Samostatné živnosti pod společným jménem

10. září 2007, 00:00 - Mgr. Jan Beneš
10. září 2007, 00:00

S kamarádkou chceme založit agenturu se společnicemi a společníky (nejedná se o sexuální služby!). Oba si chceme poříživnostenská oprávnění. Je možné potom společně pod jedním jménem podnikat, aniž bychom museli zakládat nějaké s. r. o. nebo akciovku?

Jiří Pošta

Ano, podobný postup běžně používají například kadeřníci, kteří si společně založí salon pod společným názvem, ale fakticky podnikají každý „sám za sebe“. Musíme totiž rozlišit dvě roviny pojmenování podnikatele.

Živnostenský list a podobná osvědčení (včetně případné registrace v obchodním rejstříku) jsou vydávány na takzvanou obchodní firmu (do prosince 2000 označovanou jako obchodní jméno). U fyzické osoby je obchodní firma tvořena povinně jménem a příjmením, případně dodatkem odlišujícím osobu podnikatele nebo druh podnikání od jiných podnikatelů stejného jména v dané lokalitě (případně jej rozlišují další znaky jako datum narození či bydliště). Pod tímto jménem podnikatel vystupuje ve vztahu k úřadům i zákazníkům, musí jej například povinně zpřístupnit v provozovně (typicky na vstupních dveřích), vydávaných účtenkách a podobně.

Vedle toho je ale nutné odlišit označení provozovny, produktu nebo služby. Tam má podnikatel prakticky volné pole - tedy pokud název není zcela klamavý, snadno zaměnitelný s konkurencí nebo v rozporu s dobrými mravy. Právě tímto způsobem postupují například kadeřníci, kteří podnikají na své živnostenské listy, ale nad dveřmi provozovny mají vedle toho také společnou značku, například Kadeřnictví Sluníčko nebo Ostré nůžky.

Podniká-li více osob pod společným jménem bez založení právnické osoby (obchodní společnosti), často tak činí na základě smlouvy o sdružení. Její existence je vhodná především kvůli úpravě vzájemných vztahů mezi nimi. I v takovém případě však v provozovně či na dokladech nesmí - vedle společného jména - chybět obchodní firma, tedy jméno a příjmení konkrétního majitele živnostenského listu, který službu provedl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít