S Dobrákem směle vpřed

26. února 2010, 12:13 - Petr Nováček
26. února 2010, 12:13

Sešlost uspořádaná ODS 20. února v Městském divadle v Brně měla nejblíže k představení

Slovo latinského původu konference znamená česky poradu, shromáždění či sjezd. Těžko říci, čím z toho byla sešlost, již uspořádala ODS předminulou sobotu v Městském divadle v Brně. Poradou nebyla, poněvadž na té se diskutuje. Nebyl to ani sjezd, protože nebyli přítomni delegáti, nejednalo se, nehlasovalo ani neusnášelo. A sotva to bylo shromáždění, anžto na nich se „nekasíruje“ tisícikorunový účastnický poplatek. Co to tedy vlastně bylo? Inu, představení. Na efektně nasvícené scéně defilovali herci, jež za doprovodu „scénické hudby“ a jiných divadelních prostředků sledovali v potemnělém sále diváci a prostřednictvím přenosu ČT 24 i fajnšmekři doma u televize.
To, co odeznělo v Brně, bylo více než dvacet monologů garantů deseti tematických sekcí Vize 2020 a přizvaných hostů. Výběr řečníků měl dvě evidentní kritéria – odbornost a nekonfliktnost. Úvod k ekonomickým tématům proto měl Martin Kocourek, zajisté odborník, ale na rozdíl od blahé paměti Vlastimila Tlustého poněkud „uspávač hadů“. Na téma Česká republika v Evropě a ve světě promluvili v čele pelotonu řečníků kompetentně Jan Zahradil a Alexandr Vondra. Někdejšímu ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi však nebyl uložen referát o problémech justice, nýbrž o vzdělání. Toho času děkan plzeňských práv Pospíšil pochopitelně obstál! Daniela Filipiová však v roli garanta reformy zdravotnictví a la ODS nepřesvědčila. Bodejť by ano, jestliže pouze zaskakovala za Tomáše Julínka, jehož „nepustili na scénu“, aby nevyprovokoval k diskusi Borise Šťastného, který v ODS prosazuje vlastní, „nejulínkovskou“ koncepci zdravotnictví.
Topolánkovo vedení chtělo prostřednictvím brněnské „ideové konference“ natolik prezentovat jednotu ODS, že v jejím scénáři pro jistotu vynechalo prostor pro volnou diskusi. Po prosincovém kongresu, na němž se zásahem jeho režisérů diskutovalo jen ubohých několik desítek minut, to bylo v krátké době už druhé vybočení ODS z demokratických standardů. Jejich respektování má však být pro konzervativně-liberální stranu samozřejmostí za všech okolností – i tři měsíce před parlamentními volbami!
Brněnská „ideová konference“, jež prezentovala – nikoli schválila! – dokument Vize 2020, prý však s volbami úzce nesouvisela. Aspoň to naznačoval Mirek Topolánek, dle něhož je Vize 2020 „nadčasovým projektem“. Proč však přichází ODS s nadčasovou vizí „ausgerechnet“ nyní? „Odpověď zní: my pořád věříme, že lidé nakonec uslyší pravdu a že se k nám přidají,“ reaguje na takovou otázku Topolánek. Co však znamená ono „nakonec“ – v duchu Vize 2020 třeba až za deset let? A je snad ODS kunderovskou majitelkou „jediné pravdy“? Pokud ano, měla by mít v písemné verzi Topolánkova brněnského projevu velké P. Pak bychom se však museli mít na pozoru! Byl to konzervativní katolický básník Jakub Deml, jenž kdysi napsal: „A jestli Pravda zvítězí, sebere vás všechny Čert!“ Ještěže se nezdařilo pokřesťanštění ODS, když zjara 1996 pojala do svých Filipovu KDS…
Lidé samozřejmě mají „slyšet pravdu“ už teď, a snivá Vize 2020 se proto stane podkladem pro volební, prý už konkrétní program ODS. Má být zveřejněn až v dubnu, aby jej konkurence nestačila opsat, popřípadě jako Modrou šanci v roce 2006 rozstřílet. Myslí-li Topolánek vážně, že „socialismus žádné vlastní hodnoty a ideály nemá“, měla by jimi spasit veřejnost právě ODS. Nabídnout je voličům a hned a pozitivně, nikoli obstrukcemi ve sněmovně, se pustit do jejich uskutečňování. S prý skutečnými hodnotami a ideály, vlastními dle Topolánka jen konzervativně-liberální straně, ale jaksi neladí jeho brněnská teze, podle níž „volební program není o tom, že jste objektivně nejlepší. Je o tom, že subjektivně přesvědčíte většinu voličů, že nejlepší jste, i když můžete být třeba nejhorší“. Jak „subjektivně přesvědčovat“, že je nejlepší, předvedla nejspíš ODS předminulou sobotu v Brně. Oč méně tam padlo pozoruhodných myšlenek, o to více bylo „falešných a prázdných“ efektů. Podobalo se to hodně špatnému hollywoodskému scénáři: Topolánek razící si cestu k řečnickému pultu mlhou ustupující do pozadí, Topolánek odhodlaně pronášející téměř poselství k národu. A jako koruna všeho bajka o jistém Václavu Dobrákovi, jenž tváří tvář dluhům, korupci, úpadku zdravotnictví a ohrožení naší země působených populistickými socialisty, prohlédne, nechá svému sousedovi na stole výtisk Vize 2020 a doufá, že o ní bude alespoň přemýšlet. Alexandr Vondra se na „ideové konferenci“ možná „neuťal“, řka, že „ODS stojí pevně na vlastních rukách“. Může být, má-li v úmyslu „subjektivně přesvědčovat“ voliče takovými hloupostmi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž…
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Technologie
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít