Seriál o víně 9.díl: Vinařské Apeniny

16. října 2009, 04:58 - Milan Ballík
16. října 2009, 04:58

Země pod Apeninami s dvaceti vinařskými regiony oplývá nesčetnou záplavou nejrůznějších odrůd, vinařských stylů a podmanivých vín. V nepřehledném až chaotickém světě tisíců a tisíců etiket se nelze dokonale vyznat.

Autor: Chianticlassico.com

U vědomí toho, že množství a různorodost italské vinařské produkce nedávají šanci ji řádně zmapovat, se přesto pokusíme projít alespoň její malou část.

K severozápadu stočený kříž, jehož delším ramenem je horský masiv Apenin, kratším potom vinařské oblasti mezi francouzskou a slovinskou hranicí na samém severu země, tak s nadsázkou vyhlíží vinařská mapa Itálie. Od nejsevernější vinohradnické výspy – Jižního Tyrolska – po nejjižnější polohy vinic pod sicilskými Syrakusami, všude nalezneme území porostlá révím. Však také Itálie patří ke trojici zemí s největší rozlohou vinic a produkcí vína. Spolu s Francií a Španělskem v tom či onom ukazateli se neustále „tahají“ o prvenství. To není až tak podstatné, důležitější je, jaká vína se rodí ve sklepích, rozesetých po celé „botě“ i na ostrovech. Co do kvality se totiž velké italské sklepy těší takové přízni konzumentů, jakou možná nemají největší „pecky“ z Bordeaux. Pravda, jde o naprosto odlišné styly a různé filozofie i přístupy. Nicméně živá italská vína, plná ovoce, hravá a veskrze veselá, mají nad hloubavými, bohatě strukturovanými a trochu jakoby usedlejšími „Francouzi“ vcelku často navrch. Mají k tomu také znamenité zbraně. Báječně vyzrávající nebbiolo a z něho školená barola či barbareska. Nebo dokonale vyšlechtěné klony sangiovese, poskytující kouzelné hrozny ke zrodu chianti a brunella.

Krom velkých vín v přeslavných oblastech najdeme i v těch méně zmiňovaných stejně kouzelné ukázky umu tamních vinařů. Apulie, Abruzi, ale i Latium a přece jen známější Marche, Emilia Romagna, tam všude jsou k nalezení pomilováníhodná vína.

Gattinara 2001 Riserva DOCG – Piemonte, Travaglini

Jedno ze špičkových červených vín Piemontu. Jasná granátová barva s narezlými pablesky, zářivé jiskření, tak se ukazuje ve sklence. Na svůj věk překvapivě svěží, živoucí. Buket je plný, potkávají se v něm valéry tmavého ovoce se zemitostí vlhké prsti, doteky vůně lesa a podhoubí. Jako plné tělo zralé ženy, tak se jeví chuťový základ, v němž se dopředu derou ovocné tóny, podložené delikátním tříslem.

Víno má okouzlující rozvoj ve sklence, kde se po chvíli chutě srovnají do nečekaně mladistvého, všeslibujícího závěru. Vyrovnané odeznění tak působí jako západ slunce nad mořem, tak dlouhé a půvabné bývá. Své si „odslouží“ i vyzrálost, která nedominuje, ale zpoza „opony“ vše hlídá a konturuje. Při všem aristokratickém půvabu má v sobě tahle Gattinara něco mladistvé hravosti.

Rosso di Montalcino 2007 DOC – Toscana, Ciacci Piccolomini d’Aragona

Už samotná barva vína slibuje mnoho. Jásavá, jiskřící a čirá, v odstínu světlého rubínu. Optimistický buket, hravý, plný ovoce a neskonale podmanivý, jasně ukazuje, co mohou nabídnout toskánská vína na bázi sangiovese. Lehký dotek kořenitosti a krátké políbení dřevem se prosazují hlavně v chuti. Jako mladá italská dívka v rozevlátých letních šatech, které více odhalují, než skrývají, provokující a vyzývavá, tak se jeví tělo vína. Obsažná chuť kopíruje vůně, je plná, přitom však svěží, ovocná, lehce do dřeva oděná a podtržená hroznovitým charakterem. Víno plné radosti, víno z mladých rév, víno jásavé, podmaňující, víno lehké a hravé, navíc pronikavě elegantní. Takové je Rosso di Montalcino ze slavného sklepa Piccolominiů. Oslovující doušek, který dává za pravdu všem, kdož upřednostňují vína zpod Apenin před všemi ostatními.

Südtiroler Lagrein Riserva 2007 DOC – Trentino Alto Adige, Kellerei Ritterhof GmbH

V nejsevernějším cípu země, v hornatém alpském terénu, se rodí tato u nás málo známá, ale znamenitá odrůda, dávající podmaňující víno. Barva temného granátu, z níž v protisvětle vystřeluje ohňostroj jisker, jasná a čirá, obmyslná vůně, kde dominují valéry selské usedlosti často zvané „stateček“, to je první setkání s vínem vyhlášené autochtonní odrůdy. Vedle toho v buketu zaznamenáte tmavé bobule i stopový náznak tabákového kouře. Široký vějíř chutí se nese opět ve znamení lesního ovoce, rozhojněného o čokoládový vstup, zprvu razantní tříslo a v čase se rozvíjející akord hroznu. Zaregistrujete i tabákový přípodotek a zcela vzadu, těsně před dlouhým a mocným odezněním se objeví ještě malá stopa perníku. Atraktivní víno odchází ve vyrovnaném, v závěru kyselinami pozvednutém závěru, který opodstatňuje znovuoživení práce s touto nedávno ještě téměř zaniklou odrůdou. Hotové k pití, nicméně s potenciálem dlouhého vývoje ležením na lahvi.

Flaccianello della Pieve 2005 IGT – Toscana, Azienda Agricola Fontodi

Tak chutná Itálie! Víno hluboké barvy a ryzí čirosti. V nose vás atakuje širokoplecí buket, kde se předhánějí tmavé peckoviny s mírným důrazem dřeva, ke slovu přijde i hrozen. Mocné tělo nabízí chutě, jaké umí dát jen veleslavná oblast Chianti. To jest vyvážené podíly ovoce objatého dřevem, lehýnké kouřmo a dlouhé, předlouhé odeznění, plné až dramatické. Neuvěřitelně bohaté víno, které lze s nadsázkou přirovnat k šíři myšlenek renezančních velikánů země. Oblažující, povznášející, okouzlující, to jsou přívlastky, které mu bezesporu patří. Pro jeho hloubku a typičnost. Odchází se širokým spektrem chutí, jež každým okamžikem rostou a připomínají, čím že je vinařská Itálie velká. Vedle aristokratické noblesy je to hravost, bezbřehý optimizmus a všechna krása jak uchvacující oblasti, tak i celé země. A to ještě nevíme, kam víno vynese další zrání, k němuž má všechny předpoklady. Pranic na tom nemění fakt, že Flaccianello je deklarováno jako „pouhé” IGT, tedy v základní apelační řadě. Mimo diskuzi jde o velké víno hrající nejvyšší vinařskou ligu, nejen italskou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít