Sedm programů pro malé a střední firmy

20. prosince 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
20. prosince 2004, 00:00

Záruky za úvěry, podpora vývozu, pomoc pro začínající podnikatele - to jsou jen některé z cílů národních programů na podporu malých a středních firem. Potřebné formuláře jsou k dispozici ode dneška.

Záruky za úvěry, podpora vývozu, pomoc pro začínající podnikatele - to jsou jen některé z cílů národních programů na podporu malých a středních firem. Potřebné formuláře jsou k dispozici ode dneška. Sedm národních programů na podporu malých a středních firem doplňuje podpory, které mohou podnikatelé získat v rámci Operačního programu průmysl a podnikání (OPPP), jenž se financuje i z prostředků Evropské unie. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban uvedl, že od příštího roku bude finanční podpora malých a středních podniků výrazně vyšší. Zatímco letos se na tyto projekty v rozpočtu pamatovalo 2,224 miliardami korun, v následujících dvou letech to má být každoročně 3,554 miliardy. Ředitel odboru podpory malého a středního podnikání ministerstva průmyslu a obchodu Václav Polák zdůraznil, že národní programy se nebudou financovat pouze ze státního rozpočtu. „K profinancování projektů se využívají i další zdroje, například prostředky, které se vracejí z úvěrů poskytnutých Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou,“ řekl Polák. Ministerstvo má určitou představu o rozdělení peněz mezi jednotlivé národní programy. Nejvíce prostředků půjde do programu Záruka, nejméně na Design.

ZÁRUKA NA INVESTICE

Program Záruka umožňuje malým a středním podnikatelům uskutečnit investice. V rámci tohoto programu mohou získat zvýhodněné záruky za bankovní úvěr nebo leasing. Další formou podpory je záruka za kapitálový vstup, rozhodne-li se využít rizikový či rozvojový kapitál. Záruka se týká až 70 procent kapitálového vstupu. Třetí formou podpory je záruka za návrh do obchodní veřejné soutěže. Její minimum je sto tisíc korun, maximum pět milionů. Formuláře jsou k dispozici na www.cmzrb.cz od 20. prosince, tedy od začátku tohoto týdne.

TRH PRO MALÉ PRAŽSKÉ FIRMY

Program Trh je určen pro podnikatele s méně než 50 zaměstnanci v P raze. Ostatní mohou využít programy Start a Kredit v rámci OPPP. Cílem programu Trh je například podpořit získávání certifikátů ISO malými a středními podnikateli, a tím zvyšovat jejich konkurenceschopnost. Příspěvek dosahuje poloviny nákladů na odborné poradenské služby. Program se orientuje také na podporu investičních projektů začínajících podnikatelů na území hlavního města. Ti mohou získat šestiletý zvýhodněný úvěr od dvou set tisíc korun do pěti milionů s pevnou čtyřprocentní úrokovou sazbou. Začínající pražští podnikatelé mohou získat také bezúročný úvěr až do výše 90 procent předpokládaných celkových nákladů projektu. Minimální výše úvěru je sto tisíc korun, maximum pro fyzickou osobu a obchodní společnost s jedním společníkem je půl milionu korun a pro obchodní společnost s více společníky a pro družstva až jeden milion korun. Formulář je k dispozici na stránkách www.cmzrb.cz.

PROGRES PRO VĚTŠÍ SKOK Progres má umožnit malým a středním podnikatelům do 250 zaměstnanců rozsáhlejší rozvojové projekty. Je určen těm, kdo kvůli nízké vlastní kapitálové vybavenosti nedosáhnou na úvěr. Podporou je zvýhodněný podřízený úvěr, který mohou firmy využít například na pořízení patentů, licencí či know-how i na rekonstrukci hmotného majetku. „Tento program směřuje k firmám, které chtějí udělat větší skok spojený s konkrétní tržní příležitostí,“ uvedl Lubomír Rajdl z ČMZRB. Podřízený úvěr může krýt až polovinu předpokládaných nákladů na projekt. Podnikatel musí zároveň využít jiného bankovního úvěru minimálně ve stejné výši jako úvěr podřízený. Splatnost úvěru je až osm let sodkladem splátek až pět let. Předpokládá se, že v těchto pěti letech podnikatel splatí komerční úvěr. Podřízený úvěr má tříprocentní pevnou úrokovou sazbu. Také tento formulář je k dispozici na www.cmzrb.cz.

PORADENST VÍ ZAČÍNAJÍCÍM

Začínajícím podnikatelům bude pomáhat program Poradenství. Budou mít možnost získat cenově zvýhodněné všeobecné vzdělávání a poradenské služby. Podpora se neomezuje jen na zakládání nových malých a středních firem, ale zaměřuje se i na jejich rozvoj, růst, zkvalitňování managementu a upevňování stability. Dotace na vzdělání pokrývají polovinu uznatelných nákladů na vzdělání a pohybují se od tří do sedmi tisíc korun na účastníka. Dotace na poradenské služby také uhradí polovinu uznatelných nákladů, nejvýše však dvacet tisíc za rok pro začínající podnikatele a 50 tisíc pro ty, kdo už podnikají více než dva roky. Podporu prostřednictvím tohoto programu poskytuje agentura CzechInvest.

DESIGN PRO VYŠŠÍ KONKURENCESCHOPNOST

Tvorbou designu má napomáhat zvýšit konkurenceschopnost malých a středních firem program Design. Dotace na designérské poradenské služby pokryje nejvýše polovinu uznatelných nákladů na jejich zajištění. Dotace na výrobkový design je maximálně 150 tisíc korun, interiérový a architektonický design nejvýše 80 tisíc, na grafický design, internetové prezentace a multimedia maximálně 60 tisíc a na propagaci designu nejvýše sto tisíc korun. Výsledkem bude autorské dílo, na jehož základě vznikne konkurenceschopný výrobek. Poskytovatelem podpory je Design centrum ČR. Formulář je k dispozici na www.designcentrum.cz.

ALIANCE PRO VÝVOZ Program Aliance chce posilovat spolupráci malých a středních podnikatelů v zahraničí a zvýšit jejich konkurenceschopnost na zahraničních trzích. Alianci tvoří nejméně tři a nejvýše 25 malých a středních podniků. Jeden z nich bude lídrem, který předloží žádost o poskytnutí podpory a bude také jejím příjemcem. Podpora spočívá v maximálně milionové dotaci na zpracování marketingových cizojazyčných materiálů aliance, její prezentace na veletrzích a výstavách, zpracování studie vstupu sdružení na konkrétní zahraniční trh. Projekt musí žadatel z poloviny spolufinancovat z vlastních nebo cizích zdrojů. Generální ředitelka agentury CzechTrade Jitka Hanzlíčková předpokládá, že tato podpora se projeví desetiprocentním nárůstem exportu firem sdružených v aliancích. Upozornila rovněž na to, že 43 procenta italského exportu dnes připadá právě na sdružení tamních vývozců. Formulář najdete na adresách www.czechtrade.cz, www.mpo.cz a www.businessinfo.cz.

ZASTOUPENÍ JEŠTĚ NENÍ

Program Zastoupení nebyl zatím vyhlášen - čeká na schválení Evropskou komisí. „Jednání proběhne počátkem příštího roku. Naše snaha bude, abychom program vyhlásili začátkem druhého kvartálu,“ uvedl Polák. Bude podporovat budování kanceláří tuzemských firem v zahraničí. Maximálně dvoumilionovou podporu za rok po dobu tří let budou moci dostat firmy na úhradu poloviny nákladů spojených s vybudováním takového zastoupení. Podpora se týká pouze společných kanceláří, v nichž budou účastné minimálně tři firmy. Hanzlíčková opět očekává minimálně desetiprocentní nárůst exportu podpořených podniků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít