Schváleno. Vláda odsouhlasila navýšení schodku státního rozpočtu na 300 miliard - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Schváleno. Vláda odsouhlasila navýšení schodku státního rozpočtu na 300 miliard

ČTK,
Schváleno. Vláda odsouhlasila navýšení schodku státního rozpočtu na 300 miliard
Zdroj: čtk

Vláda schválila kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšení schodku státního rozpočtu v letošním roce na 300 miliard korun. Ministerstvo financí o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Vláda tak schválila navýšení schodku už podruhé během necelého měsíce. Na konci března Sněmovna kvůli epidemii schválila zvýšení letošního schodku na 200 miliard korun, z původně plánovaných 40 miliard korun před pandemií. Podle ekonomů není ale vyloučeno to, že schodek může být letos ještě vyšší.

Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, přes 192 miliard korun.

Schválený návrh počítá s celkovými příjmy 1,428 bilionu korun a výdaji 1,728 bilionu korun. Novela proti předchozí novele počítá s dalším poklesem příjmů o 60,1 miliardy korun. Zároveň MF navýšilo výdaje o 39,9 miliardy korun kvůli zvýšení plateb za státní pojištěnce, které dnes kabinet také schválil, a posílení vládní rozpočtové rezervy i výdajů na obsluhu státního dluhu.

Kvůli zvýšení plateb za státní pojištěnce tak MF navýšila peníze v kapitole Všeobecná pokladní správa o 22,3 miliardy korun. Zároveň v novém návrhu úřad zvýšil o 14,6 miliardy na 78,77 miliardy korun vládní rozpočtovou rezervu. Ta bude operativně využívána na zamezení šíření a řešení dopadů epidemie koronaviru. Jde o podpůrná vládní opatření i nákup ochranných pomůcek, plicních ventilátorů a dalšího nezbytného vybavení.

Souhlasíte s navýšením státního rozpočtu o dalších 100 miliard korun?

Výdaje na obsluhu státního dluhu pak MF navýšilo o tři miliardy korun. „Státní dluh v roce 2019 byl 1,640 bilionu korun. V souvislosti se změnou schodku státního rozpočtu na 300 miliard korun dojde k celkovému meziročnímu nárůstu zadlužení o 281,13 miliardy korun. Zbylá část deficitu ve výši 18,87 miliardy korun bude financována ze státních finančních aktiv,“ uvedl úřad.

Zájem o státní dluhopisy roste

MF tak plánuje většinu schodku uhradit vydáváním státních dluhopisů, o které mají investoři v posledních týdnech velký zájem. Úřad si takto už zajistil například pokrytí všech korunových splátek dluhopisů splatných v letošním roce.

„Díky tomu, že naše země dlouhodobě patří mezi nejméně zadlužené země, může si zvýšení rozpočtového schodku kvůli záchraně ekonomiky dovolit. V důsledku vyššího schodku sice zadlužení mírně vzroste, ovšem i poté zůstane Česká republika mezi rozpočtově nejdisciplinovanějšími ekonomikami v Evropě,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Prezident Miloš Zeman v neděli řekl, že nechce hrozit vetem rozpočtu se zvýšeným deficitem, ale s ministryní financí bude chtít jednat o možných úsporách. Setkat by se měli na počátku května. Ministryně v neděli uvedla, že se deficit zvýší kvůli očekávanému poklesu státních příjmů a vzestupu výdajů, které obojí způsobila epidemie koronaviru. Se škrty v rozpočtu letos nepočítá.