Šéf proti všem

13. srpna 2010, 14:25 - Táňa Králová
13. srpna 2010, 14:25

Výměna informačního systému narazila také u ministra Fuksy

Nový šéf agrárního resortu Ivan Fuksa (ODS) zdědil po exministru zemědělství Petru Gandalovičovi (ODS) pokutu 1,8 milionu korun. Za chyby v zakázkách na informační technologie je ministerstvu vyměřil antimonopolní úřad. Fuksa si chce už ohlídat, aby v době všemožných úspor netekly další obrovské peníze na informační služby, jak to hrozí u Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Chystanou výměnou systému by totiž fond v nejbližších letech neušetřil (EURO 27–28, 31–32/2010). Nezbytný souběh nynějšího systému SAP a nově vyvíjeného, kterého se má s pomocí produktů Microsoft ujmout Fujitsu Siemens Computers, by výdaje naopak prodražil. „Dělat v tuto chvíli investici za zhruba 1,5 miliardy korun mi připadá zbytečné. Tyto peníze vydávat nebudeme,“ říká ministr Fuksa. „Ředitel fondu má ode mě jednoznačný pokyn v této věci nic nekonat a smlouvu nepodepisovat,“ prohlásil. Šéfa SZIF Tomáše Révésze brzdil ve výměně dodavatele systému také Fuksův předchůdce Jakub Šebesta. Dle informací týdeníku EURO Šebesta před opuštěním úřadu upozornil předsedy tří koaličních stran na Révészovu snahu s tím, že tento krok není v zájmu státního rozpočtu. Kategoricky se proti riskantnímu záměru, který ohrožuje přítok miliard z evropských dotací, postavilo i vedení SZIF. Lidé z fondu si dobře pamatují, jak složité bylo vylaďování výjimečného systému pro platební agenturu SZIF.

Nezasvěcení radní Probouzí se také dozorčí rada fondu. O záležitosti by poprvé měla jednat tento týden. „Zatím k tomu nic konkrétního neřeknu, až to budu mít lépe nastudované,“ sdělil předseda dozorčí rady Zdenek Mach (ODS). Radní Ladislav Skopal (ČSSD) se o připravované výměně systému dozvěděl z týdeníku EURO. Od fondu žádné informace do minulého týdne nedostal. Zajímá ho přitom, s jakými kroky vedoucími k úsporám provozních nákladů na informační systém Révész na zasedání rady přijde. Ročně fond za službu platí 600 milionů korun. „Není možné vydávat tolik peněz na pouhou údržbu programu, jak je tomu nyní. Úspory je třeba hledat všude,“ vnímá Skopal. Zdůrazňuje však, že výměna nesmí ohrozit tok peněz k zemědělcům. „Nemůžeme si dovolit, aby zhruba 38 miliard korun viselo ve vzduchu,“ poznamenává. Obavy ze ztráty akreditace platební agentury a ohroženého čerpání dotací sdílí i stínový ministr zemědělství a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Míní, že SZIF by měl vypsat standardní výběrové řízení, pokud chce systém vyměnit. Révész chce ovšem využít rámcové smlouvy mezi ministerstvem vnitra a Fujitsu.

Důvěrné dohadování Šéf SZIF chystaný přechod k Fujitsu vysvětluje tím, že fond je na SAP naprosto závislý a není schopen sjednat výhodnější finanční podmínky. Zda se o to opakovaně snažil, ale společnost nepotvrdila a Révész nekomunikuje. „Se zástupci SZIF se SAP pravidelně schází. Obsah jednání spadá většinou do kategorie důvěrných informací,“ sdělil mediální zástupce společnosti SAP Jaroslav Tík. Révészovy námitky, že výkon a cena, kterou si firma účtuje, jsou neověřitelné a fondu nezbývá než je respektovat, komentoval Tík následovně: „Zkušenosti z projektů ve veřejném sektoru v různých zemích ukazují, že firma pomáhá svým zákazníkům dosahovat významných úspor v provozních nákladech. Výše plnění byla součástí výběrového řízení a je účtována na základě podepsané smlouvy.“ Jenže společnost SAP byla před sedmi lety vybrána nestandardně a její služba je drahá, shodují se snad úplně všichni. Unáhlený přechod na nový systém ale tlačí Révész proti všem. Na dotazy týdeníku EURO ani na zaslané SMS nereaguje. Přitom by bylo na co odpovídat. „O podpisu smlouvy není v tomto období ani řeči,“ tvrdil například v reakci na první článek. Téměř současně ovšem předkládal náměstkům konkretizované dokumenty ke smluvnímu vztahu k Fujitsu. Předtím záměr doslova rozcupoval interní audit fondu. A ke vnějšímu auditu, od něhož si zadavatel zřejmě sliboval větší podporu zamýšlenému přestupu od SAP k Fujitsu, se údajně nikdo nemá. Z oslovené takzvané velké čtyřky (KPMG, Deloitte, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young) se nikdo nepřihlásil, tvrdí zdroj týdeníku EURO. Zato se v minulých dnech sešlo vrcholné vedení společností SAP a Fujitsu. „Vzájemná setkávání jsou součástí standardní spolupráce s obchodními partnery,“ vysvětluje mediální zástupce SAP.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít