Šašek provokuje: A vo co teda de? Vo diskurs - Euro.cz

Přihlášení

Šašek provokuje: A vo co teda de? Vo diskurs

, Šašek,
Šašek provokuje: A vo co teda de? Vo diskurs
Zdroj: Profimedia.cz

Je škoda, že většina našich zastupitelů má vzdělání technické, právnické či ekonomické. Pak se sice všichni kvůli Zemanovu kalašnikovu rozčílí, ale nikdo už nevysvětlí, proč je ten výrok nepřípustný a nebezpečný. Neumí to ani kavárna. Otevírá se tak prostor pro prezidentovy nohsledy, aby výrok bagatelizovali, jeho odpůrce zesměšňovali a mohlo se „jet dál“.

Šašek díky svému vysokoškolskému vzdělání pochopil termín diskurs. Skrývá odpověď na otázku, proč je Zemanův kalašnikov nepřípustný. Podle teorie znamená diskurs soubor všech výpovědí možných v daném místě a čase. Je sice těžké být mimo diskurs, ale několika velkým myslitelům se to v historii povedlo. Ne tak Zemanovi. Přesto současný nejen politický diskurs obohatil, ačkoli nebyl mimo něj.

Převeďme to do uchopitelnějších vět. Vezměte si třeba matematiku. V jejím diskursu najdeme například sčítání, derivace či mocniny. Nic tam ale nenajdeme o barvě nití švů na sukních baletek v inscenaci Labutího jezera z poloviny padesátých let v Moskvě. A zmátlo by někoho, kdyby si o tom něco přečetl v učebnici matematiky pro sedmou třídu ZŠ? Zmátlo. Proto, že je to mimo matematický diskurs. Tolik jen pro představu, aby i obyčejný, slušný člověk pochopil, co je diskurs.

Atentát či prostě vražda v politickém diskursu implicitně existuje odjakživa a nevymýtila jej ani demokracie našeho slovanského typu. Proto se Zeman svým výrokem neocitl mimo diskurs. Přesto jej až do úterý nikdo neakcentoval jako jedno ze dvou řešení, navíc to jednodušší z obou. A právě tím se z nevědecky řečeno neaktivního člena diskursu stal člen aktivní. Pro obyčejného, slušného občana přeloženo je teď už atentát na premiéra běžně představitelná, téměř jednoduchá věc.

Věřím, že sílí populace, pro niž je to podřadná záležitost. Těch, kdo chápou skutečný význam a dopad slov, v tomto národě mnoho nezbylo. Ale za ně může šašek říct, že v úterý zase trochu přituhlo. Tak na závěr snad podobně vtipný bonmot, jako ten prezidentův: Díky, Miloši.


Čtěte další Šaškovy provokace:

Šašek provokuje: Omluva obráncům svobody slova

Šašek provokuje: Nebezpečně prázdný rok

Šašek provokuje: Běžkaři nechtějí platit? To je novinka!