Sen o světové IT firmě

30. května 2012, 14:04 - Ondřej Hergesell
30. května 2012, 14:04

Do konce příštího roku chceme mít deset milionů uživatelů našeho softwaru pro úpravu a správu digitálních fotografií, říká majitel firmy Milan Behro

Pokud by někdo udělal analýzu více než dvou a půl milionu počítačů v českých domácnostech, narazil by na jednu zajímavost – na vysoké procento notebooků a stolních PC s nainstalovaným ryze českým softwarem. Vedle antivirových programů Avast! či AVG, které prorazily i ve světě, by pomyslnou třetí příčku zřejmě obsadil software Zoner Photo Studio pro správu a zpracování digitálních fotografií. Každý rok si jeho novou verzi jen v Česku nainstaluje a aktivně používá zhruba půlmilion lidí. Program, někdy označovaný za český Photoshop, tak ve své domovině narazil na pomyslné limity a jeho tvůrci přemýšlejí, kam dál. „V České republice se nám povedlo dosáhnout většiny vytyčených cílů, a teď bychom si chtěli splnit sen – stát se celosvětovou IT firmou,“ říká Milan Behro, zakladatel a majitel brněnské společnosti Zoner Software, která svůj nejznámější produkt – Photo Studio – vyvíjí. Firma se proto více zaměřila na zahraničí, k současným osmi jazykovým verzím programu by časem měly přibýt další, primárně se však chce Zoner prosadit ve Spojených státech. „Každý, kdo uspěje na tomto trhu, se poté již dostane do celého světa,“ soudí Behro. Zoner má již sedm let fungující pobočku v Atlantě, plánuje však své severoamerické aktivity výrazně posílit. Například letos v lednu vystavovala jako jedna ze dvou českých firem v Las Vegas na veletrhu Consumer Electronics Show (CES), největší světové akci v oboru spotřební elektroniky, IT a telekomunikací.

Desetimilionové ambice

V současnosti má Zoner Photo Studio zhruba tři miliony uživatelů, ambicí třiačtyřicetiletého Behra je tento počet ve střednědobém horizontu přinejmenším ztrojnásobit. „Do konce roku 2013 chceme mít na celém světě deset milionů aktivních uživatelů našeho softwaru,“ říká Behro. Předpokládaný nárůst zákaznické báze by se měl projevit i na ekonomice firmy, neboť dnes je naprostá většina licencí programu Photo Studio využívána v rámci bezplatného režimu. „Část jsou zkušební verze nebo software šířený zdarma s časopisy a více než polovina ze všech licencí je tvořena počítačovou kriminalitou, tedy pirátskými kopiemi,“ vypočítává majitel firmy. Možná trochu paradoxně je na tom Zoner nejlépe doma, neboť na přibližně půlmilion všech licencí připadá asi patnáct tisíc platících uživatelů. „Časem bychom chtěli na tento tříprocentní poměr dosáhnout i v celosvětovém měřítku,“ dodává.

Internetové domény i knížky

Zoner software však není jen program Photo Studio, byť sám Behro přiznává, že ze všech aktivit firmy tento program pro úpravu fotografií skýtá největší potenciál růstu. „Na obratu celé skupiny se podílí zhruba čtvrtinou, ale ostatní produkty jsou vázány na český trh, případně středoevropský region,“ vysvětluje. Loňské tržby Zoneru dosáhly hranice 112 milionů korun, asi o tři procenta více než v roce 2010. Dominantním příjmovým proudem, podílejícím se na obratu více než dvěma třetinami, jsou internetové služby. Nejznámější částí této divize je služba Czechia, poskytující pro své klienty registrace internetových domén a webhosting, tedy pronájem datové kapacity pro webové stránky. Ještě před deseti lety byla Czechia největším poskytovatelem webhostingu v Česku, po vstupu několika zahraničních subjektů drží čtvrtou pozici na trhu. Vedle toho Zoner již od roku 1998 nabízí systém pro provoz internetových obchodů inShop, v současnosti čítající přes tisíc zákazníků, například e-shop Plzeňského Prazdroje. > Tak trochu mimo hlavní byznys stojí vydavatelství knih, převážně odborné počítačové literatury a publikací o digitální fotografii, které Zoner spustil před osmi lety. „Doplňuje se to s našimi počítačovými aktivitami a dnes vydavatelství představuje roční obrat kolem patnácti milionů,“ vypočítává Behro.

Do mobilů

Ten si pochvaluje, že přes téměř devatenáctiletou existenci firmy cítí mezi svými zaměstnanci – z nichž je část „původních“ – nadšení do vývoje každé nové verze softwaru. „Vždy jsme se snažili sledovat trendy v IT a objevovat potenciál nových technologií, byť třeba v daný moment negeneruje žádné příjmy, nebo dokonce tu aktivitu dotujeme. Třeba se to časem vyplatí,“ tvrdí Behro. Jako příklad uvádí oblast chytrých mobilních telefonů, takzvaných smartphonů, jejichž funkčnost si mohou uživatelé rozšiřovat pomocí programů a aplikací stáhnutelných ze speciálních obchodů. „Byznys ICT se mění, díky iPhonu, iPadu a jim podobným zařízením s dotykovými displeji. Celá branže zažívá technologickou revoluci,“ říká. I proto se s dalšími manažery firmy rozhodli, že propojí službu Zonerama, což je internetové úložiště fotografií na bázi cloud computingu, s chytrými mobily. Před měsícem tedy vypustili vlastní aplikaci pro operační systém Android. „Svět se mění, lidé chtějí své fotografie sdílet s dalšími, navíc veškerá data, nejen fotky, co jsou uložena mimo harddisk počítače, mají pestřejší život,“ říká. Mobilní aplikace je – stejně jako klasická verze pro počítače – zcela bezplatná. „Nepřináší nám to peníze, ale věříme, že to pomůže dál popularizovat Photo Studio a celkově bude šířit dobré jméno Zoneru,“ uvádí Behro.
Obdobná je situace i u antivirového softwaru, který začala brněnská firma vyvíjet před šesti lety pro počítače a servery, od loňska ho nabízí i pro chytré telefony. „Více než 90 procent všech virových nebezpečí přicházelo přes elektronickou poštu, přičemž zhruba každý desátý e-mail projde přes námi spravované domény či webhosting. Řekli jsme si, že nejlepší cesta, jak stránky chránit, je udělat antivirus pro server. Pak se to rozšířilo na počítače a před časem i na Android telefony,“ vzpomíná. I bezpečnostní software je pro uživatele zcela zdarma, Behro však připouští, že již má určité představy jak zpeněžit tento byznys. „Příjmová stránka není zatím vyřešena, primárním cílem bylo dělat kvalitní produkt, který ochrání,“ dodává.

Klíčové setkání s Japonci

Historie Zoner Software sahá do doby vysokoškolských studií zakladatele a současného 100procentního vlastníka firmy, Milana Behra. Během vysokoškolských studií se přes společný zájem, počítače, poznal se spolužákem Romanem Slavičínským. V roce 1993 pak spolu založili firmu s vizí vyvíjet grafický editor. Byznys se v průběhu času měnil, občas Zoner vyvinul nějaký software na zakázku, první zásadní ekonomický zlom však přišel s rozjezdem internetových domén a webhostingu. Jako ještě klíčovější se jeví setkání se zástupci japonské korporace Minolta, kteří v roce 2000 projevili zájem o část grafického editoru, která uměla zobrazovat náhledy souborů. „Věděli, že se chystá zásadní zlom v oblasti fotografie a takovým typům produktů věštili světlou budoucnost. Uvěřili jsme tomu a začali vyvíjet software pro organizaci fotek a jejich úpravu,“ vzpomíná Behro. Ani úspěch Photo Studia neodradil Slavičínského, který v roce 2003 odjel do USA věnovat se svému snu – stát se profesionálním fotografem. Behro jeho poloviční podíl odkoupil a od té doby je jediným vlastníkem firmy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít