Seriál o víně 10.díl: Vína jižní polokoule

01. listopadu 2009, 13:05 - Milan Ballík
01. listopadu 2009, 13:05

Vinařství na jižní polokouli se ubíralo povýtce cestou kvant nezajímavých vín. Do kvality se tam opřeli zhruba v polovině století minulého. Za tu krátkou dobu se však vína zpod Jižního kříže dostala tak vysoko, že začala Evropě pořádně zatápět.

Autor: Stellenbosch

První révy se v Jižní Africe objevily okolo roku 1650. O pár let později z nich slavnostně sklidili první hrozny a to byl vlastně počátek dnešního věhlasu vín od Mysu Dobré naděje. Franschhoek, Paarl nebo Stellenbosch jsou jména regionů, která zaručují vysokou a stálou kvalitu tamních vín. Vlastní odrůda pinotage potom nabízí jedinečnou, neopakovatelnou chuť, nejlépe vystihující vlastnosti jihoafrické produkce.

Od roku 1864, kdy obchodník s vínem T. G. Shaw prohlásil, „Austrálie není vhodná k pěstování vinné révy,“ uteklo mnoho vody. Vývoj vinařství tam prokázal opak. Současná australská vína dokazují Shawův omyl a patří, ať už se zrodila v Novém Jižním Walesu, Victorii či Tasmánii, mezi atraktivní nabídku jedinečných vlastností.

Podobně je tomu na Novém Zélandu. Jedenáct vinařských zón na obou ostrovech je domovem pro originální vína s patrnými stigmaty té které oblasti. Doménou jsou bílá, především ze sauvignonu blanc, ale milovník nepohrdne ani tamními červenými na bázi pinot noir. Podobné podmínky jako v Bordeaux či Burgundsku dávají Novému Zélandu velké naděje do budoucna.

Z jihoamerických zemí jsou to především Chile, Argentina, Brazílie a v posledním čase i Uruguay, kde se rekrutuje nejzajímavější vinařská produkce subkontinentu. Chile s dokonalou přírodní ochranou vinic, díky níž byly tamní vinice zatím ušetřeny všech vražedných kalamit.

Výhodou Brazílie jsou místa, kde lze hrozny sklízet dvakrát, možná i vícekrát ročně. Až tohle vychytají a konečně začnou úročit mocné investice a postupně získávané znalosti, mají brazilští producenti čáku na přední místa ve světové vinařské lize.

Uruguay je mezi jihoamerickými vinařskými velmocemi benjamínkem. Co možná dosud chybí producentům v technologii, dohánějí vnímavými přístupy, jež jejich vínům vtiskávají punc neobvyklosti.

Sauvignon Blanc 2008 – Casablanca Valey, Chile, Viña Ventisquero Ltd.

Jásavé pablesky odrazu slunečních paprsků v čiročiré průhlednosti světlounce zlatavého vína, to jsou průvodní znaky populárního sauvignonu. Kytka otevírá průchod ryzím valérům exotického ovoce, vnímavě podtrženému pikantními vůněmi trav z plání pod Andami. Je vyzývavá, trochu koketní, živá a odrůdová. V těle se víno podobá mladé dívce. Není možná ještě zcela plné, nicméně již vyzývající a slibující. Chuť potom sliby naplní, její základní charakter se ukáže zhruba v podobě projevu vůní, v doušku vede živá, trávovo-šťovíková nota.

Grey Cabernet Sauvignon 2006 – Maipo Valey – Chile, Viña Ventisquero Ltd. Víno je oděno do vzrušivě jiskrné barvy temného šarlatu s lehčím odstínem při okraji sklenky. Buket prozrazuje eleganci a obsažnost, rozvíjí se na základě cabernetových akordů cassisu, k nimž se postupně přidávají spolu s naznačenými doteky dřeva i zaznění vanilky a lehká animalita. Obsažné, širokoplecí tělo předkládá škálu chutí tmavého ovoce, bohatě vyzrálou. Velice urovnaně vstupuje na scénu tříslo, oživující, ne však panovačné. Vyzrálost hroznu přidává svůj podíl, konečné vyjádření je bohaté a odchází dlouho, předlouho. Jedno z prvních vín, které překročilo jistou jihoamerickou přímočarost a ambiciózně našláplo mezi vína evropského stylu. Pisano Cisplatino 2007 Tannat & Merlot Pequeña Reserva V.C.P. – Pisano Family Vineyards Víno se představuje v šatech syté barvy granátových odstínů, v níž slunce rozzáří jiskřivá světýlka bludiček. Buket se otevírá v tónech tmavých bobulí s patrným podílem černého i červeného rybízu. Je ozvláštněn tu a tam vyrazivším atakem alkoholu a lehce „naostřen“ partem kyselin. Tělo vína je spíše střední intenzity, zpočátku přináší do chuti rozverný ovocný podíl, který však po chvíli poněkud zmužní důraznými taniny. Konec se nese v selských, „rohatých“ dozněních, kdy se počáteční slib jásavé radosti trochu vytratil. Podíl merlotu v kupáži se snažil vyrážející ostré růžky urazit, ty však ve finále měly přece jen navrch. Selkirk Shiraz 2006 Langhorne Creek – Rebeca Willson, Bremerton Temné tóny s nafialovělým leskem a téměř neprůhledná hlubina charakterizují pohledově tenhle exotický shiraz. Široký buket je plný ovoce, objevují se v něm dále lehký alkoholový opar a náznaky vůně anýzovo-peprmintové. Mocné tělo nese chutě, které vede důrazný, hladký souběh borůvkového ražení s dramatičtějším přípodotkem brusinkového charakteru. Ten je po chvíli „obklíčen“ vybalancovanými taniny. V čase se shiraz otevře a do chutí dále vstoupí hladivá vanilka a spíše jen tušený podkres tabákem. Dlouhé odeznívání je plné, harmonické, s velkým nábojem a tahem „na branku“. Jacob´s Creek Australia Sparkling Rosé dry cuvée – Orlando Vines, Barossa Valley Way **

Tisíce malých zapadajících sluncí připomínají drobné perličky, vzlínající světle růžovým vínem k pěnou rozbouřené hladině. V nose se ukazuje především ovoce, červené bobule jásavě vonící létem. Chuť je dravě nesena bohatým proudem drobných, hladivých bublinek, obsažná a ne kdovíjak široká. Sestává z ovocných valérů, mírně podložených lehýnkou cukrovou stopou, která zpočátku ustupuje živým kyselinám. Ovoce a mírná, neurážející nasládlost, jsou průvodními znaky tohoto veskrze radostného vína.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít