S důvěrou v akcie zaostáváme za světem

30. srpna 2004, 00:00 - admin
30. srpna 2004, 00:00

Většina lidí považuje investice do akcií za něco, co je spojené s velkým rizikem. Nemusí to však být vždy pravda. Právě tyto obavy byly důvodem pro vznik celé řady fondů.

V tuzemsku sice roste význam investic do cenných papírů jako alternativy ke klasickým bankovním produktům, ale stále ještě není tato varianta uložení peněz tak rozšířená jako v zahraničí. Jaké jsou podle vás hlavní důvody?

V prvé řadě nejsou běžní retailoví klienti ještě připraveni ve větším měřítku investovat do alternativních investičních instrumentů. Stále ještě největší objemy úspor směřují do bank. Pramení to zejména z velké opatrnosti v důsledku špatných zkušeností s investičními fondy z dob velké privatizace. Velkou roli hraje i nedostatek informací. V zemích na západ od nás má investování do instrumentů kapitálového trhu více než čtyřicetiletou tradici. Už vůbec nemluvím o USA, kde jsou zhruba tři čtvrtiny aktiv obyvatelstva umístěny na kapitálovém trhu, tedy buď přímo v akciích, nebo v různých fondech, indexových certifikátech a podobně. Důvěra v trh se tam opírá zejména o transparentnost operací, likviditu a bezpečnost investic. My v tomto směru máme velký handicap a kapitálový trh nefunguje, jak by měl. Samozřejmě, že vstup do Evropské unie by měl tuto situaci postupně zlepšovat, ale musíme se naučit využívat celého spektra příležitostí, které se nám nabízejí.

Lze skutečně dosáhnout zajímavých výnosů při investici do akcí? Jakých?

Investice do akcií je třeba zvážit z pohledu rizika, které jsme ochotni přijmout, výše výnosu a dlouhodobosti investice. Velkou roli hraje také to, zda předpokládáme, že budeme peníze potřebovat rychle vyzvednout a použít pro jiné účely. Obecně platí, že s čím delším časovým horizontem počítáme, tím menší je riziko, že se nedostaví kýžený výnos. Totéž platí jak o investičních akciových fondech, kterých existují řádově tisíce, tak i přímo o řádově desetitisících akciových titulů konkrétních firem, které jsou na velkých burzách kotovány. Podle představy o výnosu a riziku lze sestavit libovolné portfolio. Pokud je příslušný licencovaný obchodník s cennými papíry připojen na burzu on-line, lze považovat likviditu investice do akcií za takřka okamžitou, neboť operace jsou realizovány v sekundových intervalech. Pokud jde o výnosy, pak samozřejmě nikdo z nás nevidí do budoucnosti. Pokud se však podíváme na historii amerického trhu od roku 1991, pak se průměrné roční nárůsty cen akcií pohybují od čtyř procent v roce 1992 až po 33 procent v roce 1995. Loni jejich ceny stouply zhruba o 28 procent.

Při jaké částce se už vyplatí investovat tímto způsobem?

Výše investice není samozřejmě u solidního obchodníka s příslušnou licencí od Komise pro cenné papíry nijak omezena. Nicméně u amerických akcií a současnému měnovému kursu koruny lze doporučit investice do akcií již při částkách kolem sto tisíc korun. U této sumy se již dají předpokládat zajímavé výnosy.

Poradci také doporučují investice do nemovitostí. Můžete porovnat investice do cenných papírů a do nemovitostí?

Porovnání nákupu nemovitostí a akcií je jako srovnávat hrušky s jablky. Obě varianty mají své výhody i nevýhody, tak jako každý druh investice. Kdo říká, že uložit úspory do nemovitostí je bez rizika, nemluví pravdu. Zejména likvidita investice do nemovitostí je nesrovnatelná s investicí do akcií. Obvykle v obou případech ukládáme peníze na delší dobu, ale akcie lze prodat nesrovnatelně rychleji, což platí i dosažení výnosu. Porovnání rizika bude zřejmě záviset na druhu nemovitosti, lokalitě a u akcií zase na tom, zda klient dává přednost konzervativnějším či méně konzervativnějším druhům akcií. Navíc u tuzemských nemovitostí se zdá, že ten největší nárůst cen pozemků a staveb v souvislosti se vstupem do EU je již za námi a další nárůst by se již nemusel opakovat.

Co byste doporučoval tomu, kdo by se rozhodl investovat do cenných papírů? Podle čeho má hledat brokera? Jaké investice má upřednostňovat? Co musí uvážit před vlastní investicí?

Pokud bychom chtěli definovat určitá striktní obecná pravidla pro investování či ukládání peněz do cenných papírů, těžko bychom taková pravidla vytvořili, neboť každý investor je odlišný, má rozdílný záměr, rozdílný vztah k riziku, k výnosu. Navíc prostředky je možno investovat vyloženě spekulativně, kdy sledujeme maximální výnosu nebo také se zdravě rozptýleným rizikem. Svoji důležitou roli zde také hraje vlastní vývoj trhů.

Pokud chceme investovat tímto způsobem, měli bychom se držet několika základních „přikázání“. Za prvé musíme počítat se svými osobními a rodinnými poměry. Například na věku, příjmu a majetkových poměrech, rozložení dosavadních investic záleží možná více než si jsme ochotni připustit. Významný je účel zainvestování, který by měl být naprosto jasný a to především ve smyslu jakého cíle má být při investování peněz dosaženo. Stejně tak by měla být zřejmá doba uložení peněz a nesmíme také zapomenout na daňové aspekty. Na základě těchto předpokladů lze teprve určit priority, o nichž jsme již mluvili - tedy bezpečnost, výnos nebo likvidita. Všechna tři kritéria nelze žádnou investicí dosáhnout na maximální úrovni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít