Šelma, která nekouše

09. května 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
09. května 2006, 00:00

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY - HOTEL BÍLÝ LEV Největšími problémy centrálního náměstí ve Žďáru nad Sázavou jsou parkovací plochy a chátrající hotel Bílý lev. Zatímco s parkováním si radnice poradí sama, s hotelem ne. Peníze na jeho vykoupení totiž nemá a čeká tedy na vhodného investora.

Do obnovy stavby je třeba investovat přibližně padesát milionů korun.

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY - HOTEL BÍLÝ LEV Největšími problémy centrálního náměstí ve Žďáru nad Sázavou jsou parkovací plochy a chátrající hotel Bílý lev. Zatímco s parkováním si radnice poradí sama, s hotelem ne. Peníze na jeho vykoupení totiž nemá a čeká tedy na vhodného investora.

Historický skvost to zrovna není, přesto kdysi známý hotel Bílý lev ke žďárskému Náměstí Republiky neodmyslitelně patří. V současnosti je ale spíš místní ostudou. Přes deset let chátrá, dveře má zatlučené, střechu nedostavěnou. Místní radnici i obyvatele Žďáru nad Sázavou tento stav velmi trápí.

Od roku 1989 se v jeho držení vystřídali již tři majitelé, ani jeden z nich si však se stavbou nedokázal poradit. Jeden chtěl z hotelu vybudovat obchodní centrum, druhý luxusní restauraci, všechny plány ale nakonec zkrachovaly na nedostatku financí.

Poslední majitel, brněnská firma Stavos, chtěla na opravu získat peníze z unijních fondů. Když se jí to však nepodařilo, rozhodla se od rekonstrukce také ustoupit.

Městští zastupitelé si jsou vědomi, že na obnovu stavby bude potřeba zhruba padesát milionů korun, proto o jejím vykoupení neuvažují. Nadějí je tak pouze silný investor, který by se „betonového monstra“, jak je žďárskými dům často nazýván, nezalekl, a pokusil se o jeho zmrtvýchvstání.

MODERNA V CENTRU

Bývalé okresní město Žďár nad Sázavou leží na pomezí Čech a Moravy v malebné krajině Českomoravské vrchoviny. Jeho historie je úzce spjata s rozvojem místního cisterciáckého kláštera a sahá až do poloviny 13. století. Moderní tvář však daly městu až stavební úpravy na přelomu 19. a 20. století, kdy díky napojení na železnici nastal rozvoj průmyslu. K největšímu růstu počtu obyvatel pak došlo až po druhé světové válce v souvislosti s výstavbou Žďárských strojíren a sléváren.

V době, kdy na okrajích města vyrostla nová sídliště i obchodní centra, vznikl i plán na oživení historického centra. Chybělo zde především hotelové zařízení, které by uspokojilo potřeby stále se zvyšujícího cestovního ruchu. Bez ohledu na památkovou ochranu mnoha okolních budov začala počátkem 70. let stavba moderního hotelu přímo na centrálním náměstí, jehož dominantou byla do té doby pouze historická radnice.

Po dokončení dostal podnik název Bílý lev a přes jeho poněkud násilné začlenění do městské zástavby si na něj lidé brzy zvykli. Fungoval jako hotel, restaurace i vinárna, kam si hosté chodili odpočinout a příjemně posedět. Takovou atmosféru si udržel po celá sedmdesátá i osmdesátá léta, kdy byl ve správě státního podniku Restaurace a jídelny.

STRAŠIDELNÝ DŮM

Rokem 1989 však klidné časy nenávratně skončily. Žďárský podnikatel, který hotel v privatizaci získal, finančně nezvládl jeho přestavbu na obchodní centrum a budova začala chátrat. Město nemohlo s neutěšeným stavem nic dělat a majitele dotlačilo pouze k zajištění nedostavěné střechy. V roce 2002 získala objekt v dražbě českobudějovická společnost CB Leasing. Měla plány obnovit v něm hotelové zařízení a nechala si v tomto směru dokonce vypracovat projekt. K realizaci ale opět nedošlo a po dvou letech změnil notně zdevastovaný hotel znovu majitele.

Stala se jím brněnská firma Stavos, jejíž dceřiná společnost Salus Invest v hoteliérství a restaurační činnosti již dříve podnikala. Starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta byl s touto změnou zprvu spokojen. Otevřeně prohlásil, že firmu Stavos považuje za dosud nejserióznějšího vlastníka objektu, a doufal v rychlé zahájení oprav. Stavos ale počítal s tím, že na rekonstrukci získá peníze z Evropské unie. Když se tak nestalo, ztratil o hotel zájem.

Osud Bílého lva je tak od počátku tohoto roku opět nejistý. Starosta Brychta sice tvrdí, že se dva kupci již o stavbu zajímali, smlouvu však zatím nikdo nepodepsal. Prázdný a zchátralý hotel se tak lepších časů prozatím nedočká. Nenajde-li se vhodný investor, bude jeho strašidelná silueta žďárské náměstí ještě nějakou dobu „zdobit“.

POPIS OBJEKTU

Název:      Bílý lev

místo:        Žďár nad Sázavou

kraj:          Vysočina

adresa:      Náměstí Republiky 65

typ:           hotel

stav:          zchátralý

využití:      žádné

kult.

památka:   ne

vlastník:    Stavos Brno

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít