Sbohem piny a fotky!?

09. června 2009, 16:53 - Ivan Pilný
09. června 2009, 16:53

Pro naše bezpečí jsou nové způsoby identifikace nezbytné

Identifikace a ověřování naší totožnosti nabírá nový směr. Digitální otisky prstů, dokonce i snímání duhovky našich očí, DNA a krevní vzorky jsou za dveřmi. Biometrickou identitu na rozdíl od kombinací číselných řad a písmen si nosíme stále sebou, nelze ji zapomenout a není nutné ani možné ji často měnit. Biometrické údaje na pasech začínají být běžné i v takových baštách nedostupnosti personálních údajů, jako je Švýcarsko. Švýcaři si odhlasovali, i když těsně, elektronické pasy s digitální fotografií a dvěma otisky prstů. Státy Evropské unie, a tedy samozřejmě i Česká republika, začaly biometrické pasy již vydávat. Biometrická identifikace má řadu aplikací mimo bezpečnost na letištích a na hranicích. Používá se a bude používat v lékařství, informačních technologiích a komerčních transakcích.
Databáze čehokoli, a tedy samozřejmě i biometrických údajů, lze obtížně chránit. Ti, kteří se chtějí někam neoprávněně dostat, se tam často a prakticky nevyhnutelně dostanou. Útočníci jsou vždy krok před obranou. Obavy mnohých ze zneužití, a dokonce krádeže identity, jsou oprávněné. PIN si snadno změníte, oči si pravděpodobně nebudete ochotni vydloubat, když se jejich scanu zmocní někdo jiný. Experti už dokázali, jak je snadné zfalšovat otisky prstů. Stačí na to gumová cukrátka a laserová tiskárna.
Pro naše bezpečí jsou nové způsoby identifikace nezbytné. Cena za možné zneužití je také značná. Zdá se obtížné stanovit hranici, za kterou už cena za bezpečnost a rizika jsou příliš vysoké. Nebo se bavíme o umělém problému? Průzkumy prováděné v několika zemích odhalily zajímavou skutečnost. Privátních údajů se nechce vzdát sedmdesát procent tázaných. Nicméně státu jsou je ochotni v průměru poskytnout za 100 eur, vědě za dvacet eur, soukromým firmám za šedesát eur. Belgičané chtějí dvakrát tolik co Němci. Zdá se, že peníze jsou jako obvykle na prvním místě. Nebo si myslíme, že už není co chránit, Velký bratr o nás už stejně všechno ví? K osobním údajům stačí přidat satelit koukající až do ložnice a soukromí bude, či spíše je iluzí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít