Šašek provokuje: Kolik stojí zdravý životní styl?

22. srpna 2013, 09:15 - Šašek
22. srpna 2013, 09:15

Píáristé organizací prosazující takzvaný zdravý životní styl si můžou připsat velký úspěch. Opět se jim podařilo spočítat, kolik český stát stojí léčení všech rakovin, infarktů a mrtvic, za které si člověk vždy může sám.

Všichni přece víme, že kdo nekouří, nemá rakovinu, a lidi s vynikajícím BMI nikdy neohrozí infarkt, natož mrtvice. Jsou to krásné stovky miliard korun ročně, které by dle argumentace zdravé lobby nejspíš mohly být ušetřeny a třeba rozdány jako dotace na úžasné aktivity typu pražský maraton, běh pro gorily či den koloběžek v Praze. Šašek tleská za tu bravurní práci s kalkulačkou a za to, jak zná lobby své novináře a dobře ví, že to všichni přepapouškují.

A nyní trochu vážněji. Výpočet má dvě trhliny, o kterých se raději nemluví. Jednak zdaleka ne všechny rakoviny a infarkty jsou způsobeny nezdravým životním stylem. Důležitější ale je, že všichni kuřáci, tlouštíci a podobní satani si na to sami vydělávají. Na všechny hříšné komodity je uvalena spotřební daň, a to sakra velká. Když si zapřeháníme stejně jako zdravá lobby, můžeme napsat, že právě díky kuřákům, alkoholikům a tlustým lidem v autech můžeme mít ten luxus v podobě všeobecné zdravotní péče.


Čtěte také:

Šašek provokuje: Usměj se, voliči

Šašek provokuje: Lúzo, sbal se a táhni


A pojďme si kopnout ještě víc. Proč se nenapíše, kolik stát stojí zdravý životní styl? Kolik z peněz, které by mohly jít na bohulibou léčbu kuřáků, musí jít na trapná zranění cyklistů či snowboardistů? Kolik budou stát všechny kloubní náhrady blbečků, kteří běhají po dlažbě měst a myslí si, jak dobře jim to dělá? O prázdnotě života, který je postaven na jediném motivu být zdravý, šašek raději pomlčí, ví, že to už je nad chápání většiny.

Zatímco kuřáci a pijani se alespoň můžou pochlubit solidním příspěvkem do státní kasy, běhátoři žádnou výmluvu nemají. Tenisky mají na pár let, stejně tak ty odporné elasťáky, v nichž se dá běhat, jet na kole i skotačit na běžkách. Až někdo skutečně spočítá veškeré proměnné této rovnice, teprve potom bude možné napsat, kdo tento stát dojí. Do té doby je to jen takový sexy slint, kterého si bohužel všimlo příliš mnoho hlupáků.

…někdo ty nepříjemné věci říkat musí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít