Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Sbírky koňaků jsou v ohrožení

04. února 2008, 00:00 - Jiří Němeček
04. února 2008, 00:00

DANĚ - Pokud máte v garáži kanystr benzinu „pro jistotu“, zpozorněte. Jestliže v něm je víc než deset litrů, hrozí vám i trestní stíhání. Zálusk si státní správa nedělá jen na pohonné hmoty, podobná situace může nastat třeba u sbírky koňaků. Experti na to upozornili při setkání na půdě Hospodářské komory.

Každý autoservis, který vyměňuje zákazníkům motorový olej, by měl mít nejpozději do konce března potvrzení celníků, že vyjetý olej, který odevzdávají k likvidaci, je osvobozen od spotřební daně. Shodli se na tom daňoví experti na semináři o daňových změnách v letošním roce, který proběhl minulý týden na půdě Hospodářské komory ČR v Praze.

Ve chvíli, kdy motorový olej opustí automobil a je předán k dalšímu využití, stává se totiž předmětem spotřební daně ve výši 66 haléřů za litr. Tuto částku je nutné zaplatit do státní kasy v případě, že bude použit k výrobě energie – ať už tepla nebo jako příměs do pohonných hmot. Osvobozeno je pouze použití k další výrobě, například pro vytápění sklokeramických pecí.

Zákony se nepodařily

„V každém případě se ale podnikatelé musí evidovat na Celní správě jako plátci spotřební daně,“ upozorňuje Ivo Šulc z Komory daňových poradců ČR. Odběr vyjetého motorového oleje má totiž i další háček, který zákonodárci jistě nezamýšleli. Když je totiž zdarma odevzdán k likvidaci, měla by být autoservisem automaticky státu zaplacena darovací daň. „Zatím to nikdo nevyžaduje, neuvědomily si to dosud nejspíš ani daňové a celní úřady,“ říká za komoru Šulc s tím, že jde jistě o nechtěnou chybu v zákoně, kterou bude třeba co nejdřív napravit.

Poradci navíc upozorňují, že to není jediný problém u spotřebních daní. Málokdo si uvědomuje, že celníci mohou kontrolovat automobily, sklady i domácnosti. V případě, že najdou nadměrné množství pohonných hmot (mimo nádrž auta) nebo lihovin bez dokladu o zaplacené spotřební dani, mohou to kvalifikovat jako trestný čin krácení daně. Bez dokladu smí mít u sebe každý Čech jen 10 litrů těchto tekutin, na které je uvalena spotřební daň.

Zločin? Mít benzin v garáži

Do problémů se tak teoreticky mohou dostat například provozovatelé golfových hřišť, kteří mají zásoby benzinu do sekaček na trávu. Nebo hospodští, kteří by na zásoby lihovin neměli od dodavatele doklad o zaplacení spotřební daně. Do stejné situace se ale mohou dostat i nepodnikatelé – například sběratelé starých koňaků nebo slivovice.

„Povinnost potvrdit zaplacení spotřební daně platí od našeho vstupu do Evropské unie,“ vysvětluje Šulc. Kontrolu ale nemusí zajímat, že regály archivních lihovin byly v držení majitele už třeba třicet let před tím.

„Zákon platí pro všechny,“ potvrzuje advokát David Neveselý z Advokátní kanceláře Havel & Holásek. Rada pro podnikatele je jednoduchá – u nových nákupů vždy kontrolovat, jestli paragon na dodávku lihovin nebo pohonných hmot obsahuje i údaj o spotřební dani.

Deset a dost!

Problémem jsou právě staré zásoby. Týká se to především sbírek destilátů z doby před rokem 2004, kdy Česko vstoupilo do Unie. Doklady o nákupu (navíc s potvrzením o zaplacené spotřební dani) už neexistují. A přestože sběratel kupoval lahve koňaku, whisky nebo bourbonu léta po jednom dvou kusech, dnes má ve sklepě sbírku větší než „povolených“ deset litrů na hlavu a podléhá celní kontrole.

Imaginární strach? V žádném případě. „Kolega nepovolil sousedovi úpravu pozemku. Ten na něj zavolal na oplátku berní a celní kontrolu, protože věděl, že léta sbírá francouzské koňaky,“ řekl Profitu jeden z účastníků semináře.

Výsledek: Udaný sběratel nemohl celníkům doložit zaplacenou daň, koňaky byly zabaveny a zlikvidovány. Zpětně vyměřená spotřební daň, kterou musel „zločinec“ zaplatit, nedosahovala ani zdaleka tržní ceny jediné zabavené archivní lahve.

Jde možná o extrémní případ, ale do stejné situace se může dostat kde kdo. Třeba i bratr nevěsty, který veze na svatbu dvacet litrů slivovice a zapomene si od otce vyžádat doklad o převozu lihoviny, která není určena k prodeji, ale k vlastní spotřebě.

Češi si cestičku najdou

Během semináře ovšem podnikatelé na naznačené problémy rychle našli řadu řešení. Například prodej sbírky mezi příbuznými za jednu korunu. Daň potom nemůže být vyměřena, ale majitel je před zákonem „krytý“. Musí se ovšem přihlásit jako plátce spotřební daně, což stojí čas i peníze za poplatky. Další možností je označit jednotlivé lahve (do deseti litrů na jednoho) jménem přátel a příbuzných, kteří s tím souhlasí. Potom žádná daňová povinnost vůči státu nevzniká.

Nejde ovšem o jediné problémy, které v oblasti daní a administrativy letos stát postavil před podnikatele. Ve hře zůstává výhodnost služebních automobilů pro osobní využití, ubytování pro zahraniční experty nebo stravenky. I když jsou dosud od daně osvobozeny, brzy se to může rychle změnit.

Jednoduchá složitost

„Záměr zjednodušit systém byl možná chvályhodný, ale aby se v desítkách legislativních změn od ledna podnikatelé vyznali, je stojí víc námahy než dřív,“ říká viceprezident Hospodářské komory Petr Kužel. Podnikatelé tak podle něj s reformami nejsou spokojeni.

Překvapivě s ním souhlasí i vrchní ředitel daňové skupiny ministerstva financí Jan Knížek. „Daňová reforma je opravdu příliš silné slovo, změnily se jen některé parametry,“ vysvětluje. Skutečnou reformou bude až další krok. Ministerstvo financí totiž chystá novou organizaci, která vznikne sloučením celníků a finančních úřadů. V současnosti je ústřední finanční a daňové ředitelství součástí ministerstva. „K tomuto kroku je silně diskutována varianta v rámci porady ekonomických ministrů, zda k tomu v tuto chvíli již nepřidat sloučení výběrů na sociální pojištění,“ připomíná další možnost Knížek.

Nakonec by tak mohl vzniknout jediný úřad, který by zahrnoval osm finančních ředitelství jako regionálních pracovišť plus 93 finančních úřadů (dnes je jich 199). „Na každém okrese by byl jako správní orgán jeden správní úřad, který by mohl mít pobočky. Podnikatel by si mohl určit, kde bude mít daňový spis. Podařilo by se tak centralizovat kontrolu a vymáhání na úrovni okresů,“ vysvětluje.

Amerika je horší

„Není tu ale nějakých osm daňových republik, jak se někdy říká,“ ohrazuje se proti kritice, že každý finanční úřad si rozhoduje, jak chce. Oceňuje přitom práci Nejvyššího správniho soudu, který nejasná nebo protikladná rozhodnutí řeší.

Zároveň by měla pomoci editační povinnost berních úřadů vůči konkrétním sporným případům. Firmy se tak mohou svého správce daně zeptat, jestli určitý daňový problém řeší správně. „Problém je v tom, že úřad odpoví jen ano nebo ne – poplatník musí sám navrhnout řešení a za každý dotaz zaplatí 10 tisíc korun,“ chladí nadšení podnikatelů Tomáš Krolupper z poradenské společnosti Procházka/Randl/Kubr.

„Stát tu není od toho, aby řešil účetní a daňové problémy soukromníků, které si jinak normálně všude platí u odborných firem,“ reagoval Knížek s tím, že například v USA je vyplnění daňového přiznání pro neškoleného člověka nadlidský problém.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak prodat byt co nejdráže? Nepodceňujete profesionální fotky a home staging
Bez imunity nepřežijeme, proto si ji hýčkejme
Zpřísnění podmínek pro hypotéky se může dotknout i refinancování
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
Auta
Fungují u nás správně dobíjecí stanice? Česká obchodní…
Mlhovkáři, nízké slunce, námraza… Jste připraveni na podzimní nástrahy silnic?
Sedm užitečných prvků výbavy moderních aut, které nikdo nepoužívá
Spoluzakladatel Škody Václav Klement se narodil přesně před 150 lety
Nová Panamera konečně dostala verzi GTS. Nabídne 460 koní a sportovnější podvozek
Technologie
Huawei Mate 20 Pro: nejočekávanější smartphone je plný překvapení (video)
Chystá se nový formát SD karet pro smartphony. NM Card bude stejně velké jako nanoSIM
Palm se vrací s prťavým smartphonem, který má jedno velké ALE
Přehled: Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
Změny v podpoře Windows 10. Firmy mají 30 měsíců, odešly verze 1703 a 1607 pro mobily
Hry pro příležitostné hráče