Schodek půl bilionu? Tragédie, říká bankéř Lubor Žalman - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Schodek půl bilionu? Tragédie, říká bankéř Lubor Žalman

,
Schodek půl bilionu? Tragédie, říká bankéř Lubor Žalman
Zdroj: Michael Tomeš/Euro

Kvůli deficitnímu rozpočtu v letech bezprecedentní prosperity se teď musíme zadlužovat. Jsem zvědav, za co ty peníze vláda utratí, říká bankéř Lubor Žalman.

Patří k respektovaným bankéřům. V roce 2012 opustil post šéfa Raiffeisenbank, pod jehož vedením banka výrazně expandovala. Následně byl Lubor Žalman několik let investorem ve společnosti Fincentrum. V roce 2017 založil s bankéřem Janem Kubínem startup Encor Wealth Management, který spravuje peníze movitým klientům. Budování vlastního byznysu a především správa vlastního času mu učarovaly natolik, že do světa velkých korporací se podle svých slov už nikdy nevrátí. Ta svoboda je k nezaplacení, říká čtyřiapadesátiletý finančník ve velkém rozhovoru pro týdeník Euro.

Jak jste strávil nouzový stav?

Trochu mě iritovalo, jak všichni kolem mě hlásili, že mají polodovolenou. Pro nás to bylo hektické. Finanční trhy začaly padat, tudíž jsme museli intenzivně komunikovat s klienty o jejich portfoliích. Jiní zase chtěli honem rychle investovat.

Panikařil někdo?

Našli se tací. Bylo potřeba jim každý týden říkat, jak se změnila hodnota jejich portfolia, což normálně tak často neděláme. Měli jsme konferenční hovory nebo jsme se i scházeli. Ta rozhodnutí byla nejen o tom, co dělat, ale i o tom, co nedělat. Dělat panické výprodeje v ten moment, kdy jsou trhy dole, není dobrý nápad, přestože je to lidská přirozenost.

A co panické nákupy, využil někdo situace?

Náš matematický model, který používáme k tomu, abychom alokovali peníze klientům do různých tříd investic, doporučoval dokoupit akcie, které ztratily cenu. Něco jako doplnit poloprázdné zásobníky, což se později ukázalo jako velmi dobrý krok.

Něco…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?