Šetrnost se nemusí vyplatit

10. dubna 2007, 00:00 - (pb)
10. dubna 2007, 00:00

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍV lidském životě se přihodí leccos nepříjemného - úrazy, havárie, ale také krádeže a loupeže. Vyrovnat se s takovými událostmi dá vždycky nějakou námahu a nezřídka stojí i peníze. Na cestách to platí dvojnásob.Pojistné produkty jsou obvykle trochu složitější a je téměř pravidlem, že pojištěný se s podmínkami smlouvy ani příliš nezabývá.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ V lidském životě se přihodí leccos nepříjemného - úrazy, havárie, ale také krádeže a loupeže. Vyrovnat se s takovými událostmi dá vždycky nějakou námahu a nezřídka stojí i peníze. Na cestách to platí dvojnásob. Pojistné produkty jsou obvykle trochu složitější a je téměř pravidlem, že pojištěný se s podmínkami smlouvy ani příliš nezabývá. Více než letmý pohled na pojistku je ale rozhodně na místě. Správný výběr sice zabere nějaký čas, ten se ale pojištěnému zúročí, když skutečně k nějaké kolizi dojde. Také přehnaná šetrnost se nemusí vyplatit: Z některých výzkumů vyplývá, že nadpoloviční většina cestovních pojistek se týká jenom úhrady léčebných výloh. Rizik na cestách je ovšem více. ZDRAVÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ V rámci Evropské unie sice občané České republiky mají v případě akutního onemocnění či úrazu nárok na nezbytnou zdravotní péči zdarma, ovšem běžné zdravotní pojištění toho v cizině mnoho nepokryje. V některých zemích se třeba vůbec nevztahuje na zubařské výkony. Komerční pojistka je proto namístě, a totéž platí pro jistou hotovost, protože leckde vyžadují platby okamžitě, pojišťovna je pak proplácí zpětně. Ceny lékařských „prací“ jsou v Evropě i jinde ve světě vysoké. Česká pojišťovna ve svých materiálech uvádí orientační cenu ambulantního vyšetření v rozmezí 100 až 500 eur, jeden den v nemocnici pak vyjde na 250 až 1000 eur. Komplexní pojištění léčebných výloh pokrývá všechny tyto výdaje, vedle toho také případné náklady na převoz, na které se veřejné zdravotní pojištění vůbec nevztahuje. Tady se cena může v případě leteckého transportu ze vzdálenějších destinací vyšplhat až na stovky tisíc korun. ŠKODY TĚCH DRUHÝCH Na zahraničních cestách ovšem číhají i četná majetková rizika. Cestující totiž může sám způsobit nemalé škody. Typicky jde o následky autohavárií, ale jinak je v tomto ohledu spektrum možností nekonečné, například náhodné poškození exponátu na výstavě či lyžařská kolize. Pro tyto případy pojišťovny nabízejí majetkové cestovní pojistky, protože ty „domácí“, které pojištěný může mít, jsou totiž teritoriálně omezeny na území České republiky. Těmi se lze pojistit, přesněji řečeno převést na pojišťovnu platby za náhrady škod, které pojištěnec způsobí na zdraví či majetku druhých osob. Vzhledem k tomu, že ve vyspělých zemích bývá zvykem více než u nás taková odškodnění vymáhat, jde o užitečnou ochranu. K majetkovým cestovním pojistkám patří i pojištění zavazadel, které je obzvláště vhodné pro cesty automobilem (krádeže jsou bohužel časté všude), a pojištění stornopoplatků za zrušení zájezdu. Tento produkt se zatím nijak masově nevyužívá, ale při objednávce drahých a exkluzivních zájezdů je namístě jeho sjednání přinejmenším zvážit. BEZ ASISTENCE TO NEJDE**

Na trhu vládne silná konkurence, je tedy dobré nabídky a podmínky porovnat. V každém případě je třeba počítat s výdaji v řádech desítek korun denně. Při častějších výjezdech je proto účelné zvážit sjednání rámcové roční cestovní pojistky. Tady už půjde o částky v řádu tisíců korun, jednoduchá kalkulace - na základě délky plánovaných cest - ovšem ukáže, zdali se vyplatí sjednat takovou pojistku nebo raději na každý výjezd zvlášť. Ušetřit lze také na sjednání pojistky prostřednictvím internetu.

Jakkoli kvalita pojištění je velmi podstatná, možná stejně důležité je pro pojištěného mít informace, jak postupovat v případě nemoci, havárie apod., tedy pojistné události. V podstatě jde o přístup k asistenčním službám, které jsou součástí pojistek. Zpravidla fungují 24 hodin denně, pravidlem už je komunikace v češtině, a měly by poradit postup v každé situaci. Telefonní číslo asistenční služby a platný doklad o pojištění tedy patří k základní výbavě každého, kdo vyjíždí za hranice Česka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských…
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít