Šetříme náklady na IT – III.

23. února 2012, 09:45 - Jan Zajíc
23. února 2012, 09:45

V našem seriálu o úspoře nákladů na IT vybavení jsme se doposud věnovali především teorii. Nyní je na čase ukázat, že tyto rady opravdu fungují i ve skutečném světě podnikání.

Foto: Profimedia.cz

Jednou z firem, která se rozhodla najít co nejefektivnější způsob využívání vlastního hardwaru a softwaru, je mladá společnost Ekosvětlo s.r.o., zabývající se distribucí ekologických, úsporných a „dlouho-životnostních“ světelných systémů zejména pro osvětlení průmyslových a logistických hal nebo sportovišť. „Hledali jsme také řešení efektivní spolupráce nejen interního týmu pracovníků, ale i nemalého počtu externích kolegů,“ popisuje ředitel společnosti Zbyněk Svoboda. „Jako nejzajímavější řešení se ukázala implementace Google Apps. „Byl jsem překvapen jejich výhodami, jednoduchostí a samozřejmě i úsporou na nákladech,“ dodává.

Díky tomuto řešení společnost ušetřila u první investice, která zahrnuje především pořízení a instalaci kancelářského softwaru, více než 90 % nákladů než v případě, že by použila namísto Google Apps konkurenční software MS Office. Náklady TCO (Total Cost of Ownership) na 3 roky pak vycházejí zhruba na 30 tisíc korun. Což představuje přibližně třetinu původní běžné kalkulace počítající s dnes nejrozšířenějším kancelářským balíčkem. Google Apps lze bezplatně používat až s deseti účty. Pokud je uživatelů víc, jako v případě společnosti Ekosvětlo, platí se roční poplatek 50 dolarů.

Trochu jinou cestou se vydala společnost Carl Zeiss Czech Republic and Slovakia, tuzemská pobočka světového lídra v optickém průmyslu. „Firmě se vyplatí přechod z menšího podnikového systému SAP Business One ke komplexnějšímu, ale také složitějšímu systému SAP R/3,“ říká Aleš Janda ze společnosti ITICA, která se ujala úkolu podpory implementace nové verze programu. „Zejména pro zaměstnance, kteří přišli s verzí SAP R/3 do styku poprvé, nebyl přechod jednoduchý. Proto jsme uvítali možnost proškolení zaměstnanců. I díky tomu teď víme, že podnikový systém využíváme efektivněji a přechod na nový systém proběhl plynule,“ doplňuje Marek Klufa z Carl Zeiss.

Školení, jak co nejvíce využít možnosti podnikového systému SAP, absolvovali v nedávné době také zaměstnanci společnosti Nemak, předního světového dodavatele v automobilovém průmyslu. „Připravili jsme týdenní plán, který uživatelům ukázal souvislosti mezi jednotlivými moduly a transakcemi. Data, která by dříve muselo hledat a vzájemně posílat několik uživatelů, teď zvládne uživatel získat sám,“ popisuje Pavel Daněk z firmy ITICA. „Díky tomu je možné data také lépe kontrolovat a vědět, co vlastně znamenají a odkud se berou. Šetří se tím drahocenný čas uživatelů a získává možnost lepší kontrolu nad mrtvou skladovou zásobou a nízko-obrátkovým materiálem,“ dodává.

Svět informačních technologií se neustále vyvíjí a směřuje stále více ze serveroven k lidem, k uživatelům. Objevuje se spousta nových, originálních cloudových řešení jako Google Apps, Mailchimp, Zoho a Salesforce. Mnoho nových technologií vzniká právě proto, aby ušetřila uživatelům čas a náklady. Je tedy dobré o nich vědět.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít