Šéf Nokie Suri v létě skončí. Nepodařilo se mu dohnat konkurenci v oblasti budování 5G sítí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Šéf Nokie Suri v létě skončí. Nepodařilo se mu dohnat konkurenci v oblasti budování 5G sítí

ČTK,
Šéf Nokie Suri v létě skončí. Nepodařilo se mu dohnat konkurenci v oblasti budování 5G sítí
Zdroj: profit

Šéf společnosti Nokia Rajeev Suri (52) na konci srpna odstoupí z funkce, nahradí ho Pekka Lundmark (57), který teď řídí energetickou skupinu Fortum a už dříve pro Nokii pracoval, oznámil dnes finský podnik, který je významným světovým dodavatelem zařízení pro telekomunikační sítě. Agentura Bloomberg uvedla, že Suri, jenž ve firmě působí 25 let, neobstál v konkurenci budování nastupujících mobilních sítí páté generace (5G).

Nokia v 5G zaostává za švédským Ericssonem a čínským technologickým gigantem Huawei Technologies. Finská společnost se potýká s problémy při vývoji vlastních čipových sad, a byla tím pádem nucena kupovat dražší alternativy. To vedlo k vyšším nákladům a nižším ziskům.

Loni v říjnu Nokia rozladila investory, když pozastavila výplatu dividend a zhoršila výhled. Za jediný den její akcie spadly o 23 procent. Za posledních 12 měsíců společnost ztratila zhruba třetinu své tržní hodnoty.

Minulý týden nicméně akcie Nokie zpevnily po zprávě Bloombergu, že firma zvažuje prodej části aktiv a přemýšlí o fúzích. Zdroj agentury Reuters ale uvedl, že se zpráva nezakládá na pravdě. Nokia se k věci nevyjádřila.

Lundmark vede Fortum od roku 2015. V letech 1990 až 2000 zastával vysoké manažerské posty v Nokii. Působil například ve vedení strategie a obchodního rozvoje v divizi Nokia Networks.

Než nastoupil do energetické společnosti Fortum, pracoval Lundmark deset let pro finského výrobce jeřábů Konecranes. V čele Fortumu zahájil proces převzetí kontroly nad německým rivalem Uniper.

Čtěte také:

Nokia, nebo Lokia. Brněnská firma CCV je ve sporu s finským výrobcem

V Česku se začala znovu prodávat Nokia 3310. Ta stará z roku 2000

Podívejte se na 20 nejprodávanějších mobilů historie. Nokia jasně vládne

Ohodnoťte tento článek
Diskuze