Šance na expanzi

31. srpna 2010, 15:34 - Igor Troch
31. srpna 2010, 15:34

Český stát ignoruje možnosti, které skýtá současná situace...

celý podtitul: Český stát ignoruje možnosti, které skýtá současná situace na Ukrajině pro naše exportéry a investory

Za trochu úsměvným titulkem „Čínští soudruzi pomůžou uhelnému průmyslu na Ukrajině!“ ukrajinského zpravodajského serveru Novyny ukrajinskoju se skrývá pro nás už méně úsměvný obsah. Ministr uhelného průmyslu Ukrajiny Jurij Jaščenko oznámil, že Státní rozvojová banka Číny (China Development Bank CDB) poskytne Ukrajině záruky a investiční pobídky pro rozvoj a technologickou modernizaci ukrajinského uhelného komplexu v ceně jedné miliardy dolarů. Tato zpráva jenom dokládá, co se v současné době na Ukrajině děje a čemu naši politici zcela laxně nechávají průchod.

Emoce stranou Vypněme emoce, které se v našich médiích objevují po únorovém volebním vítězství Viktora Janukovyče a které se obávají o osud demokracie a lidských práv na Ukrajině, a podívejme se na současnou situaci na Ukrajině reálným pohledem. Volbami v únoru 2010 skončila éra postsovětské nadvlády byrokratické elity a začala éra, kdy vedení státu přešlo do rukou vlastníků největších finančních a průmyslových skupin v zemi, jež kolem sebe shromáždil tým Viktora Janukovyče. Zcela nepochybně bylo vítězství Strany regionů velmi dobrým a promyšleným marketinkovým projektem podpořeným nemalým kapitálem a hlavně dobře vyhodnoceným stavem ukrajinské společnosti, do které se dostala po volbách roku 2004. Vůdci oranžové revoluce totiž velmi rychle zapomněli, kdo byl jejich největší oporou, a jejich období vlády virtuální demokracie přivedlo Ukrajinu do stavu naprostého chaosu a anarchie, zakrývaného reklamní rétorikou o svobodě a demokracii. Zrada malých a středních podniků, jakož i neschopnost budování a podpory nově vznikající střední třídy, politika sociálního populismu a absolutní lhostejnosti k ekonomickým potřebám země, nekontrolovatelná korupce a moc regionálních aparátčíků se rychle odrazily ve vzrůstající podpoře vedení pevné ruky! Podle politologických a sociologických studií může existovat v jakékoli moderní zemi na světě určitá demokracie, není-li úroveň příjmu na obyvatele nižší než 1500 dolarů. Na Ukrajině je v současné době tato hodnota ještě nižší než 200 dolarů (odpovídá zhruba 1500 hřivnám v roce 2009). A zde máme důvod vítězství Janukovyčovy Strany regionů v posledních volbách. Volební lídři a skupiny jejich sponzorů přistoupili k organizaci voleb jako k velkému a důležitému podnikatelskému projektu, a to se všemi jeho aspekty, včetně plánů návratnosti a pojištění investic. Způsob tohoto vládnutí si již předtím vyzkoušeli v průmyslových oblastech Doněcka a Charkova, kde výborná organizace vedení přináší ekonomické výsledky, na rozdíl od „demokratických“ měst Lvova a Kyjeva, jejichž hlavní charakteristikou je chaos, korupce, konflikty a mizivé ekonomické výsledky. Současný vývoj ukazuje, že současná vládní garnitura pod heslem „vítěz bere vše“ velmi rychle, systematicky a vytrvale staví nové vertikální ekonomické a politické síly. Skuteční „kapitáni“ nové silné ekonomické Ukrajiny Achmetov, Pinčuk, Tihipko, Bojko a další jsou zvyklí stanovovat si ambiciózní cíle a také jsou zvyklí jich dosáhnout. Už nyní se můžeme ztotožnit s prognózou světových finančních analytiků, že nové silné vedení Ukrajiny povede ke stabilizaci finanční situace, k zajištění trvalejšího hospodářského růstu HDP v průměru o deset procent, jakož i k mezinárodněpolitické stabilizaci umně a vyváženě využívající silnou podporu Ruska i Evropské unie.

Češi, zaspíte! Současná nová ekonomická situace na Ukrajině skýtá netušené možnosti k exportním a investičním aktivitám českého průmyslu a kapitálu. Oblast restrukturalizace uhelného průmyslu, a s ním spojených energetických a teplárenských komplexů, oblast stavebnictví a budování moderních městských infrastruktur, ale i dřevozpracující a zemědělský průmysl je na obrovském vzestupu. Rovněž tak poměrně rychlá a mnohdy divoká privatizace je obrovskou investiční příležitostí pro poměrně dobrý a historicky etablovaný český průmysl. To však (jak velmi dobře pochopili investoři z Číny, Německa, Ruska, Nizozemska, Francie, ale i Polska) vyžaduje velkou investiční a zajišťovací podporu státu, která v podání minulého vedení českého ministerstva průmyslu a obchodu (a to i přes velkou snahu o proexportní politiku některých jeho náměstků), ale zejména předchozí české diplomacie a dalších subjektů odpovědných za investiční a exportní politiku Česka je více než směšná. Vždyť dokonce od ledna nemá Česká republika na Ukrajině ani velvyslance! Všechny výše zmíněné země mají na Ukrajině kromě standardního diplomatického zastoupení i své zvláštní vládní zmocněnce pro exportní a investiční politiku, kteří systematicky budují síť kontaktů, agentur a zejména informačních kanálů pro získávání cenných informací sloužících a pomáhajícím domácím finančníkům a podnikatelům v expanzi na Ukrajině.

Méně ideologie – více ekonomie Ekonomická diplomacie na Ukrajině představuje nelehkou úlohu. Zde mnohdy neplatí osvědčené a v demokratických zemích vyzkoušené modely. Je těžké zjistit, s kým zde máte jednat, kdo je kdo ve státní administrativě a politice. Co bylo včera dohodnuto, dnes již neplatí, politické veletoče jsou na každodenním pořádku. Další samostatnou složitou kapitolu tvoří podnikatelské skupiny, a to jak nadnárodní oligarchistické, tak místní, velmi často propojené na politické a bezpečnostní složky. Však o to větší význam má role ekonomické diplomacie, která v dnešní době nemůže mít jakékoli ideové předsudky. Obavy o lidská práva, demokracii a podobné filozofické kategorie nemají v ekonomických zájmech na dnešní Ukrajině žádné místo. Každičkou uvolněnou pozici rády a velmi rychle zaplní stovky expandujících firem z Německa, Francie, USA, ale zejména z Ruska a Číny. Bylo by velkým přínosem, kdyby nové vedení české exekutivy pochopilo to, co lapidárně ve své analýze napsal německý Der Spiegel po Janukovyčově vítězství: „Všichni chápeme, že Ukrajina je posledním velkým místem pro export a investice v Evropě!“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít