Šachové figurky ve spárech školného

23. srpna 2011, 08:51 - Jaromír Bartůněk
23. srpna 2011, 08:51

V letošním roce klesly platy nepedagogických pracovníků v regionálním školství (pouhých figurek na šachovnici) o deset procent. Jejich průměrná mzda tak činila v prvním čtvrtletí tohoto roku třináct tisíc korun.

 

Foto: Dan Materna / MF Dnes / Profimedia

Jedno z velkých mediálních témat posledních dní, jež školníky, kuchařky či hospodářky vyděsilo tak, až zbledli na kost, se zrodilo z výroku ministra školství Josefa Dobeše. Ten provoznímu personálu prostřednictvím tisku oznámil, že mu pro příští rok sebere dalších 700 milionů korun. To by znamenalo, že těmto zaměstnancům klesne mzda ještě o pět procent.

Ze strany Dobeše bylo prohlášení pouhým tahem na šachovnici, kterým chtěl donutit koaliční partnery a ministra financí Miroslava Kalouska k tomu, aby byl školství navýšen rozpočet o 1,5 miliardy. Vláda totiž slíbila od příštího roku přidat kantorům čtyři miliardy korun, nicméně Dobeš má mít rozpočet stejný jako letos; proto ty škrty (mají se týkat i VŠ a samotného úřadu, kde chce Dobeš propustit 23 procent zaměstnanců).

Taktika, již ministr zvolil, je ale přinejmenším sporná: Má právo vydírat ostatní členy kabinetu tím, že je upozorňuje, že když nebude po jeho, sebere peníze těm ve školství sociálně nejslabším? A má právo tyto pracovníky strašit a de facto jim vzkazovat: Vy se nemůžete bránit, a proto na vás můžeme dříví štípat?

TOP 09 sociální

Nechci jakkoli obhajovat topku, ale tato strana, která dnes ze sociálně slabých dělá v jiných případech ty sociálně vůbec nejslabší, si zde jako jediná uvědomila, že Dobeš hraje nefér partii. Prohlásila, že je absolutně nepřijatelné hledat úspory tak, že ministr opakovaně sníží platy lidí, kteří jsou pro chod školství důležití a kteří se nemohou bránit.

Jestli jen ale ta sociálně přívětivá politika nevychází namísto idejí z osobní msty jihomoravského šéfa TOP 09 Jana Vituly, kterého Dobeš rázně vykopl z pozice šéfa úseku pro čerpání evropských dotací (školství spravuje cca 110 miliard korun). Ať už tak či onak, nakonec to samozřejmě dopadlo tak, že ministr oznámil, co věděl již od samého začátku – že se platy nepedagogům snižovat nebudou. Nejeden školník se však zatím málem oběsil na basketbalovém koši v tělocvičně.

Škrtající Dobeš

Škrtající Dobeš (nejoblíbenějším slovním spojením ministra jsou teď „krvavé škrty“, a dokonce ho používá v tiskových zprávách) se ze situace vykroutil tak, že uvedl, že ministerstvo financí umožní použít úspory z letoška na předfinancování výdajů v roce 2012. Školství také podle něj získá 300 milionů korun takzvaného kalouskovného, které dostane z kapitoly Všeobecná pokladní správa. Tyto peníze ministerstvo financí formou účelové dotace v minulých letech posílalo sportovním svazům na podporu sportu. „Já díky těmto opatřením najdu 700 milionů na nepedagogy,“ vyzdvihoval své schopnosti Dobeš. 

Ale odbory, které chtěly kvůli původním výrokům ministra v září zavřít školy, stále kroutí hlavou; prostě tomu, co ministr říká, nerozumějí. „My jsme rádi, že ustoupil od tohoto záměru (snížit platy nepedagogům), ale ve střehu jsme dál, protože nevíme, kde ty peníze ušetří,“ reagovala na jeho prohlášení místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková. Obává se, aby v Dobešových úsporách nebyl nějaký „šotek“, jakkoli je ze strany školských odborů takové prohlášení rovněž pouhým tahem na šachovnici. Musí ukázat, že něco dělají, aby nemusely dlouhodobě dělat nic. Mně jde ale o něco jiného.

Obhajoba ministra Dobeše

Celé to handrkování o platy školníků mi není jasné už ani ne tak v souvislosti s předraženými státními maturitami. Ty ostatně Dobeš vysvětlil „dobře“, když k výhradě TOP 09 ohledně stamilionových zkoušek dospělosti uvedl, že hned při svém nástupu nechal zpracovat audit. Výsledky prý zveřejnil (kde?) a předal Útvaru pro ochranu hospodářské soutěže (zajímavé, že šéfa oněch zkoušek nechal sedět ve svém křesle dál). A také, aby posílil svoji rétoriku, rázem doplnil, že v roce 2011 snížilo školství počet úředníků o 18 procent, ačkoli požadavek byl pouze 10 procent. A hlavně samozřejmě nesouhlasí ani s tvrzením, že nedochází k čerpání prostředků z EU. „Je opovážlivé tvrdit, že evropské fondy nejsou jedním z koaličních partnerů (VV) čerpány, když všichni víme, že ke zpoždění čerpání prostředků došlo za Jana Vituly, který měl dříve na ministerstvu v gesci tuto oblast,“ odvracel útok topáků ministr.

Ano. Na podobné věci jsme si již ve školství zvykli. Úvahy o snižování platů nepedagogů mohou tak spíš překvapit v souvislosti se zaváděním školného (má být ve výši 20 tisíc korun ročně). Jinak řečeno, na školnících se musí šetřit, ale za přípravu školného se vyhazují už pár let desítky milionů korun. Jednou je jaksi systém plateb, zdá se, dokončen, podruhé je třeba jej přepracovat.

Už v roce 2008 totiž exministr Ondřej Liška oznámil, že dokončuje Bílou knihu terciárního vzdělávání, která platby za VŠ studium upravovala formou odloženého školného. S jejím dokončením a přípravou zákona o terciárním vzdělávání počítal i projektový záměr ministerstva školství. Jeho navržený rozpočet činil 96,6 milionu korun.

Kocourkov

V roce 2009 vláda přijala tuto reformu terciárního vzdělávání, již Liška předložil. Teď ale Dobeš připravuje v zásadě novou. Kolik peněz to stojí, není známo. Veřejnost se pouze dozvídá zprávy z médií, že například ministerstvo školství, konkrétně náměstek ministra Ivan Wilhelm, už chystá pro vysokoškoláky zavedení školného s možností postupných splátek či případného odkladu úhrady. 

Úřad již vypracoval dokumentaci k veřejné zakázce s názvem Studie proveditelnosti systémových, ekonomických a procesních aspektů zavedení školného v půjčkovém režimu ve vazbě na administraci nevratné finanční pomoci. Je to sice podlimitní zakázka, ale proč ji vypisovat, když systém je již připraven, alespoň vezmeme-li v potaz nespočet předchozích prohlášení exministrů?

Nebuďme ale škarohlídi. Na rozdíl od minulosti se teď dozvídáme, že Dobeš s přípravou zřejmě pokročil: Stát bude prý poplatky odpouštět těm vysokoškolákům, kterým se ani do 50 let věku nepodaří vydělávat alespoň průměrnou mzdu či se opakovaně dostanou pod její hranici.

To je věru štědré. Ale má to háček. Jestliže například Dobeš sežene ony čtyři miliardy a přidá je učitelům a ti se tak náhodou dostanou nad průměrnou mzdu, tak potom to, co jim přidal, zase státu odvedou při splácení školného. Dobeš je holt mazaný. Alespoň se mu penízky hezky vrátí a bude zase na platy školníků; ve smyslu, aby se dorovnal zmíněný desetiprocentní propad. Jestliže tedy ovšem v příštích volbách nevyhraje ČSSSD. Ta slibuje, že školné, jež se má na VŠ začít platit od roku 2013, zruší… Vítejte v Kocourkově.

 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Technologie
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít