S pronájmem si nemůžete být nikdy jisti

22. září 2003, 00:00 - PAVEL ŠNAJDR
22. září 2003, 00:00

PŘÍPADOVÁ STUDIESOUKROMÝ STOMATOLOG MARTIN THEIMER SE NEDÁVNO OCITL V NEZÁVIDĚNÍHODNÉ SITUACI. MUSÍ SE Z DOSAVADNÍ ZUBNÍ ORDINACE, KDE PŮSOBÍ JIŽ TÉMĚŘ DESET LET, VYSTĚHOVAT A NA VLASTNÍ NÁKLADY VYBUDOVAT ORDINACI NOVOU.

Po výpovědi z nebytových prostor si zubař Martin Theimer musí vybudovat novou ordinaci na jiném místě

PŘÍPADOVÁ STUDIE

SOUKROMÝ STOMATOLOG MARTIN THEIMER SE NEDÁVNO OCITL V NEZÁVIDĚNÍHODNÉ SITUACI. MUSÍ SE Z DOSAVADNÍ ZUBNÍ ORDINACE, KDE PŮSOBÍ JIŽ TÉMĚŘ DESET LET, VYSTĚHOVAT A NA VLASTNÍ NÁKLADY VYBUDOVAT ORDINACI NOVOU. PŮVODNĚ SI MYSLEL, ŽE TAKOVÁ SITUACE NIKDY NENASTANE.

NÁZEV: STOMATOLOG MUDR. MARTIN THEIMER

FORMA PODNIKÁNÍ: OSOBA SAMOSTATNĚ VÝDĚLEČNĚ ČINNÁ (OSVČ)

DATUM ZNAČKY NA TRHU: 1995

PŘEDMĚT PODNIKÁNÍ: SOUKROMÁ STOMATOLOGICKÁ PRAXE

KLÍČOVÁ OSOBNOST: MARTIN THEIMER

CÍL: PROVOZOVAT NADÁLE STOMATOLOGICKOU PRAXI TAK, ABY BYLA DOSTUPNÁ PRO BĚŽNÉHO ČESKÉHO OBČANA A ZÁROVEŇ BYLA NA VYSOKÉ ÚROVNI

Martin Theimer přiznává, že podcenil právní formality spojené s nájmem nebytových prostor, ve kterých doposud provozuje svou stomatologickou praxi. Do konce roku se musí vystěhovat a v podstatě bude začínat znovu od nuly. Doufá, že to nebude příliš daleko od dosavadního působiště a že si ho najde většina jeho dosavadních pacientů. Náklady na vybudování nové ordinace budou ve srovnání s dobou, kdy jako soukromý stomatolog začínal, však mnohem větší a stejně jako tehdy si bude muset většinu finančních prostředků půjčit.

ZUBAŘ MUSÍ BÝT MANUÁLNĚ ZRUČNÝ

Provozovat soukromou stomatologickou praxi patří k těm lukrativnějším předmětům podnikání. Přestože to u nás stále není jako v ekonomicky silných zemích, má stomatologie před sebou velkou budoucnost. Zubař Theimer je přesvědčen, že se v jeho oboru dá při „troše snaze“ slušně uživit, platit nájem a nezkrachovat. Vyžaduje to ale zároveň velké nasazení. „Když nemáte neustále ruce v něčí puse, tak je to špatné,“ říká. Jedná se o velmi specifické podnikání a nejde jen o pouhou rutinu. Dobrý stomatolog musí být podle Martina Theimera kromě nezbytného absolvování studia medicíny a patřičné odbornosti i manuálně zručný. Vedle toho je důležitá technika a kvalitní přístroje, které je potřeba neustále udržovat v provozuschopném stavu. Na druhé straně je potřeba pečlivě hlídat i další věci, jež souvisí bezprostředně s podnikáním - administrativu, účetnictví či smlouvy. „Na rozdíl od jiných podnikatelů se nemohu jen tak jednoduše sebrat a odejít s čistým stolem. Zubní ordinace je budována podle přísných bezpečnostních a ekologických pravidel. Mám tu spoustu přístrojů, drátů atd. V nejbližším okolí například není jiná bezbariérová ordinace,“ uvedl stomatolog Martin Theimer.

PODNIKATELSKÉ ZAČÁTKY

Začátkem devadesátých let, kdy u nás bylo možné začít legálně soukromě podnikat, se podobně jako celá řada jiných lidí z různých oborů stomatolog Theimer rozhodl, že se postaví na vlastní nohy. „Koho by to nelákalo. Stomatologie se k tomu přímo nabízí,“ podotýká. Po určité době objevil vhodné nebytové prostory prakticky v centru Prahy, které získal na základě vyhraného konkurzu od městské části Prahy 1. Radnice mu je přidělila jako prostory na vybudování bytu s ordinací. Vznik nové ordinace ale kromě nezbytného vynaloženého úsilí vyžadoval nemalé finanční náklady. Nevěděl, kde by si mohl vzít potřebnou půjčku. Má rodinného přítele ve Velké Británii, který se nabídl, že peníze půjčí. „Vše bylo naprosto legální přes centrální banku. Jednalo se zhruba o částku něco přes milion korun. Úrok byl 7 %. Definitivně se mi to podařilo splatit v loňském roce,“ popisuje finanční stránku budování ordinace. V současné době má více než tři tisíce pacientů. „Našli si mě postupně. Nedělal jsem žádnou propagační kampaň. Snažím se jim vyjít maximálně vstříc. To se týká i objednávání. Nechápu, jak ještě dnes mohou někteří zubaři objednávat pacienty třeba až za měsíc. Soukromá stomatologická praxe vyžaduje v mnohem větší lidský přístup, než je tomu v různých jiných oborech,“ zdůrazňuje Martin Theimer. Reklamací měl údajně mizivé množství.

PROBLÉM - NOVÝ MAJITEL DOMU

Úspěšný stomatolog se najednou setkal s tvrdou realitou, která v souvislosti s podnikáním u nás panuje. Nájemní smlouvu měl s městskou částí Praha 1 na dobu neurčitou. Radnice však celý dům prodala družstvu nájemníků, kteří v domě bydleli a nový majitel odmítl Martinu Theimerovi prodloužit smlouvu. „Napřed přišli s vyšším nájemným, na což jsem byl ochoten přistoupit. Uzavřeli se mnou naposled smlouvu na dva roky. Právníci mi radili, že je lepší dlouhodobá smlouva na dobu určitou, která se dá potom případně prodloužit. Na to ale družstvo nechtělo přistoupit. Odmítlo dokonce i mou opakovanou přihlášku do tohoto družstva, i když tady mám byt. Nakonec to dopadlo tak, že k 1. lednu musím odevzdat nebytové prostory, ve kterých mám ordinaci. Nejsem konfliktní typ, tak to zkrátka akceptuji. Zřejmě z toho chtějí získat daleko více peněz, než dávám já,“ popisuje své současné problémy zubař, který v postižené oblasti celkem v pořádku přestál i loňské povodně. Chyba podle Theimera spočívala zřejmě především v tom, že si nepohlídal legislativní záležitosti týkající se nájmu nebytových prostor, kde má ordinaci. O tom, že se něco nepředvídatelného děje, se dozvěděl náhodou od pacientky. Ta mu řekla, že se prostory, které nyní užívá, nabízejí od příštího roku k pronájmu. „Okamžitě jsem požádal o prodloužení své smlouvy. Dostal jsem odmítavou odpověď.“

NOVÝ ZAČÁTEK

Doktor Martin Theimer se už nyní ani nesnaží zachránit svou dosavadní ordinaci, protože má pocit, že to nemá smysl. Nejprve si myslel, že se mu zhroutil svět. „Teď se tomu směju,“ říká s hořkostí v hlase a dodává: „Hledám si ale nové prostory. Příště musím být mnohem opatrnější. Člověk musí být neustále ve střehu a dávat si pozor například na to, jak se mění majitel bytu. Musím si dávat pozor na znění smlouvy a tak dále.“ Náklady na vybudování nové ordinace nebudou malé a určité nutné stavební úpravy budou přesahovat částku, která byla potřebná v roce 1995. „Jsem zase na začátku, ale bohatší o spoustu zkušeností, které mi snad pomohou vyvarovat se podobných chyb,“ uzavírá soukromý stomatolog. Věří, že návratnost nutné investice na rekonstrukci prostor a vybavení nové ordinace se bude pohybovat v rozmezí pěti až sedmi let.

* Nájemní smlouvu, kterou uzavíráte na nebytové prostory s majitelem nemovitosti, je potřeba konzultovat nejlépe s několika právníky a být připraven i na eventualitu, že vás budou chtít donutit, abyste odešli. Přestože platíte pravidelně nájemné a jste ochotni přistoupit i na mnohem větší částku.

* Ve spolupráci s právníky se snažte do nájemní smlouvy prosadit klauzule, které vás budou chránit do budoucna proti neserióznímu jednání pronajímatele - například klauzuli, že právní závazky původního majitele přecházejí i na majitele nového, klauzuli o náhradě škody vzniklé výpovědí bez udání vážných důvodů před termínem vypršení smlouvy ad.

* Vybavení a zařízení pronajatých prostor se snažte, pokud to situace a charakter podnikání umožňují, pořídit a rozmístit tak, aby je bylo možné pokud možno co nejjednodušeji přemístit v případě ukončení nájmu do jiných prostor.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít