Sexy pero s digimozkem

18. června 2009, 13:50 - Martin Rychlík
18. června 2009, 13:50

Velký potenciál má psací náčiní, jež může v budoucnu samo i tlumočit

Neocenitelnou pomůcku pro manažery, právníky, studenty a ano, i pro novináře, nabízí společnost Livescribe. Poté, co se svým revolučním perem Pulse Smartpen dobyla USA, vtrhla v listopadu i na další kontinenty, včetně Evropy. Proč však takový humbuk okolo prachsprosté tužky? No schválně: Znáte nějakou jinou, jež má v sobě zabudovaný diktafon a pamatuje si vše, co jste si zapsali? Nejspíš ještě ne, tudíž vám ji představíme. Smartpen má též integrovanou minikameru, která díky zvláštnímu papíru dokáže zaznamenávat i poznámky z porad či přednášek. Přetažením údajů do počítače si lehce vytvoříte *.PDF a *.MP3 archivy, v nichž se dá – teď pozor! – vyhledávat, a to i ve zvukové stopě. Blbinka (spíše se však sluší říci „chytřinka“) s pamětí jednoho či dvou gigabajtů, dobíječkou, náplněmi a sadou zapisovacích bloků je k dostání od 5500 korun. Výhradním dovozcem do Česka se nedávno stala firma Tadeo. „Plánujeme už rozšíření prodeje do Polska, Maďarska i na Slovensko,“ řekl týdeníku EURO ředitel firmy Karel Holub. Registrovány jsou totiž i domény livescribe .cz, .sk, .hu a .pl.

Ze Švédska přes USA až do Česka

Pero pochází ze Skandinávie, v prodeji je asi rok. Robustní Pulse, jenž však váží pouhých 34 gramů, nabízí až 100 či 200 hodin záznamu dle vybrané paměťové varianty. Psací náplň je trochu kratší, ale nijak raritní. Záznam se přes USB dobíjecí kolíbku přenáší do PC. Baterie vydrží mnoho hodin. K dispozici jsou různé druhy bloků s potečkovanými papíry Anoto a můžete si koupit i diář s koženým pouzdrem typu Moleskine. Ceny papíru jsou zhruba o čtvrtinu vyšší než u obyčejného. Software se ovládá poklepáním na kurzory vykreslené na každé stránce papíru. Existují též ovládací samolepky, které si můžete nalepit do auta, na stůl či vedle počítače. „Pero má propojený audiovizuální záznam, v zásadě ,otagovanou‘ nahrávku, v níž se dá vyhledávat. Vtip je v tom, že tužka integruje všechny zaznamenávací technologie. Nemusím pak u sebe nosit diktafon, skener, notebook plus zápisník,“ říká obchodní ředitel František Kroupa, jenž se kromě Tadea zabývá „rozjezdy“ dalších firem. Perem vytvořený obsah se dá sdílet i na webu – třeba na Facebooku. „Je to otevřený software. Proto vznikají stále nové aplikace,“ sděluje Kroupa. Dokoupit se musí třeba rozpoznávací OCR funkce a další jsou ve vývoji. Podnikatel upozorňuje i na demoverzi, která rozezná napsaná slova a přeloží je – nahlas – do arabštiny nebo čínštiny… Chcete se rozloučit? Napište do bloku NASHLEDANOU a pero promluví za vás: „Ma’as saláma!“
Pero má intuitivní ovládání, rychle si na ně zvyknete a člověk ani nemusí být zapáleným fandou hi-tech. Zatím bylo do Česka dovezeno kolem 250 kusů. „Prodány jich byly desítky. Hodně sázíme na přímý marketing a prodej. Chodím s perem na jednání – a každý se na něj zeptá. Dost lidí si jej pak i koupí,“ usmívá se Kroupa, podle nějž brzy přibude i internetový obchod. Pero „nechytá“ přesně diakritiku, což v mezinárodním prostředí byznysu ale nemusí tolik vadit. Proč si tužku koupit v ČR, a nikoli v USA? „Poskytujeme český manuál, záruku i technickou podporu. A v zásadě se nikomu nevyplatí objednávat si jednu tužku z USA,“ odpovídá. Cílovou skupinou bývají vysokoškoláci, profesoři. „My se však snažíme zaměřit na všechny, kdo s sebou nechtějí nosit notebooky či PDA. Je to pro lidi, kteří si stále chtějí psát na opravdový papír. Třeba já jsem poznámkový typ, pořád si píšu,“ směje se Kroupa nad náčiním, jež získalo 93procentní hodnocení v zámořském časopise PC World a také ocenění od žurnálu Popular Mechanics za průlomový nápad roku 2008.

Pro byznysmeny? Jako stvořené

Více než půlroční zkušenosti s užíváním chytropera má Thomas E. Mershon, ředitel pražské manažerské školy EMBA studií při University of Pittsburgh. „Po šesti měsících užívání mohu říci, že jsem s ním spokojen. V mé pozici si musím dělat hodně poznámek a často se k nim vracím i měsíce poté. Sejdu se třeba s potenciálním studentem, ale pak o něm čtyři měsíce neslyším. Najednou potřebuji vědět, na čem jsme se dohodli. Dříve jsem listoval sešity, ovšem nyní jeho jméno rychle dohledám i s detaily v počítači. I když pěkně čmářu, slova nebo jména vyhledávač vždycky najde,“ tvrdí Američan žijící léta v Praze. Podle jeho slov si lidé, kteří se často účastní byznysových mítinků, musí pero zamilovat. Využití najde v nahrávaní schůzek a propojení se zapsanými poznámkami. Zadáte sousloví „Projekt EURO“, a ve chvíli vám vypadnou VŠECHNY chronologicky řazené dokumenty, kde se o něm hovořilo. Totéž platí pro seznam Martinů či Janiček ve vašem diáři. Užitečné, ne?
„Jako člen řady firemních orgánů vím, jak jsou některá jednání oficiální, a rád bych je měl nahraná,“ dodává Mershon, kterého potěšil i převod ručně psaných poznámek do počítačové formy. Ředitel instituce, jež poskytuje v Česku nejdražší (a dost možná i nejlepší) MBA vzdělání, se logicky potkává se spoustou činorodých a zvídavých lidí. Předvede jim tohle činorodé náčiní, a to i záhy učaruje nejednomu manažerovi. Je to chytré, je to „trendy“ a pomáhá to v práci. „Mám i dva profesory, kteří jakmile pero viděli, ihned si ho objednali. Další si pořídila naše londýnská absolventka jako dárek pro manžela,“ vypráví Mershon. A uzavírá: „Někteří lidé hledají přesně takovouhle věc, aby si lépe zorganizovali život.“

***
Nálepka: www.livescribe.cz

BOX (foto vejška):
Co to chrastí v bedně?

Pulse Smartpen (35 gramů)
verze s 1 nebo 2 GB paměti
Livescribe software (ke stažení)
3D nahrávací headset
stostránkový blok A4
USB přenosová a dobíjecí kolíbka
tři tužkové náplně
stylové kožené pouzdro
ovládací samolepky
manuál, karta s demoprogramy

Pramen: Livescribe

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít