Šéfka Yahoo přijde kvůli skandálům o bonusy. Miliony by mohly jít zaměstnancům - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Šéfka Yahoo přijde kvůli skandálům o bonusy. Miliony by mohly jít zaměstnancům

,
Šéfka Yahoo přijde kvůli skandálům o bonusy. Miliony by mohly jít zaměstnancům
Zdroj: Profimedia.cz

Šéfka internetové společnosti Yahoo Marissa Mayerová přijde kvůli obřím hackerským skandálům, během kterých byly napadeny miliony uživatelských účtů, o každoroční bonus a podíl na akciích. Kritizovaná výkonná ředitelka požaduje, aby byly peníze přerozděleny zaměstnancům.

Mayerová měla mít nárok na roční bonus ve výši dvou milionů dolarů a na balík akcií v hodnotě dalších několika milionů. Vzhledem ke dvěma velkým hackerským útokům, ke kterým došlo v letech 2013 a 2014 a veřejnost se o nich dozvěděla loni, však nic nedostane.

Mayerová tvrdí, že o útocích, během kterých byla ukradena data z milionů uživatelských účtů, se dozvěděla také až loni. „Když jsem to v září zjistila, začala jsem s týmem pracovat na tom, aby se o útocích dozvěděli uživatelé, regulační orgány i státní správa,“ tvrdí Mayerová, která tak odmítá, že by celou kauzu zatajovala.

Vyjádření Marissy Mayerové:

http://marissamayr.tumblr.com/post/157876672644/update-on-yahoos-security-incident

„Jsem nicméně výkonnou ředitelkou společnosti, a protože se incident odehrál během mého funkčního období, souhlasila jsem s tím, že se vzdám svých každoročních bonusů. Zároveň jsem vyjádřila přání, aby byl bonus rozdělen mezi naše tvrdě pracující zaměstnance,“ dodala Mayerová. O tom, jestli nakonec miliony dolarů opravdu půjdou 8500 zaměstnancům, kteří v Yahoo pracují, však rozhodne až rada společnosti.

Pro Mayerovou ale nepůjde o žádný citelný zásah do osobních financí. Během pěti let v čele Yahoo si podle zpravodajského serveru CNN přišla na platu a akciích na 162 milionů dolarů (4,1 miliardy korun). Dalších 55 milionů dolarů by navíc mohla inkasovat jako odstupné, pokud by se rozhodla ze společnosti odejít, v návaznosti na prodej hlavních internetových aktivit do rukou telekomunikačního operátora Verizon.


Je post šéfa Yahoo prokletý? Přečtěte si více:

Šéfka Yahoo Marissa Mayerová


O prodeji Yahoo se po slabých hospodářských letech dlouho spekulovalo, k definitivní dohodě s Verizonem pak došlo loni v červenci. Od té doby však vyšly najevo dva zmíněné skandály, ke kterým se přidalo i zjištění, že Yahoo pomáhalo americkým tajným službám sledovat uživatelské účty. Verizon si v té souvislosti vymohl slevu, místo původně dohodnutých 4,83 miliardy dolarů zaplatí o 350 milionů dolarů méně.

Kritici vyčítají Mayerové, že na úpadku kdysi největší internetové společnosti měla velký podíl. Jednak se jí příliš nevyvedly miliardové akvizice technologických startupů, navíc podceňovala bezpečnostní stránku a podle vyjádření bývalých zaměstnanců tak za velké hackerské útoky nese i ona svou vinu.

O situaci v Yahoo dále čtěte:

Yahoo se vrátilo k zisku i přes hackerský skandál

Zlaté padáky v Yahoo. Manažeři dostanou 90 milionů dolarů

Další kiks Mayerové: Yahoo může platit miliardu za nic


Ohodnoťte tento článek
Diskuze