a vojenské tělovýchovy, nicméně osobně favorizuji „animátory sportovních aktivit“ z brněnské FSpS. Těžký kalibr mají zase ve Vyškově, kde se lze stát vševojskovým či dělostřeleckým velitelem (specializace munice).
Čeština úpí, když se z překladatelství stává mezikulturní komunikace a studenti navštěvují přednášky z humanitní environmentalistiky nebo prevence a rehabilitace sociální patologie na JČU. V Brně se pokusili akreditovat obor s oxymóronním názvem „soudobé dějiny“. Jak si vůbec říkají ti, kteří se pyšní diplomy z psychosociálních a genderových studií? Gendeři? Psychosociálové? Nevím. Ale nejdelší název oboru, jaký jsem letos našel, zní „Management volně žijících zvířat a jejich chovů v tropech a subtropech“ na ČZU.
Zkrátka věda a výuka rozsekaná na kousíčky. I proto se možná na olomoucké přírodovědě rozhodli zavést nový studijní předmět: popularizace vědy. Leibniz by čuměl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít