Sama sobě rizikem

16. července 2010, 14:19 - Petr Nováček
16. července 2010, 14:19

Víc než o počet stran popsaných koaliční smlouvou jde o vzájemnou důvěru jejích partnerů

Minulé úterý při slavnostním jmenování nové vlády prezident republiky Václav Klaus pravil: „Máte největší podporu ve sněmovně, která nemá v historii obdoby. Přeji vám, abyste se rázně, rezolutně a odvážně pustili do potřebných reforem.“ O podpoře 118 hlasů, kterou disponuje Nečasova trojkoaliční vláda, se dosud žádnému českému premiérovi ani nesnilo. Jako premiér se v roce 1993 vrhal Václav Klaus do transformačních změn s většinou 105 poslanců, náležejících dokonce čtyřem stranám – ODS, KDU-ČSL, ODA a KDS. A počínaje volbami 1996 na tom byly všechny další vlády ještě hůř. Nečasův tým se může rázně pustit do reforem také proto, že „koaliční smlouva o vytvoření koalice rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a boje proti korupci“ je mimořádně podrobná a obsahuje prý pouze to, na čem se ODS, TOP 09 a Věci veřejné opravdu dohodly a co jsou připraveny uskutečňovat. Mimochodem „koaliční smlouva“ Topolánkovy vlády ODS, KDU-ČSL a zelených byla rozsahem zhruba poloviční a Špidlovy vlády ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU ani ne čtvrtinová. Leč pozor! Více než o počet stran popsaných „koaliční smlouvou“ jde o míru a pevnost vzájemné důvěry koaličních partnerů.
Navíc každá „koaliční smlouva“ je pouze politickou proklamací, jejíž neplnění nelze – na rozdíl třeba od obchodní smlouvy – soudně vymáhat. Když na jaře 2005 padl premiér Stanislav Gross a nahradil ho Jiří Paroubek, ČSSD začala ve Sněmovně spolupracovat s komunisty, přestože byla i nadále vázána „koaliční smlouvou“ s lidovci a unionisty. Proč tedy superpodrobná „koaliční smlouva“? Inu ODS, TOP 09 a Věcem veřejným (VV) usnadní sepsat programové prohlášení vlády. Umožní však také koaličníkům lépe se vzájemně hlídat a rozpoznat, kdyby někdo udělal úkrok stranou, a poskytne jim „pro futuro“ alibi. Jaké? VV například svým voličům slíbily, že se zasadí o zavedení obecného referenda a přímé volby starostů. Zasadily se – obojí v „koaliční smlouvě“ je! S ODS a TOP 09 kompromisně dohodnutá cesta zejména k obecnému referendu se však jeví natolik složitou, že se obecného referenda téměř jistě nedočkáme.
Zmínivše se o VV, ocitáme se před jinou a vážnější slabinou Nečasovy vlády, jíž je vnitřní nesourodost koalice. Nikoli názorová, poněvadž společných názorů je mezi stroze pravicovou TOP 09, „bez přívlastku“ pravicovou ODS a populistickou, toho času středopravicovou stranou VV habaděj. Jde o nesourodost, řekněme, strukturální, spočívající ve spojení jedné strany skutečné (ODS), jedné, jež se časem možná stranou stane (TOP 09), a přesně nedefinovatelné množiny zvané VV. ODS má svou už téměř dvacetiletou historii a navzdory všem zvratům je její jednání předvídatelné. To neplatí o TOP 09. Ta existuje teprve rok jako spojité nádoby, z nichž jednu představují elity v čele s Miroslavem Kalouskem a předsedou-knížetem Karlem Schwarzenbergem, a druhou hnutí Starostové a nezávislí, které se postaralo o členskou základnu „tam dole“. Ze spojitých nádob by se musela stát nádoba jedna a spíše než Schwarzenbergova a Kalouskova autorita by v TOP 09 musely nabýt vrchu obvyklé procedury tvorby názoru, aby se časem stala standardní stranou.
Největší nestandard však v koalici představují VV, jež se z komunální straničky nepatrného významu staly celostátním fenoménem. A to způsobem připomínajícím úspěšný podnikatelský projekt. Předsedou VV je sice vicepremiér a ministr vnitra Radek John, leč za skutečného „ředitele VV“ bývá považován jejich mecenáš a nyní ministr dopravy Vít Bárta. Přitom všechna důležitější rozhodnutí si vedení VV nechává potvrdit internetovým referendem nejen od členů, ale i od registrovaných příznivců čili „véčkařů“, jichž je však mnohonásobně víc. A tady se skrývá pro koalici čertovo nikoli kopýtko, nýbrž přímo kopyto!
Reformy a jiné nutné změny nebudou populární. Lze očekávat, že rozladí značnou část voličů strany VV. Její volební program sice po změnách volal, ale na „krev, pot a slzy“, jež reformy přinesou, samozřejmě „nelákala“. Dojde-li však na ně, setrvají i pak VV v Nečasově vládě, anebo by z ní vycouvaly, poněvadž „véčkaři“ by si to tak odklikli? Mezitím bude také pokračovat soupeření ODS a TOP 09 o hegemonii na pravici. To, personifikované očekávanou Nečasovou a Kalouskovou rivalitou, může být pro koalici kamenem úrazu. Mnohem dřív, už letos v říjnu, však její pevnost prověří komunální a senátní volby. To, že TOP 09 nasadí jako kandidáta na pražského primátora váženého exguvernéra centrální banky Zdeňka Tůmu, je hozenou rukavicí ODS. Pokud Nečasova strana v Praze dovládne, nemůže se to nepromítnout do atmosféry v jeho vládě. Srdečnější by nebyla!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít