SEKYRA DO ROZPOČTU - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

SEKYRA DO ROZPOČTU

, Jiří Pšenička,
SEKYRA DO ROZPOČTU
Zdroj: Euro.cz

Eurotel a RadioMobil kladou vládě nejen finanční podmínky

Pokud strážci erární kasy ve skrytu duše doufali, že letos skutečně připluje do rozpočtu dvacet miliard korun za prodej tří telekomunikačních licencí na systém UMTS, jejich sen se začíná rozplývat. Možná to nebude ani celá miliarda. Ministerstvo financí by již mělo začít hledat cesty, jak se s neplánovaným deficitem vyrovnat.

Reálný propad.
Dva ze tří oslovených operátorů (Eurotel a RadioMobil) sice na státem požadovanou cenu 6,7 miliardy za jednu licenci minulý týden kývli, ale chtějí dvacetiletý splátkový kalendář. Každý rok by zaplatili pouze po 335 milionech korun. Tato částka by neměla být nijak úročena, což znamená, že reálně by roční splátky byly postupně stále nižší v závislosti na inflaci. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přitom žádal zaplacení celého licenčního poplatku nadvakrát (3,7 miliardy letos a tři miliardy příští rok).
Třetí z adeptů na licenci, společnost Český Mobil, se vzhledem k finančním požadavkům státu nakonec rozhodl prvního stupně výběrového řízení nezúčastnit. Má však ještě možnost získat oprávnění k výstavbě sítě třetí generace ve druhém stupni, tedy prostřednictvím aukce.

Zachování oligopolu.
Týdeník EURO má informace, že Eurotel i RadioMobil vyslovily vůči Českému telekomunikačnímu úřadu jako pořadateli tendru i další požadavky. Vesměs mají za cíl omezit vstup konkurence.
Eurotel si vymiňuje, že nehledě na navržený splátkový kalendář nesmí být jím zaplacený licenční poplatek vyšší než poplatek jakéhokoliv jiného držitele licence. Pokud by taková situace nastala, má být úměrně snížen. Operátor si také vymiňuje, že do 1. ledna 2010 nesmí na telekomunikační trh vstoupit žádný nový poskytovatel mobilních služeb, jestliže současně nebude vlastníkem a provozovatelem mobilní sítě. Žádá rovněž, že dvacet let po skončení tendru (tedy do roku 2021) zůstanou v Česku pouze tři držitelé licence na systém UMTS.
Regulátor se navíc má zavázat, že do roku 2010 nikomu svévolně (bez projednání s Eurotelem) neudělí licenci pro budování sítě čtvrté generace (4G), která by za UMTS měla následovat. Dále má ČTÚ firmě přislíbit, že jí přednostně přidělí další část kmitočtového spektra, pokud se časem nějaké vhodný úsek uvolní.

Pět let navíc.
Největší tuzemský mobilní operátor – v souladu s představami ČTÚ uvedenými v zadávací dokumentaci k tendru – chce zakomponovat do smlouvy, aby komerční poskytování služeb veřejnosti bylo zahájeno v lednu 2004. Firma v návrhu smlouvy, s nímž se týdeník EURO seznámil, zdůrazňuje, že licence ji nesmí nijak omezovat ani určovat technické parametry výstavby sítě (například šíři pokrytí signálem). Stejně tak by případná spolupráce provozovatelů při výstavbě a poskytování služeb (sdílení kapacit a vnitrostátní roa–ming) měla zůstat na bázi dobrovolnosti. Eurotel žádá, aby všechny licence byly vydány na dobu dvaceti let (jak bylo plánováno), ale s možností jejich automatického prodloužení o pět let bez dalšího poplatku.

Přes kopírák.
Je evidentní, že oba největší čeští operátoři své návrhy vypracovali po vzájemné konzultaci. Klíčové body smlouvy předložené RadioMobilem se totiž liší vlastně jen v detailech. Konkurenční firma například nežádá jako Eurotel dvacetiletý odklad udělení čtvrté licence pro UMTS, ale jen devět let, do roku 2010. Vše ostatní je téměř identické.
Proslýchá se, že klíčový nápad s dvaceti splátkami vyšel z Českého Mobilu, přičemž Eurotel a RadioMobil se k tomuto modelu připojily, protože se jim zalíbil. Údajný autor myšlenky do tendru nakonec nevstoupil prý proto, že pro svůj plán včas neobdržel souhlas od svých kanadských vlastníků (společnost TIW). Mluvčí Českého Mobilu Igor Přerovský ovšem jiné důvody, než byly firmou oficiálně zveřejněny, popírá. Zdůraznil, že Český Mobil je stále ochotný vzít v úvahu případné změny požadavků v nyní probíhající části tendru.

Obálková metoda.
Zřejmě však pro třetího operátora nezbývá jiná varianta než aukce. ČTÚ totiž považuje jeho odmítnutí za definitivní. Dražby se budou moci zúčastnit i další telekomunikační firmy a pravděpodobně se uskuteční obálkovou metodou (v jednom, či více kolech). V kuloárech se hovoří o tom, že vyvolávací cena bude na vládou požadované výši 6,7 miliardy korun. Zatím se neví nic o jiných firmách, které by o licence měly zájem, ačkoliv předseda ČTÚ David Stádník tvrdí, že seriozní zájemci existují.
Návrhy, které předložily Eurotel a RadioMobil, zřejmě zamotají hlavu nejen úředníkům z ČTÚ, ale i ministrům. Telekomunikační úřad, který v této kauze hraje roli nezávislého regulátora pouze na papíře a je prokazatelně ve vleku politické reprezentace, se bude muset obrátit na Zemanův kabinet, aby mu umožnil vyjednat nějaký přijatelný kompromis. Jinak skončí celý tendr blamáží. V tuto chvíli jsou si ale operátoři nápadně jisti výhodnější pozicí a mohou tlačit vládu ke zdi.