Santa Klaus přijde z Mostu

03. prosince 2009, 18:01 - Vadim Fojtík
03. prosince 2009, 18:01

Dodávky uhlí od Czech Coalu pro ČEZ v příštím roce zlevní až o pětinu

Společnost ČEZ ušetří příští rok stovky milionů korun díky poklesu cen dodávek mosteckého hnědého uhlí od Czech Coalu (CC). V současné době je tato zpráva poněkud paradoxní. Obě firmy totiž spolu již několik let válčí o vliv v české energetice a o ceny dlouhodobých kontraktů dodávek uhlí po roce 2012. Navíc – údajně kvůli stížnosti společnosti Czech Coal – vtrhli před několika dny do centrály ČEZ kontroloři z Bruselu.

Miliony se slevou

Jak je tedy možné, že ČEZ získá příští rok od CC hnědé uhlí zhruba o pětinu levněji než letos? Jednoduše. ČEZ má s těžaři uzavřený kontrakt do roku 2012. A součástí platné smlouvy je i doložka, která upravuje ceny hnědého uhlí pro jednotlivé roky. Do konečných cen dodávek uhlí od CC se pro příští rok kromě inflace započítává i letošní vývoj cen elektřiny – v tomto případě na energetické burze v německém Lipsku. Ta meziročně klesla zhruba o 25 až 30 procent. Proto takový dramatický propad cen dodávek uhlí. ČEZ od CC odebere příští rok okolo 8,5 milionu tun uhlí. Czech Coal navíc bude příští rok patrně nejlevnějším dodavatelem uhlí pro ČEZ.
„Máme informace, že budeme zhruba o čtyři koruny na gigajoule levnější než firma Severočeské doly, tedy dceřiná společnost ČEZ,“ konstatoval zdroj z vedení Czech Coalu. ČEZ by měl příští rok CC platit v průměru zhruba 31 korun za gigajoule uhlí, což je takřka o dvacet procent méně než letos. Jedna tuna hnědého uhlí odpovídá zhruba třinacti až patnácti gigaloulůmí – v závislosti na jeho kvalitě. Žádná z firem nechce s odvoláním na obchodní tajemství konkrétní ceny kontraktu uvést. Pokles cen však potvrdili i dva členové nejvyššího vedení ČEZ. Snížení cen dodávek je určitě dobrou zprávou pro vedení energetické firmy. Ve společnosti Czech Coal se však stejně radovat nebudou. Dle předběžných odhadů se sleva dodávek projeví v tržbách firmy až miliardovým propadem.

Už jen teplo

Uvedeným cenovým vývojem nejsou příliš nadšené ani teplárny. Ty odebírají od CC hnědé uhlí a kromě tepla z něj vyrábějí i elektřinu. A mají i na rozdíl od ČEZ jinak sestavené odběratelské smlouvy, a výraznější zlevnění se jich proto netýká. To však znamená jediné. Náklady na výrobu elektřiny budou mít o několik procent vyšší než ČEZ, a jejich proud bude tedy na trhu hůř konkurovat produkci elektrárenské firmy. Ve finále to může dopadnout příští rok tak, že teplárny budou vyrábět jen teplo a produkci elektřiny spíše potlačí. To povede i k omezení jejich odběru hnědého uhlí.
„Ještě zvažujeme alternativu, že budeme vyrábět i elektřinu a usilovat o její prodej bez ztráty jen proto, abychom udrželi na přijatelné úrovni firemní obrat,“ konstatoval jeden teplárenský šéf. Své jméno si však s ohledem na citlivost celé záležitosti nepřál zveřejnit. Současně však upozornil, že i jeho firma patrně odebere příští rok méně uhlí od Czech Coalu. Pokud budou postupovat stejně i další teplárny, není to pro uhlobarony příznivá zpráva. Takový výpadek lze odhadovat na několik set tisíc tun, pro které budou muset najít odběratele.

Uhlí prodáme

Existuje však i další problém, se kterým se musí CC vypořádat. Většina odběratelů má s těžaři uzavřený kontrakt jen do roku 2012 a o jeho dalším prodloužení se jedná. Aktuální roční produkce hnědého uhlí v lomech vlastněných CC je zhruba patnáct milionů tun. V roce 2013 by však měla klesnout na 9,5 milionu tun. Stejný objem by měla firma těžit i v následujících sedmi letech. Za předpokladu, že nebudou prolomené územní limity. Aktuálně je největším odběratelem ČEZ. Ten letos odebere 8,5 a Unipetrol 1,8 milionu tun uhlí. Zhruba stejné množství nakupuje elektrárna v Opatovicích. United Energy 0,8 a Energotrans 0,7 milionu tun uhlí. Někteří odběratelé však již nyní avizují, že odběry od CC po roce 2012 výrazně omezí.
ČEZ plánuje, že v roce 2013 odebere jen 3,5 a Unipetrol 0,8 milionu tun uhlí. United Energy nebude odebírat nic. Totéž platí i pro elektrárnu v Opatovicích. Ta má sice s CC uzavřený kontrakt do roku 2015, ale plánuje, že se po dodavateli uhlí porozhlédne jinde. Czech Coal proto nemá pod kontraktem v roce 2013 zhruba 2,11 milionu tun uhlí. V roce 2015 dokonce 4,1 milionu tun uhlí. Firma však hrozbu, že bude mít v následujících letech problémy s odbytem, považuje za přehnanou. A odvolává se na vlastní i nezávislé analýzy.
V nich se tvrdí, že i po roce 2012 bude poptávka po hnědém uhlí v Česku převyšovat nabídku. Spolumajitel společnosti Czech Coal Petr Pudil je přesvědčen, že po roce 2013 bude na českém trhu chybět pět až sedm milionů tun hnědého uhlí. I proto, že Sokolovská uhelná přikročí k již déle avizovanému poklesu těžby a Severočeské doly budou většinu uhlí dodávat elektrárnám, které vlastní ČEZ. „Není problém, komu prodáme, ale za kolik,“ upozornil Pudil.

Zdražil Tykač?

Právě další cenové politiky CC se obávají odběratelé – především teplárny, které na mosteckém uhlí závisejí. A odvolávají se na zkušenosti z minulých let, kdy uhlí výrazně podražilo. Část odběratelů tvrdí, že agresivní politika CC vůči některým dodavatelům začala krátce poté, co ve firmě ovládl 50 procent akcií finančník Pavel Tykač, tedy v roce 2006. Za příklad uvádějí cenový vývoj u společnosti United Energy, která vlastní teplárnu v Komořanech. Czech Coal krátce po vstupu Tykače vypověděl United Energy dlouhodobou smlouvu a začal požadovat za dodávky uhlí 51,19 koruny za gigajoule. To je údajně zhruba dvojnásobek tehdejší tržní ceny uhlí. United Energy dokonce tvrdí, že ji CC během tří let přinutila zvýšit ceny uhlí o více než 50 procent. Czech Coal však považuje tvrzení, že zahájil agresivní cenovou politiku po vstupu Tykače, za spekulativní. Dle informací týdeníku EURO prodával CC v roce 2006 gigajoule hnědého uhlí v průměru za 30, aktuálně pak za 35 korun. V průměrných dodávkách je však započten i kontrakt u společnosti ČEZ. A někteří odběratelé, například United Energy, platí o mnohem víc – až 43 korun za gigajoule. Na nové dodávky uhlí po roce 2013 pak CC údajně nabízí kontrakty za 70 korun za giga joule bez přepravních nákladů.

BOX:
Konec jednání

V českém byznysu lze sotva najít napjatější vztahy než mezi vedením společností ČEZ a Czech Coal. I proto, že jsou šéfové ČEZ přesvědčeni, že za razií úředníků z Bruselu v sídle firmy je udání uhelné společnosti. Proto se nelze divit, že žádné další jednání o výměně elektrárny Počerady za důl ČSA ani o dlouhodobém kontraktu na dodávky uhlí nebudou.
„Nedovedu si představit, že poté, co Brusel zahájil šetření v ČEZ a dalších energetických firmách, by některý z antimonopolních úřadů výměnu schválil,“ tvrdí spolumajitel společnosti Czech Coal Petr Pudil. ČEZ měl získat od CC hnědouhelný Důl Československé armády. Výměnou za to měla uhelná firma od ČEZ získat tepelnou elektrárnu Počerady. Vedení ČEZ současně upozornilo, že již nehodlá se společností Czech Coal jednat ani o kontraktu na dodávky hnědého uhlí po roce 2012. Czech Coal uzavřel s elektrárenskou firmou před několika lety smlouvu o smlouvě budoucí na dodávku uhlí po roce 2012. Uhelná firma ji však vypověděla, protože je neplatná. ČEZ se nyní snaží prosadit její platnost u soudu. Souběžně s tím však nedávno s vedením CC jednal o nové smlouvě. Rokování však několikrát přerušil. Nehodlal totiž kývnout na nabízenou cenu, která se údajně pohybovala okolo 80 korun za gigajoule. Nyní vedení ČEZ již žádná další jednání zahájit nehodlá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít