Seznamte se s pirátovým nejlepším kamarádem

21. března 2008, 17:18 - Mark Scott
21. března 2008, 17:18

BusinessWeek vystopoval zakladatele serveru YouTorrent,...

Jeho cílem je stát se „Googlem“ v oblasti sdílení médií

Řekněme, že chcete ukrást film. Vy jste samozřejmě zákonů dbalým občanem, který by nikdy o takové věci nesnil. Ale předpokládejme na okamžik, že chcete ušetřit svých 20 dolarů za nové DVD nebo chcete získat nový oscarový film Tahle země není pro starý dříve, než vyjde na DVD. Jedním z nejlepších míst, kam pro něco takového jít, je v současnosti web zvaný YouTorrent.com. Ten vám nejen umožní dozvědět se, na které webové stránce film je, ale také vám poskytne informace o tom, na které stránce si ho nejsnadněji stáhnete. S jednoduchým designem a se silnou technologií se YouTorrent stal undergroundovou webovou senzací již necelé tři měsíce po svém vzniku. V únoru přilákal 2,7 milionu návštěvníků a v popularitě překonal videonováčky Joost.com a Hulu.com, jak uvádí výzkum společnosti comScore. YouTorrent již dosáhl desetiny počtu návštěvníků, kteří využívají obchod iTunes společnosti Apple. Trochu se stává podobným Googlu, ovšem s pirátským obsahem.
Ale kdo začal s YouTorrent a proč? Na tyto otázky dosud nebyly žádné odpovědi. Webová stránka YouTorrent poskytuje jen málo informací - žádná adresa, jen generická e-mailová adresa. Jedna šeptanda dokonce předpokládala, že stránka je vějičkou FBI, jenž stopuje zloděje na netu. Zkrátka, průzkum webu by záhadu YouTorrent nevyřešil. Volalo to po mnohem aktivnějším přístupu.
Po několika e-mailech a telefonních rozhovorech souhlasí zakladatel webové stránky se setkáním a rozhovorem. Trvá ovšem na určitém stupni anonymity včetně toho, že nebude použito jeho příjmení. A tvrdí, že YouTorrent je legální a určitě ne zástěrkou pro federály. Avšak je opatrný ohledně potenciálních soudních sporů ze strany filmového a nahrávacího průmyslu, v jejichž očích chce zůstat nenápadný.
Cesta k setkání s mužem, stojícím za YouTorrent, vede do Londýna. Jeho jméno je Jon, je mu 22 let a vyrostl v jižní Anglii blízko Southamptonu. Místem, které navrhuje pro setkání, je elegantní bistro v severovýchodním Londýně plné žen v šatech od Prady usrkávajících karamelová latté. Přichází ve sportovním oblečení s neupravenými vousy a v dobře padnoucím béžovém saku. Objednává si horkou čokoládu.
Nápad na YouTorrent dostal Jon po Vánocích, kdy sháněl na síti retropočítačovou hru. Přeskakoval z jedné stránky na druhou, frustrován svým snažením. „Uvědomil jsem si, že ztrácím spoustu času hledáním,“ říká uprostřed rozptýleného odpoledního davu. Jako vystudovaný počítačový odborník začal psát softwarový kód a po týdnu práce pozdě do noci, podporovaný dávkami kofeinu, byla stránka na světě. A běžela.
Jon vytvořil YouTorrent tak, že indexoval všechno dostupné na šestnácti webových stránkách zahrnujících filmy, hudbu, hry a softwaru. Obsah hledáte podle počátečních slov ve vyhledávacím okně. Některé ze šestnácti stránek nabízejí pouze legální materiál, ale většina má nelegální kopie. Co vás na YouTorrentu dostane, je to, že hledá napříč mnoha zdroji s příslušným obsahem a šetří lidem čas jinak ztracený přeskakováním ze stránky na stránku při hledání nejnovějšího filmu nebo nejrychlejšího stahování. Výsledky jsou uspořádány podle počtu „seeds“ nebo počítačů, které nabízejí žádaný obsah. Čím je hodnota „seeds“ vyšší, tím rychlejší je stahování.
Jon a jeho právník si myslí, že stránka splňuje právní předpisy, protože YouTorrent nemá žádný inkriminovaný obsah na svých vlastních počítačích. Pouze nabízí spojení na hledaný obsah, ať už pirátský nebo jiný. Problém ale není tak jednoduchý. V minulosti hudební a filmový průmysl stíhal často a s úspěchem webové stránky, které vedly lidi k materiálům chráněným autorským právem. „Otázka, zda spojení na obsah patřící jiným lidem porušuje právo, nebo ne, je sporná,“ říká Anne Borranová, expertka na právo v duševním vlastnictví z London School of Economics.
Americká filmová asociace (MPAA) odmítla komentovat přímo YouTorrent, ale John Malcolm, ředitel světové protipirátské divize říká, že webové stránky, indexující pirátský obsah, jsou „zjevně nelegální.“ Asociace amerického nahrávacího průmyslu (RIAA) říká, že bude stíhat pirátství v hudbě, kdekoliv se objeví. Průmyslové skupiny se ustavily, že online zloději ubírají zisky, které je potřeba platit umělcům, aby mohli vytvořit další filmový nebo hudební trhák.

OBCHŮDEK NA ROHU?
Jon uznává potřeby filmového a hudebního průmyslu. Avšak říká, že ceny za nové filmy a alba jsou prostě příliš vysoké, aby ještě fungoval obchodní model minulosti. Využíváním nových technologií, jako je online distribuce, mohou umělci přesto získat kompenzace adekvátní k jejich výtvorům, přestože si budou účtovat menší poplatky. Dodává, že by mohl vynechat materiály s copyrightem, kdyby byl přinucen to udělat.
Když se Jon rozhodl otevřít službu ostatním lidem, chtěl, aby měla zapamatovatelné jméno. Zdálo se, že se YouTorrent hodí, protože filmy a hudba jsou obvykle sdíleny na webu a „pramínky“ obsahů jsou známy jako torrenty. Někdo jiný sice vlastnil doménu youtorrent.com, Jon ji ale koupil za 20 tisíc dolarů. Tvrdí, že jeho provozní náklady na YouTorrent jsou 500 dolarů za měsíc. Dosud je stránka k využití zdarma, není na ní žádná reklama a nepřináší žádný zisk.
Jon doufá ve výnos přes online reklamu konsolidací trhu torrentů, o nichž si myslí, že jsou příliš roztříštěny, než aby je většina lidí využívala. „Kdybych ovládl trh s torrenty,“ říká, „každý by spoléhal na profit z webové stránky, podobně jako lidé prohlížejí Google, kde jsou výnosy z reklamy založené na vyhledávání.“ Při otázce, proč tolik chytrých technobláznů jde cestou pirátství u hudby a filmu, odpovídá, že spousta lidí předstírá, že to dělají, aby zaujali „hollywoodský establishment“. Ale podle Jona je to hlavně způsob, jak rozjet „kšeft“ a vydělat peníze. „Abych byl naprosto upřímný, je to nyní na internetu nelítostné,“ dodává.
Na hocha, který je necelé dva roky po střední škole, zní jeho řeči o byznysu pěkně zkušeně. Nyní, když se Jon zvedá, aby opustil kavárnu, jeho otrhaná peněženka se suchým zipem a zašlé tenisky napovídají, že jeho léta dospívání nejsou tak docela pryč. Snad Jon bude schopen kápnout na to, co mladí surfaři na webu chtějí. Nakonec, je jedním z nich.

SOUVISLOSTI
Jo ho ho!
Snad nejznámější webovou stránkou pro ilegální stahování hudby a filmů je Pirátský záliv (The Pirate Bay). Se stránkou začala skupina Švédů, jež využívala nedůsledný přístup země k autorskému právu a pokračovala v činnosti i tehdy, když podobné webové stránky byly zrušeny kvůli právním dopadům. V roce 2006, v článku nazvaném „Tajemství Pirátského zálivu“ publikovaném v magazínu Wired, vypráví Quinn Norton příběh kontroverzní stránky a jejího snažení o udržení nabídky obsahu zdarma lidem po celém světě.

Foto:
Podzemí: Jon říká, že věří, že by stránka legálně obstála

DIVOKÝ, DIVOKÝ WEB Mladí technoblázni již dlouho mají zájem pomáhat lidem sdílet hudbu a filmy, které jsou chráněné autorskými právy, zdarma na Internetu

1999 Shawn Fanning tvoří Napster, který umožňuje volný přístup k hudbě, uložené na jiných počítačích

2000 Niklas Zennström začíná se serverem Kazaa, kde se sdílí hudba bez nutnosti jít přes centrální hub

Červenec 2001 Napster je zavřen po žalobě nahrávacích společností kvůli porušování autorského práva

2002 Bram Cohen otevírá BitTorrent, který umožňuje lidem sdílet obsah mnohem rychleji než dříve

2005 Cohen souhlasí s odstraněním spojení na copyrightovaný obsah z webové stránky BitTorrent

Červenec 2006 Mateřská společnost serveru Kazaa souhlasí s převedením Kazaa na legální hudební službu

Leden 2008 YouTorrent je otevřen pro veřejnost

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít