Sevilla - perla španělského jihu

01. září 2010, 14:03 - Tomáš Hájek
01. září 2010, 14:03

V dobách největší slávy to bylo místo, odkud vyplouval na své cesty Kryštof Kolumbus. Najdete tu třetí největší evropskou katedrálu. Její minaret má připomínat mešitu, která zde stála původně.

Arabské kořeny připomíná i zdejší maurský zámek. Sevilla je kouzelná v každém ročním období. Nejvíc ale ožije v dubnu na svátek Feria de Abril, kdy po sedm dní tečou proudem těžká andaluská vína, všude se tančí flamenco a odehrávají se ty nejlepší býčí zápasy.

SEVILLA
Je to hlavní město Andalusie a čtvrté největší město Španělska. Sevilla se považuje za kulturní centrum jihu Španělska. Město založili Féničané ještě před tím, než se začal odpočítávat náš letopočet. V 16. století se Sevilla stala nejbohatším španělským městem. Byla překladištěm zboží z kolonií a Evropy, především zlata a stříbra. Pokud se sem vydáte, musíte rozhodně vidět Sevillskou katedrálu, která je třetí největší v Evropě, původně maurskou pevnost Alcázar nebo překrásné originální náměstí Plaza de Espaňa. Jak se tam dostanete Výhodou je, že do Sevilly letí přímá linka z Prahy. Třeba s Tap Air Portugal se do Sevilly i zpátky proletíte za necelých 9 300 Kč, a to včetně všech poplatků. Sveze vás sem ale i třeba Lufthansa nebo KLM. Pokud budete mít štěstí, webové stránky letenky-servis.cz vám ukážou i spoje daleko levnější. Kde se můžete ubytovat Online booking hotelů a penzionů přímo v Seville nabízí třeba server www.a-seville.com. V centru vás jedna noc ve čtyřhvězdičkovém hotelu a na dvoulůžkovém pokoji vyjde přibližně na 2 000 korun. Ale třeba dvouhvězdičkový Penzion Hostal Picasso vás ubytuje i se snídaní už za 450 korun.

Spontánnost. Právě tohle slovo mě napadlo, když jsem se brouzdal noční Sevillou, jedním z nejvýraznějších měst španělské Andalusie. Procházel jsem právě čtvrtí El Arenal kolem obří arény Plaza de Toros de la Maestranza a mířil do jedné z úzkých uliček. Zaslechl jsem odtud hluk, a tak jsem se šel podívat, co se děje. V ulici u klubu Tablao El Arenal stála dlouhá řada lidí. Bylo už k jedenácté, tedy čas na opravdovou španělskou zábavu. Zamíchal jsem se do davu, zaplatil vstupné a vešel dovnitř. Stylový interiér klubu sliboval zábavu dosud nevídanou. Číšník mě usadil ke stolu a nalil víno. Netrvalo dlouho a v sále zhaslo světlo. Na pódiu se objevila stará žena, která ticho prořízla svým silným hlasem. Noc flamenca právě začala. A tak jsem v následujících dvou hodinách zakusil nejen nádherný zpěv a skvělý tanec, ale ochutnal jsem také výtečné španělské jídlo. Barevné sukně se míhaly před botami tanečníků klapajících ve strhujícím rytmu. Tklivá kytara byla střídána srdceryvným zpěvem. Stálo to za to! Jak se ukázalo, klub, který tu funguje už více než 30 let, patří k nejlepším v Seville.

Flamenco není ale jediný důvod, proč tohle město navštívit. Když už do Sevilly zavítáte, nemůžete se vyhnout místu, kde od dob římské nadvlády sídlili sevillští vládcové. Alcázar zažil za ta staletí nejrůznější nájemníky. Některé přestavby byly řízeny nutností bránit se – to když Almohadé udělali z Alcázaru hlavní opěrný bod opevněného města. Za jinou stavební úpravu zase může libido vládce al-Mu‘tadida, který nechal sídlo zvětšit, aby se do něj vešel jeho harém 800 žen.

Také katedrála v Seville si zaslouží pozornost. Je to totiž údajně největší gotická stavba světa. Se svými více než 11 tisíci metry čtverečními předčí i londýnskou katedrálu sv. Pavla. Sevilla je ale i městem dona Juana. V malebných uličkách se občas přistihnete, jak uvažujete, jestli ten mladík, který vás minul, nebyl právě on…

Pokud chcete zažít něco neopakovatelného, pak se rozhodně vydejte na býčí zápasy. Zdejší korida je úžasná. Pokud narazíte na profesionálního toreadora, zjistíte, že nejde o obyčejnou „zabíjačku“, ale o skutečný souboj, při němž člověk projevuje zvířecímu soupeři zvláštní druh úcty. Moji návštěvu arény umocnily ovace, kterými publikum reagovalo na průběh zápasu. Byly skutečně obrovské. A když po úspěšném skolení býka odměnilo několik tisíc lidí toreadora růžemi a máváním bílými šátky, přistihl jsem se, že i přes panující vedro mě zamrazilo v zádech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít