Série nezdařených privatizací pokračuje

02. prosince 2002, 00:00 - Eva Martínková, martinkova@profit.cz
02. prosince 2002, 00:00

Místo peněz z prodeje Českého Telecomu získá vláda vysoké dividendy Zrušení privatizace Českého Telecomu není tragédií. Pro zákazníky se nic nemění a není vyloučeno, že za několik let půjde cena telekomunikačního podniku nahoru. Pro vládu je ovšem další nezdařená privatizace blamáží.

Místo peněz z prodeje Českého Telecomu získá vláda vysoké dividendy

Zrušení privatizace Českého Telecomu není tragédií. Pro zákazníky se nic nemění a není vyloučeno, že za několik let půjde cena telekomunikačního podniku nahoru. Pro vládu je ovšem další nezdařená privatizace blamáží.

Vzápětí po krachu privatizačních jednání se kabinet stal terčem kritiky opozice. „Kromě Transgasu se vládě nepodařilo úspěšně zprivatizovat téměř nic. Unipetrol zrušen, Český Telecom zrušen, pokusy privatizovat ČEZ byly dramaticky špatné, ČSA odloženo,“ vypočítává vládní privatizační nezdary senátor ODS Mirek Topolánek a připomíná, že ani privatizace bank nebyla úspěšná. Opozice nevěří ani tomu, že by se prodej státního podílu v Českém Telecomu podařilo uzavřít do konce volebního období. Ministr financí Bohuslav Sobotka je však přesvědčen, že to zvládne. Návrh na další postup chce vypracovat již do konce ledna. Překážkou v úspěšné privatizaci Telecomu se staly neshody mezi současnými majiteli. Strategický partner Telecomu, konsorcium TelSource, jež původně mělo prodávat akcie dohromady se státem, s konečnou metodou prodeje odmítlo souhlasit. Konsorciu se nelíbila cena za výkup jeho 27 % akcií. Odložení prodeje Telecomu doporučil i poradce pro jeho privatizaci Johannes Kinsky ze společnosti J.P. Morgan. Opozice nyní zpochybňuje odborné schopnosti vládou vybraných poradců a vysoké honoráře, které za jejich neúspěšnou práci stát zaplatil. Podle ministra Vladimíra Mlynáře, jenž bude mít od ledna telekomunikace na starosti, bude stát chtít odstranit problémy, které prodej znemožnily. Na řadě jsou jednání s konsorciem TelSource. Prvním krokem státu bylo odvolání generálního ředitele Českého Telecomu Přemysla Klímy, který však podle mínění odborníků průběh privatizace nemohl ovlivnit. Podle premiéra Vladimíra Špidly není vláda pod tak velkým tlakem, aby musela rychle přijmout jakoukoli nabídku. Analytici předpokládají, že až se akciové trhy odrazí ode dna, nastanou pro prodej telekomunikační společnosti lepší podmínky. Rychlé vypsání nového tendru nepovažují za reálné, nové nabídky by byly pravděpodobně nižší právě kvůli negativnímu vývoji na telekomunikačním trhu. Podle analytiků by akcionáři na valné hromadě, svolané Fondem národního majetku, mohli jednat o výplatě vysoké dividendy, která by státu částečně nahradila výpadek očekávaných příjmů z prodeje 51 procenta v Telecomu. Pokud by se vyplácelo 100 korun na jednu akcii, mohl by stát získat až 20 miliard korun. Prodej by mu vynesl jen o dvacet miliard více.

Jak se privatizoval Český Telecom

červen 2001

podepsána smlouva mezi FNM a konsorciem TelSource o společném postupu při prodeji Telecomu

listopad 2001

FNM vyzval potenciální zájemce o Telecom, k předložení předběžných nabídek

leden 2002

osm firem předložilo nabídky

duben 2002

vláda shledala nabídky jako nevyhovující a prodej odložila

srpen 2002

vláda se rozhodla pro prodej konsorciu Deutsche Bank a TSC

říjen 2002

měla být uzavřena smlouva o prodeji

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít