S Kyprem v ruské hrsti

01. června 2012, 17:12 - Johanna Grohová
01. června 2012, 17:12

euroglosa

Jediný komunista v čele státu Evropské unie, kyperský prezident Demetris Christofias, byl minulou středu v Bruselu. Na první pohled šlo o jednu z mnoha rutinních návštěv. Jenže Kypr bude od července poprvé předsedat půl roku EU a Brusel čím dál víc znepokokojuje, že se tento sice malý, ale strategicky důležitý ostrov ve Středomoří dostává do čím dál větší ekonomické závislosti na Rusku.
Kypr se loni v prosinci dohodl s Ruskem na půjčce 2,5 miliardy eur za úrok 4,5 procenta. Tato částka pokryje potřeby ostrova na celý rok 2012. Důvodem ekonomických potíží je to, že kyperský bankovní systém je výrazně vystaven řeckým problémům, a patří tak mezi země ohrožené dluhovou eurokrizí. Koncem ledna americká agentura Fitch snížila kyperský rating s tím, že kyperské banky budou potřebovat rozsáhlý kapitál v důsledku restrukturalizace řeckého dluhu. Bank of Cyprus následně přiznala za rok 2011 po zdanění ztrátu 1,01 miliardy eur.
Proč si tedy Kypr nepůjčí od EU a Mezinárodního měnového fondu jako Řecko či Portugalsko? Prý proto, že zatímco západní věřitelé žádají plnění tvrdých podmínek, Rusové půjčí jednodušeji, aby získali vliv na strategickém místě, a navíc uvnitř EU.
Kyperská snaha zalíbit se ruským investorům v čele s ruskou vládou je zcela neskrývaná. Odrážela ji i atmosféra na únorovém obchodním a investičním fóru. Prezident Christofias, který v mládí studoval v Rusku, vřele děkoval ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi za „osobní přínos v budování silných, historických a vzájemně výhodných vztahů“. A dodal, že ruská ekonomika tradičně hraje významnou roli na ostrově a je „mechanismem pro ekonomický růst Kypru“.
Zatímco zbytek Evropy se snaží jakýmkoli způsobem snížit energetickou závislost na Rusku, nedávno objevená naleziště plynu na Kypru Christofias vidí jako výbornou příležitost pro posílení spolupráce s ruskou federací.
Pozadu není ani kyperská turistická centrála, která se zase snaží dostat na příjemný ostrov ještě více ruských turistů. Doufá, že jich v letošním roce přijede na 400 tisíc. Ruské byznysmeny zase láká nízká korporátní daň. Přístav Limassol připomíná malé Rusko.
Vřelé vztahy rusko-kyperských politiků se projevují i na mezinárodním poli. Kypr nezabránil ruské lodi dovést 60 tun munice do Sýrie zmítané tvrdými represemi ze strany vládnoucího režimu. Kypr sice nákladní loď podle pravidel zastavil, ale pak ji nechal natankovat palivo a v domnění, že popluje do Turecka, vypustil zpátky na moře. Loď se poté ztratila z radarů a 12. ledna zakotvila v Sýrii.
Za půl roku stane Kypr v čele EU. I když je vliv malého ostrova na celoevropské dění relativně malý, Rusko si jistě nenechá ujít příležitost, jak závislého Kypru využít k prosazování vlastních zájmů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít