S řetězci lze bojovat

02. října 2006, 00:00 - Tomáš S.
02. října 2006, 00:00

(reakce na rozhovor v Profitu č. 36/2006)Ani já nevidím tu situaci tak černobíle, jako že malí obchodníci jsou dobří a velké řetězce zlé.Jde o celosvětový trend a i když se tomu některé země (např. Nizozemí) snaží bránit státní regulací, vývoj je jasný: lidé chtějí co nejvíce věcí nakoupit v co největším množství na jednom místě a pokud možno za co nejnižší ceny.

(reakce na rozhovor v Profitu č. 36/2006)

Ani já nevidím tu situaci tak černobíle, jako že malí obchodníci jsou dobří a velké řetězce zlé.

Jde o celosvětový trend a i když se tomu některé země (např. Nizozemí) snaží bránit státní regulací, vývoj je jasný: lidé chtějí co nejvíce věcí nakoupit v co největším množství na jednom místě a pokud možno za co nejnižší ceny. Mají méně času obcházet obchody, jsou náročnější co do šíře sortimentu, chtějí mít soukromí (a ne aby každý viděl, co si v malém krámku nakupují).

Řešením je specializace a využití dalších trendů, které jsou zřetelné. Naše rodina podniká ve třech oblastech. Miliardáři nejsme, ale slušně si vyděláváme. Jako první jsme otevřeli pekařství. Máme tam větší výběr než v hypermarketech, sice za dražší ceny, ale zato jsme v centru, lidé si k nám mohou skočit kdykoliv od rána do večera pěšky, cestou do a ze školy či práce. Samozřejmostí je příjemná obsluha a malé posezení, kde si lze pečivo sníst a dát si k němu i pití.

Přes poplašné zprávy vidím, že 90 procent menších obchodníků, co kvůli řetězcům zkrachovalo, si to tak trochu zasloužilo.

Prodávali v nepříliš útulných prodejnách, neinvestovali do základního vybavení (mrazicí zóna apod.), u jediného prodavače se pochopitelně tvořily fronty, navíc obsluha nebyla zrovna příjemná, a sortiment? Zatímco v hypermarketu dostanete pět druhů určitého zboží, tady měli jeden. To by ještě tak nevadilo, ale často tam neměli ani to základní. Přitom obrovskou šancí pro tyto malé obchody je to, že lidé tam zajdou, protože chtějí každý den čerstvé zboží každodenní spotřeby, které při týdenním či čtrnáctidenním nákupu v hypermarketu nekoupí.

Zajímají nás vaše názory! Jak se vám líbí nová podoba Profitu? Jaký je váš názor na konkrétní témata, o kterých píšeme? Čím by měla nová vláda začít zlepšení podnikatelského prostředí? Co vám komplikuje vaše podnikání a co vás naopak potěšilo? Pište nám na e-mail profit@profit.cz nebo reagujte přímo pod konkrétním článkem na www.profit.cz!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Auta
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový…
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný rebel
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít