Sedmadvacet jamek - Euro.cz

Přihlášení

Sedmadvacet jamek

, Karel Zaoral,
Sedmadvacet jamek
Zdroj: Euro.cz

Golfový areál ve Vinoři má stát do dvou let

Projekt nového golfového hřiště v Praze 9-Vinoři je těsně před zahájením. Prošel hodnocením vlivu na životní prostředí a i výkup nutných pozemků je už dokončen. Sedmadvacetijamkový golfový areál hodlá postavit společnost Sekyra Group. Zastupitelstvo Vinoře je jejím investičním záměrem nadšeno, část obyvatelstva ovšem entuziasmus politiků nesdílí.

Proč Vinoř?

Praha plnohodnotné golfové hřiště v současné době nemá – čtyři areály na území hlavního města nabízejí pouze devět jamek. Golf obecně je v Česku na vzestupu a Česká golfová federace předpokládá, že počet aktivních hráčů bude v budoucnu narůstat stále rychleji. „Nyní federace registruje více než 33 tisíc hráčů ve 114 klubech. Za dva roky, kdy by měl být areál ve Vinoři v plném provozu, jich však může být už pětačtyřicet, možná padesát tisíc. Absence plnohodnotného hřiště v hlavním městě je také citelná, Česko je tím téměř unikátní,“ říká ředitel společnosti Sekyra Golf Resort Luboš Klikar. Vinořský projekt Na dlouhých proto vidí jako životaschopnou investici. „Dnes je na místě plánovaného hřiště malá louka pro cvičné odpaly a pole, což obnáší těžkou zemědělskou výrobu se vším všudy, s prachem, hlukem i zápachem. Golfový areál naopak propojí upravenou zelení zámky Ctěnice a Vinoř a zříceninu hradu Jenštejn,“ libuje si starosta Vinoře František Švarc.

Zajímavý záměr.

Sekyra Golf Resort má v úmyslu na zhruba sto hektarech otevřené plochy vypěstovat čtrnáct hektarů lesa, postavit devět umělých jezer a protkat hřiště stezkami pro pěší. Hřiště bude koncipováno jako kombinace tří devítijamkových tras, jejichž první a poslední jamka bude v okolí klubovny. Spojením libovolných dvou tras bude možné odehrát standardní osmnáctijamkovou hru. „Autorem designu hřiště je anglický architekt Jonathan Gaunt. Projekt v lokalitě Na dlouhých přinese řadu pozitiv pro obyvatele Vinoře, rozvine turistický ruch, odstraní zátěž ze zemědělské výroby a vytvoří nová pracovní místa. Golfový klub bude také spolupracovat se základními a středními školami v okolí,“ říká Klikar.
Jenže idylické líčení ráje na zemi, kde mají mít mimo jiné vozíčkáři k dispozici výletní trasu krásnou přírodou a kulturními památkami, se u části obyvatel Vinoře nesetkává s kladným ohlasem. „Hřiště tu nechci a můj názor rozhodně není ojedinělý,“ tvrdí Libuše Pincová, které těsně vedle zahrady Sekyra Group staví obytný dům. „Stejně nemá smysl nic namítat. Když šlo o ten třípatrový dům, stěžovala jsem si, že je na hranici pozemku a že mi bude stínit. A nikoho to nezajímalo. Kde jsou záruky, že tu místo hřiště nebudou paneláky?“ ptá se Pincová. Podobné obavy přiznává i starosta Vinoře Švarc. „Nejsme vlastníky pozemků, ty patří magistrátu. Chtěl jsem, aby je magistrát nejprve pronajal za symbolickou korunu, a až bude hřiště stát, prodal je za současnou tržní cenu,“ říká starosta, podle nějž by takto bylo zajištěné, že nedojde ke změně územního plánu. „Bohužel ale máme jen poradní hlas,“ říká Švarc.

Zásah do prostředí.

Dle návrhu projektanta hřiště to vypadá, že plánované změny krajině prospějí. „Máme tu pár skalních komunistů, kteří naříkají, že zatravníme černozem dávající pšenici. Řečnicky se ptají, co pak bude národ jíst. Těch je ale minimum. Oprávněnější jsou dotazy na zvýšenou dopravní zátěž týkající se příjezdů a odjezdů hráčů. Jenže projekt počítá s méně než osmdesáti hráči o víkendech a polovinou ve všední dny. Golfisté mají do Vinoře přijíždět ze tří různých stran a postupně. To je zanedbatelné,“ říká Švarc. Počty hráčů označuje za reálné i člen sportovně technické komise Golf & Country klubu Mstěnice Zdeněk Jehlička. „Průměrná víkendová návštěvnost hřišť v okolí Prahy je šedesát až sto dvacet lidí. Hodně záleží na tom, jak si hráči hřiště oblíbí, a v tom hraje roli dostupnost, kvalita povrchu i cena,“ říká Jehlička.
Jako nejproblematičtější vidí starosta Vinoře situaci lidí žijících v bezprostřední blízkosti hřiště. „Spádovitý terén způsobuje u třech domů pravidelně se opakující záplavy sklepů. Jenže to se dělo už v době, kdy sousedili s polem. Cvičná louka situaci nezměnila a ani hřiště na tom nic nezmění. Na vině je špatná kanalizace, na jejíž opravu nejsou peníze,“ dodává Švarc sebekriticky. O životním prostředí hovoří i Klikar: „Proces EIA proběhl bez závad a hladce. Všechny zpracované studie hovoří o tom, že golfový areál životní prostředí ve Vinoři naopak zlepší.“ Zvýší se údajně prostupnost dříve zemědělských lánů, což umožní rekreaci obyvatel Vinoře ve zcela novém prostředí.

Záměr vydělat.

Hodnotu investice Klikar komentovat nechce. „To je věc skupiny, která není určena ke zveřejnění,“ říká s odkazem na to, že kdo se v golfu pohybuje, cenu projektu dokáže odhadnout. Studie KPMG z roku 2005 uvádí, že náklady na vybudování nejlevnějšího osmnáctijamkového hřiště dosahují necelých čtyřiceti milionů korun. Upraveno o inflaci, kratší termín (KPMG počítá s výstavbou po dobu čtyř let, Sekyra Golf Resort to chce stihnout za dva roky) a také náročnější infrastrukturu hřiště i zázemí, mohou náklady projektu Na dlouhých dosáhnout i 150 milionů korun. „Celkové náklady na hřiště činí v průměru téměř 85 až 90 procent celkových příjmů,“ uvádí dále studie. Pokud se průměrná výše útrat za golf v Česku pohybuje kolem dvou tisíc eur na hráče ročně a Sekyra Golf Resort si klade za cíl dosáhnout několika stovek členů, pohybovala by se návratnost projektu v rozmezí dvanácti až patnácti let. „Takové číslo zhruba odpovídá realitě. Golfové hřiště není projekt, u něhož by se dala očekávat pětiletá návratnost. Sto milionů korun lze u podobných investic považovat za jakousi diskontní hodnotu, za méně peněz už neudržíte kvalitu. Dnešní hráči jsou už zmlsaní kvalitními hřišti,“ potvrzuje Jehlička.
Na tak dlouhodobé investice ovšem developer Sekyra příliš zvyklý není. „Musíte do úvah zahrnout stále rostoucí počet hráčů a také to, že do Česka stále více jezdí golfoví turisté ze západní Evropy. To je také nezanedbatelný zdroj příjmů,“ tvrdí Klikar.

Golfová hřiště ve Středočeském kraji a v Praze

Praha

 • Golf & Country Club Prague Hodkovičky 9 jamek
 • Golf Club Hostivař 9 jamek
 • Golf Club Praha 9 jamek
 • Golfový klub Zbraslav 9 jamek

Středočeský kraj

 • Benátky nad Jizerou GC Resort Paradise 9
 • Golf Club Beřovice 9
 • Golf Club Karlštejn 18
 • Golf Club Konopiště 36
 • Golfový klub Líšnice 9
 • Golf Club Molitorov u Prahy 9
 • Golf & Country Club Mstětice 18
 • Golf Club Poděbrady 18
 • Golf Club Stará Boleslav 9
 • Ringhoffer Colf Club 9
 • Golf Club Mladá Boleslav 18

Pramen: Česká golfová federace