Seriál o víně 7.díl: Vzestup rakouských vín

02. října 2009, 05:17 - Milan Ballík
02. října 2009, 05:17

Z nejhlubšího dna se rakouské vinařství dostalo na čelní pozice dnešního producentského světa. Cesta k tomuto postu však nebyla vůbec snadná.

Autor: Martin Siebert

Pozice rakouského vinařství se zdá být jasná a neotřesitelná – produkce vína se tam zhruba rovná jeho spotřebě, nabídka je neoddiskutovatelně na úrovni. Skutečnost však není tak prostá. Tak jako jinde, i tam se brání ataku importu. I když se skvosty z rakouských sklepů stále častěji objevují na nejvyšších příčkách hodnocení prestižních světových odborných titulů, exportovat není dnes nijak snadné. Jaká vína tedy vysílají vinaři pod naší jižní hranicí do konkurenčního boje? Odstraňme neodmyslitelnou červenobílou pečeť na záklopce hrdla, abychom se s některými seznámili.

Grüner Veltliner 2008, trocken – Kamptal DAC, Fred Loimer

Pod prajednoduchou etiketou je skryto znamenité víno. Barva poledního slunce, kterou probleskují jako komety oslnivé jiskry. Ve vůni vede kořenitý, paprikový až pepřový nádech, obklopený vstupy jižního ovoce. V chuti se základní veltlínovský charakter přioděje exotickými přípodotky citrusů a světlých peckovin. Projev tím získá na bohatosti, pikantní kyseliny dodají svěží, živý výraz. Ten ještě podpoří velejemné, jazyk jen mírně dráždící perlení. Spojení toho všeho i vzhůru směřující „tah“ kyselin dávají tušit, kde že je úspěch vín z Kamptalu. V jejich důsledné odrůdovosti, živém, povzbudivém doušku a podmaňující pitelnosti. Není vůbec divu, že se lahve s etiketami Loimerových vín objevují v restauracích a vinotékách více než pětadvaceti zemí světa.

Grüner Hanif, trocken – Weinviertel, Weinbau Spatzierer

Tohle je prazvláštní pokus o to, jak zrůznit víno. Původně jistě zajímavý veltlín, „forsážovaný“ však přídavkem konopí. Jde samozřejmě o produkt bez zakázaných THC látek, nicméně typická příchuť cannabisu významně ovlivňuje chuťový charakter vína. Barva je příjemná, tam se ještě nic neděje. Jakmile však přivoníte ke kytce, dostanete to hned z první ruky. Ne všem milý, trochu štiplavý, provokující odér, v němž se prvky vinných vůní prosazují jen ztěžka. Chuti se chápou výrazné komponenty stále populárnější rostliny a až dravě a snadno se prosazující přes odrůdu. Tu odsoudily do role statisty, hrozen se jen občas nesměle přihlásí o „štěk“, vzápětí však vymizí. Věřím, že si tento pokus svého konzumenta najde. Asi však ne v řadách těch, kdož jsou věrni ryzímu moku. On také už název říká, že o víno jako takové vlastně nejde.

Riesling Kammerner Gaisberg 2007, trocken – Kamptal DAC, Weingut Schloss Gobelsburg

Víno se vyznačuje svěží čirou barvou světlého zlatavého odstínu. Již kytka dává poznat, že jde o ojedinělý ryzlink. Květy luk, medové nádechy a široké variety minerálních látek, tím je charakterizována vůně. Vcelku robustní tělo nabízí široký vějíř chutí, v němž se potkávají lehký odér sena a stopy lučního medu, hroznovitou zralost a široký rejstřík minerálů. Všechno je optimálně sladěno, nikde žádné ostré rohy, žádné snahy po dominanci. Hravá přítomnost kyseliny připojuje oživující stopu, která se táhne celým spektrem až k opulentnímu, svým způsobem poetickému, dlouhotrvajícímu odeznění. Zajímavostí tohoto ryzlinku je místo jeho zrodu. Na vinicích, kde zraje, se pěstování révy a školení vín v péči řádových bratří kláštera Zwettl datuje od roku 1171.

Lamberg Schilcher 2008, Qualitätswein trocken – Weststeiermark, Weingut Reiterer

Dítě západního Štýrska, tak je přezdíváno jedinečnému regionálnímu fenoménu, zvanému Schiller. Barevný odstín – říkají, že cibulových slupek, spíše však kombinace růžové s oranžovou, láká už oko. Mimo svůj domovský region nepříliš rozšířená odrůda nabízí ve vůni především podtext kyselin, trochu upozaděný je part zelených bobulí, možná i reveně. Vše je podtrženo nebetyčnou svěžestí. Ta je ostatně hlavním výrazem chuti. Ihned poté se chuť přihlásí nenápadně líbivou stránkou svého výrazu – mineralitou a „na oprati“ drženými kyselinami – a doušek odplouvá s jasně znějícími jarými akordy. Schilcher se znamenitě snáší s „nedietní“ štýrskou kuchyní, kde je dokonalým „smyvatelem“ tuků a podporovatelem chuti k jídlu.

Profundo 2003, trocken – Hofkellerei des Fürsten von Liechtenstein Tmavý odstín rubínu s fialovým „štychem“, myriády světýlek jiskřících ve sklence, co chtít víc? Když se k prologu cuvée Profundo přidá hojně rozvitý buket, sestávající z hlavního aktu višní, obklopeného souborem vůní tmavých bobulí, a zahltí vás intenzitou a barevností spektra. V ten moment poznáte, že jste narazili na velké víno. Nenechte se odradit převahou dřevěných vstupů a ráznými taniny, ve chvilce zmizí a zanechají jen příjemný, aristokratický dotek. Odrůdový výraz a výše popsané chuťové vlastnosti bez dalšího předurčují vycizelovaný zweigelt ke knížecím tabulím. Grüner Veltliner Ried Achleiten Smaragd 2008, trocken – Wachau, Weingut und Restaurant Jamek **

Jako slunce nad Dunajem, tak čirá a blýskavá je barva ryzlinku nejvyšší kategorie oblasti – smaragd. V „magnumce“, lahvi o objemu 1,5 litru, se víno vyvíjí svérázným, odlišným způsobem. Kytka „prodává“ bohatý valér kořenných vůní, nádechy luk na strmých stráních nad řekou. Chuť, mimořádně bohatá, nenabízí „pouhý“ otisk veltlínu, to jest paprikový vstup, ale přidává rozsochatý projev ovoce, hroznu i ranních podzimních mlh. Zaznamenatelné jsou také jasně patrné doteky minerálního podloží, objevují se i opulentní noblesní zaznění chuti hroznů ze starých rév. Velice vydařené, pro jednu z nejprestižnějších rakouských oblastí typicky košaté víno, pro někoho možná až trochu „přemazlené“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít