Šárka Grossová: podnikavá kantýnská

07. března 2005, 00:00 - ERICH HANDL, PETR BÝM, ANDREA CERQUEIROVÁ, JIŘÍ PINKA, DANA RYBÁKOVÁ, GABRIELA ŘÍHOVÁ
07. března 2005, 00:00

PODNIKATELSKÝ PŘÍBĚH PREMIÉROVY MANŽELKY Nejsledovanějším podnikatelem posledních týdnů nebyl nikdo z miliardářů, ale žena, která se živí drobným byznysem. Donedávna ještě kantýnská, která začala prodávat prací prášky Amway, pak si přibrala i působení v realitách a neziskovém sektoru.

Svědkem na svatbě v roce 1996 byl tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman.

Se Stanislavem Grossem se Šárka seznámila v kantýně Poslanecké sněmovny.

PODNIKATELSKÝ PŘÍBĚH PREMIÉROVY MANŽELKY

Nejsledovanějším podnikatelem posledních týdnů nebyl nikdo z miliardářů, ale žena, která se živí drobným byznysem. Donedávna ještě kantýnská, která začala prodávat prací prášky Amway, pak si přibrala i působení v realitách a neziskovém sektoru. Normálně nic moc zajímavého, jenže je to žena premiéra - Šárka Grossová.

Jaký je podnikatelský příběh premiérovy manželky? „Asi před pěti lety prohlásila, že bude vydělávat víc než já a docela se jí to daří,“ řekl o něm Stanislav Gross počátkem roku 2002. Dnes by o tom radši ani jeden z nich nehovořil. Sama Grossová minulý týden odjela do Špindlerova Mlýna a pro novináře nebyla k zastižení.

Jak to tedy začalo? Podnikatelka se narodila v roce 1969 v Praze jako Šárka Bobysudová. Vyrůstala v Hybernské ulici vedle tehdejšího Leninova muzea. Chodila do baletu, moderní gymnastiky, šermu a plavání. Také navštěvovala vodácký a výtvarný kroužek. Později vystudovala střední pedagogickou školu. Svou kariéru začínala jako učitelka v mateřské škole, kde působila pět let. Špatně placené povolání učitelky ji donutilo hledat další zdroje. Jak přežít a bydlet bez rodičů? Vedle zaměstnání se živila i brigádami - odpoledne jako uklízečka, večer jako servírka.

TAKOVÁ MILÁ KANTÝNSKÁ

Změnu přinesl lákavý inzerát, který nabízel zaměstnání číšnice v Poslanecké sněmovně. Pracovala tam čtyři roky, ale servírku dělala jen krátce - brzy povýšila na provozní. Bývalí kolegové nedají na někdejší vedoucí provozu parlamentní restaurace dopustit. Pamatují si ji jako milou a kamarádskou dívku. „ Chovala se k nám přátelsky. Nedávala najevo, že nám šéfuje. Nemyslím si ani, že by se po odchodu ze sněmovny nějak výrazně změnila. Když se tu a tam náhodou zastaví, nikdy si s námi neopomene popovídat. Hlásí se k nám jako dřív, zasměje se s námi,“ řekl Profitu její někdejší podřízený, který z obavy ze ztráty zaměstnání nechtěl být jmenován.

Na Grossovou v dobrém vzpomíná také parlamentní veterán, lidovecký poslanec Jiří Karas: „Vždy byla slušným a nenápadným děvčetem. Působila skromným dojmem, každému se snažila vyhovět. Byla oblíbená mezi spolupracovníky i poslanci. Ať si o ní dnes kdo chce píše co chce, nemohu o ní vypustit křivého slova.“ Jak hodnotí někdejší kolegové z kantýny Šárčinu raketovou kariéru? „Kdekdo se jí dnes vysmívá, že pracovala jako kantýnská a nyní si prý hraje na dámu. Šárka si ale uměla vždy sama poradit, aby na tom nebyla sociálně úplně nejhůř. K tomu nepotřebovala Grosse ani současné postavení. Navíc nevím, co by mělo být špatného na práci v restauraci. Každý, kdo jakoukoli činnost vykonává poctivě, zasluhuje úctu. A Šárka pilná byla a je,“ dodává její bývalá kolegyně.

 

Amway je zámožná společnost. Svědčí o tom i její sídlo v Praze-Troji.

AMWAY MÁ ZLATÉ DNO

Kávu si k Šárce Bobysudové chodil vypít také nadějný poslanec Stanislav Gross. Byl už jednou rozvedený (poprvé se ženil „těsně po vojně z mladické nerozvážnosti“). Šárku ale zaujal. Po dvouletém soužití měli v roce 1996 svatbu. Za svědka jim šel tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman. Zároveň se vztahem začala i Šárčina podnikatelská kariéra. „S námi začala pracovat v roce 1995,“ řekl Profitu jednatel společnosti Amway ČR Jan Stráský.

Amway je nadnárodní firma, která vydělává na prodeji kosmetiky a nádobí prostřednictvím sítě individuálních dealerů. V tuzemsku má dva druhy spolupracovníků. Prvním je takzvaný nezávislý vlastník podnikání - majitel živnostenského oprávnění, který může jednak prodávat zboží, jednak verbovat další lidi. Druhou kategorii tvoří takzvaný privilegovaný zákazník plus. Ten nakupuje zboží za prodejní ceny pro svou potřebu, přičemž i on může lákat další dušičky.

Postup ve firmě závisí na výkonu, tedy na počtu získaných lidí, a na obratu, který vytvoří. Šárka, tehdy ještě Bobysudová, začínala před deseti lety na dolní příčce, coby nezávislý vlastník podnikání.

„Ze začátku mi přišlo divné, že lidi na našich seminářích řvou. Ale na fotbale se taky řve. Oni řvou nadšením, že mohou dosáhnout časové a finanční nezávislosti,“ nechala se slyšet Šárka o svých prvních dojmech z podnikání. Nyní už je v hierarchii firmy umístěna vysoko: „Poslední dva tři roky se Grossová nachází na pozici gold, což je dvě příčky nad řadovým pěšákem,“ říká Jan Stráský. „Tato úroveň je spojena s určitým objemem prodeje výrobků. Schopný člověk si může vytvořit spolupracující skupinu, o kterou se ale musí starat, aby ti lidé měli určitý výkon. Navíc může paní Grossová prodávat i sama. Finanční odměna se pak počítá z jejího výkonu a výkonu její skupiny. Některé odměny jsou měsíční, některé jednorázové. Je velmi těžké říci, jaký je příjem distributora. Navíc jsou to nezávislí podnikatelé a my jejich příjmy zásadně nesdělujeme,“ dodává.

Finanční příjem takového „golda“ závisí na jeho prodejcích. V souvislosti s Grossovou se hovoří o 70 až 80 tisících korun měsíčně. V každém případě od zlaté příčky je jen krok k diamantové, kdy už má přímý distributor právo na podíl ze zisku celé společnosti. Podnikatelka přiznává, že v její skupině jsou bohatí lidé, žádní chudáci: „Mám ve skupině spoustu, spoustu lidí, kteří vydělávají víc než já. To je u Amway právě hezké - je to spravedlivé. Mám z toho radost. Vidím, že mají úspěch, protože jsem jim ukázala, jak na to. A hlavně můžu vytvářet spoustu lidí nezávislých na penězích.“

Právě Šárčino budování kariéry na bohatých zájemcích o Amway je často terčem palby kritiků. Podle nich si u ní kupuje zboží spousta lidí, kteří by si je nikdy nekoupili, ale čekají od jejího muže protislužby. „Manžel nejdříve nebyl rád, že to dělám. Půl roku vše zkoumal, než řekl, že je to v pořádku. I tak ale novináři psali, že prodával parfémy,“ vzpomíná Grossová.

A je to skutečně v pořádku? Například Českolipský deník vypátral, že do své skupiny získala ženu podnikatele Pavla Musely, majitele firmy Pamco, která obchoduje se zbraněmi. Souvislost s Grossovou někdejší funkcí ministra vnitra se zde přímo nabízí. Nicméně ani v tomto, ani v jiných případech se ovlivňování ministra a pozdějšího premiéra prostřednictvím nákupů Amway neprokázalo.

Prodej kosmetiky každopádně patřil k nejvíce výdělečným činnostem Šárky Grossové. Zisky s velkou pravděpodobností předčily mzdu jejího muže.

 

POLNOST V PETŘÍKOVĚ

V roce 2001 investovala i do dalších aktiv. A zase v tom měl prsty Amway. V témže roce, kdy Grossovi vrátili služební byt a pořídili si vlastní (stočtyřicetimetrový na hypotéku), koupila Šárka od jedné známé z Amwaye také pole u Velkých Popovic za 400 tisíc korun. „Je to zemědělská půda, která byla zakoupena, ano, přiznám se, možná ze spekulativních důvodů, protože jsem předpokládal, že po vstupu do Unie ceny pozemků půjdou nahoru. A co je na tom?“ řekl k tomu před několika dny ve sněmovně premiér.

Podle zjištění Profitu vlastní Šárka Grossová celkem 10,4 tisíce m2 orné půdy v Petříkově u Velkých Popovic, v obci s několika sty obyvatel. Kupní smlouva byla uzavřena 2. července 2001. Parcela se nachází v těsném sousedství současné zástavby. „Vůbec jsme o tom nevěděli,“ řekl nám starosta Petříkova Miloš Kačírek. „Z televize jsme se dozvěděli, že to je někde u Velkých Popovic, pak jsme to našli v našem katastru,“ dodal.

Stane se z tohoto pole výnosná parcela? Podle Kačírka probíhá hned za pozemkem Grossových silnice, která ohraničuje katastr Velkých Popovic. Jde o ornou půdu, na které by se vždy mělo něco pěstovat. „Se změnou územního plánu se ve výhledu nepočítá a nikdy nebude,“ zdůraznil starosta. Na otázku, jaké spekulativní důvody mohly tedy Grossovy vést ke koupi pozemku, odpovídá: „To nevím“. Zároveň vyloučil, že by tudy měla procházet rychlostní komunikace. Zdá se tedy, že koupě petříkovského pozemku na spekulaci nebyla šťastným tahem premiérovy rodiny.

LÁKAVÝ ŠOUBYZNYS

Šárku Grossovou zajímá vedle Amwaye, realit a nadační činnosti (viz str. 16) také kultura. Její muž se kvůli tomu dostal už v roce 2002 do podezření ze střetu zájmů. Podnikatelka podle Mladé fronty Dnes spolupracovala s agenturou Františka Janečka GoJa, pro jejíž akce sháněla sponzory. Majitel agentury František Janeček byl minulý týden soukromě mimo republiku. „Ale mohu vás ujistit, že paní Grossová nám nikdy žádné sponzory nesháněla. Šlo pouze o přátelskou spolupráci s její nadací bez jakéhokoliv majetkového či pracovněprávního vztahu,“ řekl Profitu zástupce ředitele agentury GoJa Jaroslav Topercer.

Vloni, měsíc po založení nadačního fondu Diamant, si Šárka Grossová založila firmu Denna Production. Nová agentura, kam si přivedla spolupracovníka z Diamantu, má v popisu práce to, co premiérova žena zvládá díky svým kontaktům z „šoubyznysu“ nejlépe: pořádání kulturních produkcí a zábav. O tom, zda je Denna výdělečným podnikem, nebo nikoli, je ještě předčasné spekulovat.

Pochybnosti jsou také kolem financování a účelu koupě domů na Proseku.

POSLEDNÍ JE PROSEK

Také za zatím poslední z akvizic vlastně může Amway. Díky němu totiž do života rodiny předsedy vlády vstoupila zkušená poradkyně: „Podnikání systémem multilevel marketing, ve kterém obchodovala Šárka Grossová, příliš neuznávám. I proto jsem manželům Grossovým nabídla možnost společného podnikání v oblasti realit, kde mám více než desetileté zkušenosti,“ řekla listu Večerní Praha Libuše Barková, jinak majitelka nemovitosti, ve které sídlí erotický klub Escada.

Barková přišla za Grossovými s návrhem přeměny starších domů na Proseku na luxusní bytový komplex. Z jejího vyjádření je zřejmé, že prosecký projekt nenabídla jen své kamarádce Šárce, s níž do něj oficiálně vstoupila, ale i jejímu manželovi.

V závěru loňského roku tedy firma Denna Production koupila dům v ulici Na Proseku. Premiérově rodině ale přinesl jen trápení. Otazníky vzbudily jak financování, tak účel této koupě. Podle Grossové získala její firma potřebný úvěr od eBanky. Dům měl posloužit k vybudování luxusních bytů. Jenže za budovu zaplatila Denna 5,9 milionů korun, zatímco v bance získala jen pět miliónů. Ve „vzduchu“ je tedy zhruba milion.

Grossová původně také tvrdila, že budovu zakoupila od pražského magistrátu. Ten se ovšem od věci distancoval. Nakonec se zjistilo, že prodejcem byla soukromá společnost. Šárku nepodržela ani prosecká radnice. Plán totiž odmítla: v dané lokalitě prý takový projekt, tedy nadstandardní byty, vůbec nepřichází v úvahu.

Tato část mnohavrstevné kauzy problémů podnikavé Šárky má už ale částečné rozuzlení: Grossová oznámila, že její právníci připravují prodej zmíněné nemovitosti. Takže v realitách se - na rozdíl od Amwaye - premiérově manželce zatím příliš nedaří. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít