Šetříme náklady na IT - I.

21. února 2012, 09:00 - Jan Zajíc
21. února 2012, 09:00

Napadlo vás někdy, kolik peněz „spolknou“ náklady na informační technologie, software a hardwarové vybavení? Asi ano, ale zároveň si většina lidí povzdechne, že to jinak nejde – bez fungujících počítačů se přece podnikat nedá. To je do velké míry samozřejmě pravda, ale i v této oblasti se skrývá prostor pro úspory. Ukážeme vám, jak na to.

Foto: Profimedia.cz

Nejprve si ale řekneme, kde se dělají nejčastější chyby. Základem je samozřejmě najít optimální hardwarovou vybavenost. „Stává se, že firma vlastní zbytečně mnoho počítačů a tiskáren, než opravdu potřebuje,“ říká Jindřich Groeger ze společnosti ITICA, která se mimo jiné zabývá právě optimalizací IT vybavení. Pochopitelně platí, že každé zařízení navíc vás stojí peníze.

Finanční zátěž v řádech deseti tisíců až sta tisíců pak představují licence na nejrůznější nakoupený software – nejčastěji se jedná o licence MS Office (přibližně každé tři roky navíc vychází nová verze), Windows a licence za podnikový systém. MS Office je rozhodně kvalitním balíčkem kancelářských aplikací a nabízí celou řadu užitečných funkcí, ale řadu z nich v některých firmách nevyužívají a ani využívat nebudou. „Na trhu přitom existují levnější alternativy, některé dokonce zdarma. Nenabízí možná takové možnosti, ale základní požadavky spolehlivě splní,“ tvrdí Jindřich Groeger. Představíme si je v příštím díle.

Peníze však mohou utíkat i jinými způsoby. Například neefektivním využíváním podnikového informačního systému. Takový systém, jehož pořízení představuje i několikamilionovou investici, by přitom naopak měl fungovat jako nástroj, který automatizuje a usnadňuje velké množství interních firemních procesů, nejčastěji účetnictví, fakturaci, výrobu a logistiku. Jedním z nejrozšířenějších podnikových systémů je SAP.

Nedostatečně efektivní využívání podnikového systému může mít na firmu významné negativní dopady, dochází například k pozdní fakturaci, ke zvýšení skladových zásob, zvýšení objemu objednávaného materiálů či zpožděným dodávkám zboží zákazníkům. Máme zdokumentované případy, kdy optimalizace nastavení a využití systému SAP přinesla úsporu ve skladových zásobách v jednotkách i desítkách milionů korun,“ vypočítává Pavel Daněk, SAP a Audit specialista ve společnosti ITICA.

V příštím díle se zaměříme na konkrétní postupy, jak práci s informačními technologiemi co nejvíce zefektivnit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít