Sdružení spotřebitelů je proti omezení prodeje v supermarketech

29. října 2004, 00:00 - čtk
29. října 2004, 00:00

Sdružení českých spotřebitelů (SČS)nesouhlasí se zákazem nočního prodeje v supermarketech a prodejeo státních svátích, se kterým počítá návrh zákona z dílny skupinykomunistických a sociálnědemokratických poslanců.

Podle SČS by natotiľ omezení prodeje doplatili předevąím spotřebitelé. Protinávrhu jsou také provozovatelé obchodních řetězců, Svaz obchodu acestovního ruchu i opoziční ODS.

„SČS vyjadřuje svůj nesouhlas s regulací tohoto typu spřesvědčením, ľe neľádoucí regulací je postiľen zejménaspotřebitel, i kdyľ nezanedbatelné jsou i jiné aspekty, jako jenapříklad zaměstnanost,“ řekl dnes ČTK předseda SČS Libor Dupal.Dodal, ľe SČS svůj postoj opírá o projednání v odborných komisíchpro ochranu spotřebitele, jejichľ zaloľení inicioval v několikaregionech, a o výsledky ankety na svých webových stránkách. SČS podle Dupala povaľuje návrh zákona za nesystémový,protoľe zavádí mnoho výjimek a účelových opatření. „Jedná se odaląí regulativní opatření, jimiľ je náą právní řád zaplevelen anamísto slibovaného zjednoduąování a zpřehledňování systémuzákonodárci vytvářejí daląí a daląí legislativní opatření, kterána sebe systematicky nenavazují a vytvářejí umělé, nadbytečné anebezpečné napadání liberálního prostředí nutného pro potřebnýrůst naąí ekonomiky. Následky pocítí zejména spotřebitel,“ uvedlDupal.

Dodal, ľe v zahraničí, kde byla regulace prodejní dobyzavedena, se nyní sloľitě hledá způsob jejího uvolnění. „Pokudněkde existuje podobná regulace, byla přijímána obvykle před vícelety a za jiných hospodářských podmínek, neľ je tomu u nás,“upozornil Dupal._

Větąí obchody by podle návrhu zákona mohly mít otevřeno jenod 06:00 do 22:00, a to včetně sobot a nedělí. O státníchsvátcích by ale směly otevřít jen na ©tědrý den do 14:00.Předloha má zřejmě sluąnou ąanci na schválení. Uľ ČSSD a KSČMmají totiľ v dolní komoře pohodlnou větąinu. Navíc i lidoveckýmístopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku JosefJaneček dnes ČTK řekl, ľe KDU-ČSL by mohla podobné omezenípodpořit.

S návrhem na omezení prodejní doby nesouhlasí opoziční ODS.“ODS je zásadně proti tomuto návrhu. Povaľujeme jej nejen zanevhodný z praktického hlediska zájmů vąech zainteresovanýchstran - spotřebitelů, zaměstnanců a zaměstnavatelů, ale předevąímza absurdní vrchol socialistického fanatismu regulovat vąechno avąechny,“ řekl ČTK stínový ministr průmyslu a obchodu MartinŘíman.

Také provozovatelé obchodních řetězců namítají, ľe by kvůlizákazu prodeje o státních svátcích a v noci přiąli o zákazníky amuseli by propustit část zaměstnanců. Například obchodní řetězecTesco, který v ČR zaměstnává zhruba 8000 lidí a ve vybranýchprodejnách má otevřeno 24 hodin denně, by počet zaměstnanců muselzredukovat o pět aľ sedm procent. O práci by tak přiąlo několikstovek jeho zaměstnanců.

Autoři předlohy tvrdí, ľe tak pomohou i malým podnikatelům.Zákaz by se totiľ týkal jen obchodů s prodejní plochou větąí neľ200 metrů čtverečních. Na malé obchody, na čerpací stanice,lékárny, obchody na nádraľích a letiątích a v nemocnicích by senevztahoval. Omezení otevírací doby ve větąích supermarketechposlanci hájí i tím, ľe lidé budou mít víc volného času, aby semohli věnovat své rodině a koníčkům. Na podporu své iniciativytaké uvedli, ľe z 15 „starých“ zemí EU je prodejní doba zcelaneomezená jen ve ©védsku, jinde ji tak či onak regulují.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít