S internetovými mapami nezabloudíte

11. února 2008, 00:00 - Jan Němec
11. února 2008, 00:00

ON-LINE MAPY - Na „českém“ internetu nabízí bezplatné on-line mapy hned několik serverů. Přestože mají v podstatě všechny dobrou úroveň, každý má své silné a slabší stránky. Pro ideální nalezení cíle je tak někdy vhodné je kombinovat.

Při pracovních cestách po Česku i zahraničí, pěších i cyklistických turistických výletech nebo například jen při hledání vhodného občerstvovacího zařízení se často neobejdete bez mapy. V době internetu je už není třeba kupovat v papírové podobě: široká nabídka na českých portálech uspokojí prakticky každého. Přestože provozování webu s mapami není zdaleka levnou záležitostí, všechny mapy se postupem času mění k lepšímu. Každá z nich má ale své plusy a minusy. Není proto výjimkou, že k nalezení uspokojivého výsledku je potřeba použít i několik z nich.

V našem testu jsme vybrali několik nejznámějších či nejpoužívanějších on-line map a vyzkoušeli, jak si poradí s vyhledáváním přesné adresy a objektů na mapě nebo jak umí plánovat trasy. Vedle přesnosti výsledků nás zajímala i uživatelská „přívětivost“ a aktuálnost poskytovaných údajů. Testovaných map bylo celkem šest: Supermapy.centrum.cz, Mapy.cz od Seznamu, aMapy.atlas.cz, mapy na stránkách operátora O2, mapy.iDnes.cz a Google Maps. Jaké byly výsledky?

První dojem a ovládání

Při výběru mapy může rozhodovat hned první dojem, přehlednost úvodní stránky, vhodně umístěná nápověda a jednoduchost používání. Pokud má totiž uživatel problém zorientovat se hned od začátku, velmi pravděpodobně hledání rychle vzdá a odejde ke konkurenci. To však u většiny testovaných map nehrozí. Úvodní stránky vyhledávání v mapách na všech serverech jsou velmi přehledné a vyjma jednoho nabízejí jako základ pro hledání mapu celé České republiky. Pokud ale zvolíte Google Maps, na hlavní stránce se vám objeví mapa USA. To může nejednoho českého uživatele od dalšího používání aplikace odradit a dá se to označit za jistý handicap.

Co se ovládání týče, vycházejí uživatelům nejvíce vstříc Supermapy a mapy na idnes.cz. Ty totiž hned na úvodní stránce informují v postranní liště o ovládání a dávají i příklady správného vyhledávání. Všechny další portály spoléhají spíše na intuici uživatele a nápovědu mají skrytou společně s dalšími nabídkami v menu. Prvotní dojem ze všech map kromě Googlu je nicméně kladný a zřejmě nikoho od hledání neodradí.

VÍTĚZ TESTU NEJASNÝ

Celkové hodnocení testu není jednoznačné. S jistotou lze pouze říci, že nejhůře obstály ve většině testovaných parametrů mapy na stránkách O2, hned následované idnes.cz. Vady na kráse map Googlu vycházely především z faktu, že se společnost prozatím nesoustředí na Českou republiku. Naproti tomu Supermapy, mapy.cz a aMapy jsou kvalitativně v podstatě srovnatelné. Pro přesné hledání adres nejlépe posloužily Supermapy, chybí jim ale letecké snímky. aMapy překvapily aktuálními a podrobnými informacemi i o relativně neznámém městě a velmi příjemným ovládáním. Zlatou střední cestou mezi nimi pak byly mapy.cz. Nelze proto jednoznačně doporučit nebo varovat před použitím některé z nich. Výběr záleží především na konkrétních požadavcích. A pokud chcete co nejvíce informací, budete stejně muset mapy kombinovat.

Zahřívací kolo: přesná adresa

Jako první, nejjednodušší testovací úkol jsme zvolili vyhledání přesné adresy v Praze. Hlavní město mají totiž všechny mapové servery z pochopitelných důvodů zpracováno nejlépe. Výběr pražského hledání byl logický – adresa redakce týdeníku Profit, tedy Provaznická 13, Praha 1. Podle očekávání nepředstavovalo nalezení adresy Profitu žádný problém. Všechny mapy ji zobrazily během několika sekund. Proto jsme hledání trochu zkomplikovali. Provaznická ulice není v Česku pouze jedna, a tak jsme při dalším hledání vypustili název města. Zde se objevily první problémy.

S vyhledáním konkrétní adresy v Česku se potýká zejména Google. Z úvodní stránky totiž umí vyhledávat pouze ve zobrazené mapě. Proto ulici Provaznickou v USA pochopitelně nenašel. Nejprve tedy bylo nutné zobrazit Českou republiku. I potom ale Google našel ulici stejného názvu pouze jednu, a to v Ostravě. Pro získání hledaného výsledku tak bylo potřeba dotaz dále upřesnit o hledané město.

Ostatní weby si sice s Provaznickou ulicí bez specifikace města poradily, i mezi nimi ale byly rozdíly. Podle Atlasu, Centra, Seznamu a O2 jsou ulice se stejným názvem v republice čtyři: v Ostravě, Opavě, Praze a Chebu. idnes.cz však našel pouze dvě, a to v Opavě a Praze. Komplikací bylo i zobrazení ulice. Zatímco Supermapy a O2 nabídly pouze seznam zmíněných čtyř lokalit, a nechaly konkrétní výběr na uživateli, amapy i mapy.cz rovnou jednu z nich vybraly za „tu správnou“ a rovnou ji zobrazily. aMapy se zřejmě šťastnou shodou okolností „trefily“ do hledané pražské, ale mapy.cz automaticky nabídly adresu opavskou. To může být matoucí, pokud uživatel začne hledat v mapě bez ověření, zda je vůbec ve správném městě. Plyne z toho jedno doporučení: vždy vyhledávejte co nejpřesnější výraz, tedy adresu včetně města.

Dalším prubířským kamenem bylo hledání přesné adresy v malém městě, konkrétně Tř. 1. máje 1786 v Hranicích. V tomto případě měly on-line mapy daleko větší problémy. Důvodem je především to, že mimo velká města některé z nich neumí hledat podle čísla popisného. V tomto testu opět nejlépe obstály Supermapy. Ty našly přesnou adresu i bez zadání města a přímo ji zobrazily. Všechny ostatní servery si s přesnou adresou neporadily a nabídly tak pouze několik ulic stejného názvu v různých městech. Ani po výběru té hledané pak nebyly schopny určit na poměrně dlouhé ulici přesnou polohu podle čísla popisného. Nejhorší výsledky poskytly mapy O2: několik desítek ulic různých názvů, z nichž některé vůbec neobsahovaly výraz 1. máje. Hledaná ulice pak nebyla ani mezi prvními dvaceti výsledky.

Najdete i spojení MHD

Důležitou vlastností on-line map je zobrazování nejrůznějších objektů, například čerpacích stanic, nemocnic, restaurací, hotelů, zastávek městské hromadné dopravy a podobně. Jak obsáhlou databázi těchto objektů mají jednotlivé mapy, jsme vyzkoušeli se stejnými dvěma adresami, tedy pražskou i „maloměstskou“.

V případě Prahy podle očekávání poskytly testované mapy spoustu doplňujících informací o dané lokalitě. Všechny například zobrazily zastávky MHD. Seznam, Atlas, Centrum i Google navíc propojují své mapy s jízdním řádem. Kliknutím na příslušnou ikonku zastávky MHD je tak možné přímo z mapy vyhledat spojení z a do dané zastávky. Naproti tomu O2 a iDnes takto interaktivní mapy nemají. Nejvíce objektů pak zobrazují Atlas a Seznam. Na jejich mapách najdete benzinky, restaurace, hotely a památky, ale i bankomaty s uvedením názvu banky, nebo lékárny. Názvy těchto objektů se zobrazí jednoduše po přejetí kurzorem přes danou ikonu a často jsou doplněny i podrobnějšími informacemi o objektu.

Atlas navíc pomůže najít i některé hotspoty, tedy místa s bezdrátovým W
iFi připojením k internetu. Další informace, například o firmách, se velmi lišily a nelze je zobecnit. Údaje vycházely především z katalogů daných portálů. Zobrazovaly se tak jen firmy, které jsou v placeném katalogu zařazeny.

Poměrně slušné výsledky zobrazení důležitých objektů překvapivě poskytly mapy i v případě malého města Hranice. Supermapy nabídly vedle kulturních památek i zastávky nepříliš důležité hromadné dopravy, mapy.cz pak dokonce i několik restaurací, hotel, poštu i relativně nově fungující bankomat, aMapy zobrazily i místo s WiFi připojením. Bohužel ani jedna z map neposkytla informace kompletní, a tak by případný zájemce o návštěvu města musel projít map hned několik.

Fotomapy, turistické mapy a plánovače

Výrazně pomoci při orientaci na neznámem místě mohou i letecké fotomapy. Ty nabízejí mapy.cz od Seznamu, aMapy Atlasu a Google Maps. Kouzlo fotomap spočívá v tom, že si každý může doslova zobrazit vlastní dům či bydliště. Naopak nevýhodou je jejich nepříliš častá aktualizace. Nové letecké snímky se pořizují jednou za několik let. Proto se může klidně stát, že budova postavená například před rokem nebo dvěma lety na letecké mapě jednoduše vůbec není. To se potvrdilo ve všech případech při zobrazení pražského náměstí Republiky; o novém obchodním centru na mapách nebylo ani zmínky. Přesto jsou fotomapy velkou výhodou oproti konkurenci.

Na své si při používání on-line map přijdou i pěší a cykloturisté. Supermapy, aMapy i mapy iDnesu na požádání zobrazí některé turistické trasy i cyklotrasy, mapy.cz pak umožňují přepnutí na turistickou mapu s vyznačenými turisticky atraktivními místy, jako jsou kempy, přírodní parky, muzea a další kulturní památky. aMapy mají dokonce i kategorii nazvanou vodácké mapy. Nejchudší jsou v tomto ohledu opět O2 a Google. Otázkou však je, nakolik jsou tyto údaje kompletní.

Šikovnou pomůckou zejména pro majitele GPS navigačních systémů pak byla u některých testovaných serverů funkce zobrazení přesných souřadnic určitého místa. U Supermap lze GPS souřadnice zjistit v nabídce GPS, a pak jednoduše kliknutím myší na dané místo. Souřadnice umí určit i aMapy, a to po kliknutí na objekt a výběrem položky GPS v zobrazeném okně. Ostatní testované mapy s GPS souřadnicemi nepracují.

Poslední důležitou sledovanou funkcí byla schopnost plánování tras. Tuto funkci měly všechny testované mapy. V rámci České republiky zvládly všechny mapy, vyjma těch na iDnes.cz, naplánovat přesnou trasu, a to nejenom z města do města, ale i s určením konkrétní ulice. Výsledným itinerářům také nebylo v podstatě co vytknout. Mapy na iDnes.cz zvládly alespoň naplánování cesty z jednoho města do druhého. Horší to bylo se zahraničím. Maximum je vyhledání cesty z města do města. Pro přesný popis cesty včetně adres výchozího a cílového bodu je proto lepší použít specializované plánovače cest jako například www.cz.map24.com nebo plánovač na stránkách společnosti Škoda Auto.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít