Šéf Fordu Fields přišel o důvěru. Automobilku povede odborník na nábytek - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Šéf Fordu Fields přišel o důvěru. Automobilku povede odborník na nábytek

, dah,
Šéf Fordu Fields přišel o důvěru. Automobilku povede odborník na nábytek
Zdroj: Profimedia.cz

Šéf společnosti Ford Mark Fields investoval miliony dolarů do vývoje autonomních vozidel a dalších domnělých technologií budoucnosti. Nyní se ovšem s padající hodnotou akcií Fordu vytratila i důvěra akcionářů ve Fieldse a automobilka se chystá k neobvyklé výměně.

Předseda představenstva Fordu Mark Fields bude kvůli hrozícímu pádu ceny akcií zjevně muset automobilku opustit. Podle amerického deníku New York Times a magazínu Forbes, které se odvolávají na zdroje obeznámené s chystanou změnou vedení, akcionáři už Fieldsovi ani jeho strategii nedůvěřují. Fields ztratil důvěru Billa Forda – výkonného předsedy představenstva a pravnuka zakladatele Henryho Forda – stejně jako zbývajících členů představenstva.

Pravděpodobný příští předseda představenstva Fordu James Hackett dříve vedl nábytkářskou společnost
Pravděpodobný příští šéf Fordu Jim Hackett sbíral zkušenosti v nábytkářské společnosti Steelcase

Fields je už několik měsíců v neblahé situaci, neboť kurz akcií společnosti na burze padá a zisky ani zdaleka nedosahují očekávání. Přední investoři začali pochybovat o tom, že se Fields se zřetelem na autonomní vozidla, elektrifikaci a služby v oblasti mobility vydal správnou cestou.

Vývoj akcií Fordu:

Ford Motor Chart

Automobilka hodlá vrcholného manažera nahradit 62letým Jamesem Hackettem, stávajícím vedoucím dceřiné společnosti Ford Smart Mobility, která vyvíjí samočinně řízená vozidla. Před tím býval Hackett generálním ředitelem výrobce nábytku Steelcase. Podle deníku Bloomberg se Ford původně nechtěl k uniklým informacím vyjadřovat, podle magazínu Forbes ale automobilka ještě v pondělí vydá oficiální zprávu.

Od července 2014., kdy se Fields chopil řízení společnosti, akcie automobilky o více než 30 procent klesly. Šéf Fordu investoval do vývoje autonomních vozidel i do služeb mobility, aby tak firmu připravil na budoucnost. Technologie spjaté se zmíněnými oblastmi rozvíjí i Volkswagen nebo Daimler.


Přečtěte si o klamavém skoku hodnoty automobilky Tesla:

Tentokrát je to jiné. Nejdražší čtyři slova v dějinách investování

Vladan Gallistl


Jenže výnosy Fordu v prvním čtvrtletí klesly o 42 procent, zatímco konkurenční koncern General Motors zisky výrazně navyšuje. V loňském roce zisk Fordu klesl o 38 procent a společnost nedávno v souvislosti s probíhajícím plánem úspor propustila tisíce zaměstnanců z oblasti správy a odbytu jak v severní Americe, tak i v Asii. Vývoj Fordu zároveň odráží nejistotu, která po letech růstu provází celý americký automobilový průmysl. Podle analytiků lze letos očekávat pokles prodejů.

Přečtěte si více o dění v automobilovém průmyslu:

Nezvládnutý marketing: příliš výhodná akce vedla k čistce v Peugeotu

Létající auta „útočí“. Podívejte se na budoucnost dopravy

Britský ministr žádá náhrady pro majitele problémových škodovek