Separační komando zabodovalo

28. června 2010, 14:50 - (jbn)
28. června 2010, 14:50

Betlémská kaple uvítala před pár dny nominační galavečer soutěže E.ON Energy Globe Award ČR, kategorie Mládež. Vyhlásit nominované projekty přijel i předseda představenstva E.ON Czech Holding AG Michael Fehn.

Autor: E.ON

Energy Globe Award je nejvýznamnějším celosvětovým oceněním v oblasti ochrany životního prostředí. Pořádá se plných jedenáct let a vyznamenává projekty, které šetrně a ekologicky využívají veřejné zdroje, jako jsou energie či voda, nebo používají jejich obnovitelné formy.

V České republice má tato cena celkem sedm soutěžních kategorií: Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil. Vítězný projekt každé kategorie, který bude oznámen v rámci slavnostního vyhlášení v říjnu letošního roku, dostane finanční odměnu 50 tisíc korun.

Výjimkou jsou dvě kategorie:

Kutil, jejíž vítěz získá plných sto tisíc, a kategorie Mládež, jejíž vítězný projekt už teď získává výhru v podobě energeticky úsporných opatření v celkové hodnotě 300 tisíc korun.

Celkový vítěz, jehož zvolí diváci v rámci slavnostního vyhlášení, pak postupuje do mezinárodního finále, které se uskuteční v jedné ze světových metropolí. Tam bude v rámci galavečera přenášeného televizemi celého světa bojovat o odměnu deseti tisíc eur.

Školáci berou třídění do svých rukou Před odbornou porotou uspěly v Česku tři nominované projekty, které byly před pár dny v Betlémské kapli slavnostně vyhlášeny. Projekt ZŠ Kamenická v Děčíně je zaměřen na třídění odpadu. Do této aktivity se zapojili i žáci druhého stupně a vytvořili Separační komando, které ve škole dělá osvětu o dané problematice a organizuje různé soutěže ve sběru. Projekt v Základní a mateřské škole v Bolešinách je zaměřen na komplexní ekologickou výchovu a provoz: spojuje výsadbu stromů a keřů v okolí školy, třídění odpadů, zateplení budovy školy, změnu vytápění a výměnu osvětlení za úspornější, vytvoření „zelené učebny“ a přeměnu běžné školní zahrady na ekologickou, výstavbu solárního sytému pro výrobu tepla a elektřiny, ale i environmentální výchovu žáků a veřejnosti. Český student zateplil himalájskou školu

Projekty přihlášené do E.ON Energy Globe Awards ČR však nepomáhají jenom v České republice. Na základě diplomové práce studenta Jana Tilingera z Prahy dokázalo občanské sdružení Surya realizovat v Himalájích v nadmořské výšce 4200 metrů projekt školy vytápěné sluneční energií.

Vesnice je vzdálena tři dny pěší chůze od nejbližší silnice a v zimním období zde teploty klesají až na minus 40° Celsia. Stavba probíhala zcela ekologicky bez užití mechanizace. Pracovalo se takřka výhradně s lokálně dostupnými přírodními materiály a veškeré práce byly prováděny pouze za použití lidských a zvířecích sil.

Vítězové se v kapli nenudili**

Kromě vyhlášení nominovaných projektů účastníci slavnostního večera zažili i jedinečné vystoupení dvou zpěvaček. Nadšenému publiku nejprve zazpívala první dáma českého jazzu Jana Koubková se svým Quartetem, poté diváci aplaudovali vystoupení finalistky Česko-Slovenské superstar Dominiky Staré. Večerem navíc provázel oblíbenec mladé generace, herec a moderátor Jiří Mádl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na…
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít