SEBEVĚDOMÝ ÚŘEDNÍK SE VRACÍ - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

SEBEVĚDOMÝ ÚŘEDNÍK SE VRACÍ

, Jiří Fencl,
SEBEVĚDOMÝ ÚŘEDNÍK SE VRACÍ
Zdroj: Euro.cz

Staronový náměstek má zlepšit chod úřadu.

Ministr zemědělství Jan Fencl po více než roce v ministerské funkci pocítil nedostatek kvalifikovaných a zkušených úředníků. Jeho záměr zvýšit produktivitu práce úřadu byl zřejmě důvodem, proč požádal o radu Antonína Kalinu, někdejší „pravou ruku svého předchůdce Josefa Luxe. „Zeptal jsem se pana Kaliny, zda neví o někom, kdo by nahradil odstupujícího Dušana Vaňka v pozici prvního náměstka. Po krátké odmlce jsem se dočkal odpovědi: znám takového, jsem to já, vylíčil ministr průběh hledání svého zástupce ve věcech úředních. Zároveň připustil, že si kvůli jmenování Kaliny možná vyslouží kritiku od svých přátel.

Antonín Kalina (55) vystudoval VŠE v Praze a nastoupil do Ekonomického ústavu Akademie věd ČR. V letech 1991 až 1993 pracoval jako ředitel odboru na ministerstvu financí. Poté se stal náměstkem ministra zemědělství a ředitelem nově u stanoveného Státního fondu tržní regulace (SFTR). V loňském roce při reorganizaci úřadu byl odvolán.

„Byl trochu arogantní, mnohdy se dělal lepším, než jaká je skutečnost, charakterizuje horší povahové rysy Antonína Kaliny člověk, který mu byl blízký v době jeho působení pod Josefem Luxem. Oceňuje, že mu nechybí inteligence, ekonomické vzdělání a díky jazykovým znalostem i dobré vystupování v zahraničí, ale většinou prý nebyl schopen věci na ministerstvu dotáhnout do konce. Kalina si však dokázal zjednat respekt, nenechal si od svých podřízených líbit to, co ostatní vysocí úředníc i na ministerstvu. „To je také asi příčina jeho návratu, protože poměry na ministerstvu se zhoršily natolik, že se to stalo neúnosné i pro samotného Fencla, míní nejmenovaný Kalinův spolupracovník z Luxovy éry. Dodává, že zlepšit práci úředník ů je asi i nad Kalinovy síly. Fencl se prý mýlí, když se domnívá, že za něj bude dělat všechnu nepopulární, „špinavou práci .

„Já si pana náměstka vždy vážil, myslím, že je jeden z mála solidních státních úředníků. Ne vždy jsme se shodovali, ale pokaždé mě přesvědčil o tom, že je to člověk přístupný diskusi, řekl týdeníku EURO někdejší šéf sněmovního zemědělského výboru a nyní Fenclův poradce Karel Machovec (ČSSD). Jiný bývalý pracovník ministerstva na Kalinu vzpomíná jako na „ekonoma, který se specifické problematice zemědělství a regulace zemědělského trhu začal učit až ve vrcholné funkci . Před tím se prý o tyto věci nijak zvlášť nezajímal.

Kalinova autorita na jednáních Rady Státního fondu tržní regulace (SFTR), v jehož čele rovněž stál, však byla znát. Jak týdeníku EURO řekla někdejší mluvčí ministerstva zemědělství Marcela Dvořáková, která se těchto zasedání vždy účastnila, Luxův náměstek nebyl z těch, co seděli a se vším souhlasili.

Otázkou Kalinovy perspektivy je, zda jej nepotká podobný osud jako jeho předchůdce Vaňka. Ten totiž nakonec pro neshody s Fenclem odstoupil. Podle Karla Machovce důvodem pro odchod byl rozdílný pohled na celkovou agrární problematiku. Zdroj z pražského Těšnova však tvrdí, že Vaňkovy odlišné názory byly ze strany Fencla odmítnuty z pozice síly. Dá se prý očekávat, že Kalina bude nyní do debat vznášet různé poznámky začínající slovy „pane ministře, já si myslím , nicméně určitě prý nepůjde do přímé konfrontace, protože „také bude chtít někde dosloužit .

Ačkoli je bezpartijní, na ministerstvu prý Kalina rád zdůrazňoval, že volí ODS, ale obdivuje německou SPD. „Já bych mezi těmito stranami, ač ze zcela odlišné části politického spektra, neviděl tak obrovský rozdíl, řekl týdeníku EURO poslanec Vlastimil Tlustý (ODS). Podle něj se ale Kalina sociálnědemokraticky projevoval již jako náměstek Josefa Luxe. „Pro mě jeho návrat do budovy, kterou nyní řídí ČSSD, není žádným překvapením, říká. Tlustý, jeden z bývalých náměstků Josefa Luxe a nyní předseda sněmovního rozpočtového výboru, zná Kalinu z jednání zemědělského výboru a o odborných kvalitách jej prý nikdy nepřesvědčil. Sám Kalina ke své politické orientaci dodává, že se cítí být součástí státního aparátu, který „jen plní politické zadání vlády a parlamentu .

Kromě odpovědnosti za lepší chod úřadu bude staronový náměstek řídit všechny odbory zemědělské výroby. Za hlavní cíl si vytkl stabilizovat trh s mlékem. Již nyní pracují jemu podřízení úředníci na novém systému výrobních kvót, které ministerstvo ho dlá zavést od počátku příštího roku. „Chtěl bych apelovat na zemědělskou veřejnost, aby nový systém nesabotovala, nebo nebude fungovat, vzkazuje Kalina producentům mléka. Ministerstvo podle něj zemědělcům nabízí, že na výrobu mléka v rámci dohodnut é kvóty dostanou určitou částku jako kompenzaci, pokud ale vyrobí více, zaplatí státu sankci. Stát tak podle něj zamezí obrovským výkyvům ceny, které zemědělce trápí od začátku letošního roku. Náměstek na rozdíl od jiných striktně odmítá kvótaci výroby s rovnávat s nařízením čínské moci, která rodinám povoluje pouze jedno dítě.