Schváleno. Noví vlastníci Aera získali posvěcení antimonopolního úřadu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Schváleno. Noví vlastníci Aera získali posvěcení antimonopolního úřadu

,
Schváleno. Noví vlastníci Aera získali posvěcení antimonopolního úřadu
Zdroj: Archiv MF

Skupina Penta se může rozloučit s leteckou továrnou Aero Vodochody. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v pondělí 19. října odsouhlasil převod fabriky pod Omnipol a maďarského podnikatele Andráse Tombora.

Jak týdeníku Euro potvrdil Martin Švanda, mluvčí ÚOHS, toto spojení nových vlastníků Aera Vodochody totiž nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. „V oblasti výroby a prodeje cvičných a lehkých bojových letadel, v oblasti poskytování servisních služeb uživatelům letadel vlastní výroby, stejně tak i v oblasti dodávek dílů jiným výrobcům letadel představuje z celosvětového hlediska skupina Aero soutěžitele, který dosahuje malého tržního podílu,“ vysvětluje Švanda souhlas úřadu.

Čerstvé rozhodnutí, které už nabylo právní moci, přiblížilo definitivní uzavření prodeje středočeského leteckého výrobce. Ač ještě v létě Omnipol tvrdil, že se to povede do konce září, nyní mluví o nadcházejících „několika málo týdnech“. Marika Přinosilová, mluvčí zbrojní skupiny, vysvětluje zpoždění takto: „Některé kroky se bohužel během léta trochu zdržely. Obchod dokončen ale je a v současné době probíhají pouze administrativní procedury spojené s vypořádáním obchodu.“

A o přesném datu definitivního převodu Aera Vodochody nechce spekulovat: „Konečný termín lze s ohledem na některé administrativně technické procesy obtížně přesně určit.“

Jak týdeník Euro uvedl letos v srpnu, zpoždění v rozhovorech mezi skupinou Penta Investments a novými majiteli způsobila i debata o vodochodském letišti. Ač původně nemělo být součástí prodeje, začalo se mluvit o tom, že Penta by se s fabrikou mohla zbavit i jej.

Nyní Marika Přinosilová tvrdí, že letiště zůstává původním majitelům. Prozatím. „Užívání letiště ve prospěch Aero Vodochody je zajištěno nájemní smlouvou. Co se týče současného obchodu, tak prodej letiště není součástí transakce dle uzavřené smluvní dokumentace,“ upřesňuje Přinosilová.

Aero Vodochody o svém prodeji informovalo už před prázdninami. „Podpisem smlouvy 11. června 2020 byl stvrzen převod 100 % akcií firmě Aero Investment Partners Zrt. Podíl 51 % akcií této společnosti patří zahraničnímu investorovi, kterým je maďarský podnikatel András Tombor, a 49 % akcií patří české společnosti Aero International (ta je v rukou skupiny Omnipol, pozn. red.),“ stojí v tehdejší tiskové zprávě. 

Hodnotu kontraktu ani jedna strana neuvedla. Nicméně v roce 2006 Penta zprivatizovala Aero za 2,91 miliardy korun.

Schváleno. Noví vlastníci Aera získali posvěcení antimonopolního úřadu
4 (80%) 2 hlasování
Diskuze