Severní Ameriku rozdělili špatně

05. května 2010, 14:00 - Tomáš Stingl
05. května 2010, 14:00

Západ a východ Kanady, to jsou dva zcela odlišné světy. Říká to Jerry Jelinek z proexportní agentury CzechTrade. Podle něj je pro české firmy lákavější západ Kanady, kde se buduje ropný průmysl. Proto se i kancelář CzechTrade nedávno přesunula z přesyceného Toronta do města Calgary.

Autor: Martin Siebert

Kanada, veliká země. Dá se vůbec nějak souhrnně jako trh popsat?

Stejně jako v případě Spojených států i v Kanadě platí: západ a východ země jsou zcela odlišné světy. Vždycky říkám, že politici kdysi udělali tu čáru napříč Severní Amerikou špatně. Vedli jí podél 49. rovnoběžky a oddělili tak sever a jih. V polovině devatenáctého století tím ukončily třenice o území a vznikla moderní hranice mezi USA a Kanadou. Z hlediska přírodních, hospodářských i populačních podmínek je ale daleko přirozenější dělit kontinent na východ a západ. Takže si dělávám legraci, že ta čára měla vést spíš odshora dolů.

Jaký je tedy rozdíl mezi východem a západem co se týče hospodářství?

Východ je daleko hustěji osídlen a je tam soustředěna naprostá většina výroby. Především automobilové. A stejně jako v Česku i v Kanadě to znamená, že se tam jako subdodávky pro automobilový průmysl vyrábí snad úplně všechno. Naopak západ jsou rozlehlé, málo obydlené oblasti, kde se nevyrábí prakticky nic. Jasně tam dominuje získávání ropy z ropných písků.

Který z těch dvou regionů je vhodnější pro české obchodníky?

To je právě to. Myslím si, že pro nás je lepší zaměřit se na ten západ. Sice by vypadalo zdánlivě logicky tlačit se do východních oblastí, kde jsou velká města, hustě zabydlené regiony a tudíž mnoho spotřebitelů. Jenomže Kanada je stejně jako většina vyspělých zemí trh naprosto přesycený spotřebním zbožím. Takže prosadit se na východě v husté konkurenci je těžké. Naopak na západ můžeme dodávat techniku nebo i větší investiční celky pro rostoucí ropný průmysl.

Co tam mohou čeští exportéři nabídnout?

Jsou tam obrovské příležitosti. Považte, že například podnik na získávání ropy z ropného písku je zakázkou za dvanáct miliard dolarů! Když do takového areálu nabídne česká firma třeba čerpadlo o deset procent levněji než konkurence, může to být skvělý obchod. Ale ropný průmysl zároveň vytváří komplexní infrastrukturu, která potřebuje vlastně všechno, nač si vzpomenete.

Takže to je důvod, proč se loni v říjnu přemístila kancelář CzechTrade z Toronta do Calgary?

Přesně tak. Dlouho jsem tuto změnu prosazoval. Calgary je důležitým střediskem v provincii Alberta, jež je hlavním regionem pro těžbu ropy. Mimochodem, jestliže letos si Češi zapsali do povědomí Vancouver, Calgary se zase proslavilo díky zimní olympiádě v roce 1988.

KDYŽ SE Z JAROSLAVA STANE JERRY

Vy sám jste kdysi coby český emigrant začínal podnikat právě v Albertě. Jak se to seběhlo?

Z Československa jsem z politických důvodů emigroval v roce 1980. Kanadu jsem zvolil proto, že jsem věřil, že tam cizince přijmou vstřícně. To se potvrdilo. Šel jsem přes italský utečenecký lágr, kde se mnou mluvil kanadský konzul. Když jsem mu řekl, že jsem profesí zeměměřič, navrhnul, abych šel pracovat právě do Alberty. Zrovna tam vrcholil ropný boom. Dostal jsem tam tehdy práci u jiného českého emigranta, který měl firmu na výrobu map. V roce 1984 jsem se pak osamostatnil a založil společnost Jelinek Surveys, která funguje dodnes. Zažil jsem s ní vzestupy i pády, ostatně i samotný ropný průmysl zažil mnohé turbulence.

Takže díky téhle zkušenosti víte, nakolik je na kanadský trh těžké vstoupit. Jaké jsou překážky z hlediska administrativy, zákonů, úředních postupů? Kanada je podle statistik pátým nejsvobodnějším trhem na světě. A je to opravdu tak. Když si tam česká firma bude chtít otevřít filiálku, bude jí to trvat den nebo dva. Podnikatel přijde na registr a oni pouze ověří, že jím zvolené jméno firmy ještě nikdo nepoužívá. Pak vyplní jednoduchý formulář, zaplatí poplatek čtyři sta dolarů, založí si s jedním dolarem účet a je to. Nepotřebuje žádné základní jmění, nic takového. A co potyčky se státní byrokracií? Zase jde o velmi liberální prostředí. Já podnikám v Kanadě přes 25 let, v jednu chvíli jsem měl až 140 zaměstnanců, a nikdy na mě nepřišel auditor. Když se bavím se svými kamarády, kteří podnikají v Česku, všichni už audit ve firmě měli. Kdo to všechno platí, kolik to stojí peněz, ptám se. Jinak řečeno, pokud v Kanadě nepřekračujete zákon, nikdo vám do podnikání nemluví… Ano, oni opravdu nejsou byrokraté. Další moje zkušenost, která to názorně ukazuje. Jmenuji se Jaroslav, ale to žádný Kanaďan nedokáže vyslovit. Tak jsem si nechal zapsat jméno Jerry. A opět - vůbec nikomu nevadí, že na některých dokladech mám uvedeno Jerry a na jiných Jaroslav. Obchod funguje, to je, oč tu běží, ostatní věci jsou podružné. Jedna byrokratická překážka pro zahraniční firmy tu ale je. Dovozcům ztrpčují život povinné certifikace. To je pravda. Evropské certifikace Kanada bohužel neuznává, musíte mít ověření tamějších úřadů. Například pokud budete chtít dodat svařenou součástku do těžebního zařízení, tak i ten svár musí projít certifikací jejich úřadu pro ropný průmysl. A nakolik vidíte vízovou povinnost pro Česko jako bariéru pro obchod? Myslím, že je to trošku přeceněné téma. Pokud chce podnikatel udělat multimilionový obchod, nevzdá to asi kvůli nutnosti pořídit si vízum. KANADSKÉ ŽERTÍKY RADĚJI VYNECHTE

Neexistuje jen to zeměpisné rozdělení Kanady na východ a západ, ale také to na anglicky hovořící a frankofonní část. Je valný rozdíl při obchodování ve francouzsky hovořící provincí Quebec? Ta je kulturně blíž Evropě, takže to je pro českého podnikatele spíš výhodou. Co se týče jazyka, obyvatelé Quebecu většinou samozřejmě bez problémů mluví anglicky, snad až na pár zatvrzelých patriotů. Francouzština je tedy výhodou, ne nutností. Téma oddělení Quebecu už v poslední době nějak zmizelo a nikdo o něm už dnes moc nemluví. Když se řekne Kanada, vyplyne člověku na mysli i spojení „kanadský žertík“. Prý se ale nemá při jednání moc vtipkovat…

Vysloveně to nedoporučuji. Český styl humoru je totiž úplně jiný a v překladu může utrpět. Váš žert tak skoro jistě zůstane nepochopen. V lepším případě vyvolá jen nechápavé ticho, v horším případě partnery omylem urazíte. Stejně tak i ty příslovečné kanadské žertíky je těžké přeložit. Viděl jsem několik jinak skvělých a vtipných kanadských televizních seriálů nadabovaných česky. Ani jednou jsem se nezasmál. Zkrátka, s humorem v Kanadě raději šetřete.

Kontakt na kancelář CzechTrade v Calgary: jaroslav.jelinek@czechtrade.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít