Sbírku pro nevidomé podpoří s Anetou Langerovou i řada známých osobností

01. září 2011, 13:30 - Profit, TZ
01. září 2011, 13:30

Ve středu 7. září se do všech koutů České republiky rozlétnou Světlušky, aby rozzářily ulice českých a moravských měst. Uskuteční se již 9. ročník celonárodní charitativní sbírky Den, kdy září Světlušky, pořádané Nadačním fondem Českého rozhlasu.

 

Foto: Světluška

Ve více než 300 městech budou mít lidé opět možnost potkat na 6 000 dobrovolníků v kostýmu broučka a koupit některý ze sbírkových předmětů - originální píšťalku se Světluškou, kuličkovou hru nebo náramek, který svítí ve tmě. Dlouhodobým generálním partnerem projektu Světluška je finanční skupina AXA, která již šestým rokem přispívá pravidelně na jeho realizaci. „Stejně jako v uplynulých letech, se budeme i letos v rámci sbírky Den, kdy září Světlušky opět aktivně podílet. Na našich regionálních pobočkách budou umístěny kasičky, kam mohou přispívat nejen naši klienti, ale i naši zákazníci,“ uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA. Společně se Světluškou a její patronkou Anetou Langerovou budou také zářit například herci Pavel Liška, Anna Polívková, moderátorka Jolana Voldánová, zpěvák Marek Ztracený a další známé osobnosti.

Je to strašně jednoduché. My jen svojí účastí podpoříme něco, co ale zas tak jednoduché není.  Vymyslet, zorganizovat a uskutečnit něco, co pomůže tolika lidem, kterým nebylo dáno to, co my pokládáme za samozřejmou součást našeho každého nového dne - a to se ráno probudit, otevřít oči a uvidět, nač pohlédneme. Třeba hrnec, taková krása, nad kterou se už zas tak nepozastavuju. Teď ale jo, zastavím se, zavřu oči a budu rád, že můžu být, díky Světlušce, u toho. Tak děkuju, Světluško,“ zaznělo od Pavla Lišky.

Píšťalku speciálně od Pavla Lišky si můžete koupit od 14:30 na Andělu.

Dalšími, kdo přijdou podpořit Světlušku jsou:

Herci: Kristýna Liška Boková, Klára Issová, Ondřej Brzobohatý, Saša Rašilov s Vandou Hybnerovou, Bára Hrzánová s Radkem Holubem, Ivana Jirešová, Barbora Munzarová, Barbora Seidlová, Filip Blažek, Simona Babčáková, Michal Novotný, Martin Písařík, Veronika Kubářová, Andrea Elsnerová, Kristýna Nováková-Fuitová, Tereza Bebarová, moderátoři Martina Kociánová, Robert Záruba, zpěváci Debbie a přijde i kouzelník Richard Nedvěd.

Potkat je můžete již od osmi ráno do devíti večer ve stánku Světlušky na Andělu a Na Příkopě v Praze. V rámci sbírkového dne je připravena i řada doprovodných akcí. Např. v Jihomoravském kraji připravil Dům dětí a mládeže Vyškov a Občanské sdružení Babičáci z Babic u Rosic speciální programy Den se Světluškou. Lidé si budou moci vyzkoušet sluchové a čichové pexeso, číst Braillovo písmo a mnoho dalších činností, se kterými se nevidomí setkávají v každodenním životě. Ve Šluknově se uskuteční Putování za zvukem se Světluškou.

Den pro Světlušku bude probíhat také na festivalu Jičín - město pohádek. Aneta Langerová, která v městě pohádek pokřtí hmatového průvodce Pohádkovým Českým rájem, poděkuje všem, kdo svítí se Světluškou hudebním vystoupením s nevidomými dětmi. Open-air koncert se uskuteční na náměstí od 16 hodin.

„Moc se na to vystoupení těším. Světluška je taková trošku pohádková bytost, která pomáhá lidem, kteří to potřebují. Na pohádkový festival patří, v pohádkách všechno dopadá dobře. Těším se taky, až si společně zapískáme. Protože kdo pomáhá, ten si píská,“ s úsměvem poznamenala patronka Světlušky Aneta Langerová, která už svou píšťalku má. Ceny letošních sbírkových předmětů jsou: píšťalka 40 Kč, náramek 50 Kč, kuličková hra: 60 Kč.

Výtěžek z prodeje sbírkových předmětů je určen do sbírky Světluška na přímou pomoc nevidomým dětem a dospělým. Dárci mohou Světlušku podpořit kdykoliv v průběhu roku odesláním dárcovské SMS na číslo     87 777 ve tvaru DMS SVETLUSKA (1 DMS = 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč), nebo ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA (pravidelná měsíční podpora Světlušky ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku). Sbírkové konto Světlušky „deset devítek“ 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok.

Během osmi let Světluška rozdělila více než 60 milionů korun, jen v předcházejícím roce tato částka činila 9,5 milionu korun. Z loňské sbírky Světluška například podpořila devítiletou Lucku F. z Hrubé Skály, kterou provází ve škole už druhým rokem. Příspěvek na pedagogického asistenta, učebnice v Braillově písmu a speciální pomůcky je pro Lucku a další nevidomé děti jistotou, že budou se svou rodinou a kamarády a nebudou muset dojíždět do speciální školy, nebo být na internátu.

Filipovi H. z Prahy, který má pohybové a zrakové postižení, přispěla Světluška na asistenčního psa. Fenka Emilka mu pomáhá k větší samostatnosti a v kontaktu s okolím. Může se tak aspoň částečně odpoutat od závislosti na své rodině a osobních asistentech.

Světluška směřuje svou pomoc také mezi nadané zrakově postižené studenty, umělce a sportovce. Např. Pavlovi V. z Hvozdu a Anně Marii H. z Prahy přispěla na pianino pro jejich budoucí hudební kariéru. Pavel získal příspěvek také na počítač s hlasovou a hmatovou podporou, který mu usnadní jeho studium. Studijním stipendiem Světluška v loňském školním roce podpořila 29 studentů se zrakovým postižením na středních a vysokých školách. 

Světluška také podporuje projekty Společnosti pro ranou péči, LORM - Společnosti pro hluchoslepé, sdružení OKAMŽIK a mnohé další.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít