S dlouhou splatností pomůže firmám Cashbot, říká autor projektu Marek Hejdušek - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

S dlouhou splatností pomůže firmám Cashbot, říká autor projektu Marek Hejdušek

, Barbora Vojtová, Export a podnikání,
S dlouhou splatností pomůže firmám Cashbot, říká autor projektu Marek Hejdušek

Aplikace dokáže proměnit faktury na peníze i těm firmám, které jsou pro běžný finanční trh malé,
říká zakladatel projektu Cashbot Marek Hejdušek.

Na trhu je podle slov Marka Hejduška řada především menších firem, které mají kvůli dlouhé době splatnosti svých faktur problémy s cash flow. Některé kvůli tomu dokonce zkrachují. Banky jim většinou nepomohou a pro faktoring jsou tyto firmy příliš malé. Právě pro ně vytvořil aplikaci Cashbot, který jejich problémy dokáže vyřešit. Za rok své existence profinancoval Cashbot přes tři tisíce faktur v celkové hodnotě více než 300 miliónů korun.

Co je Cashbot a komu je určen?

Jde o aplikaci, která je určena podnikatelům, malým a střední firmám a slouží jim k profinancování faktur. Splatnost jejich faktur často bývá až devadesát dní, což jim může působit řadu problémů v rámci kontinuity podnikatelské činnosti. Jedná se například o mzdy zaměstnanců nebo platby dodavatelům zboží, které potřebují ke své činnosti.
Banka jim většinou nepomůže a faktoring také již vyzkoušeli, či jsou pro něj příliš malí. Často tak dochází k efektu takzvané sněhové koule ve smyslu, když mi odběratelé neplatí včas, já také nebudu platit včas. Tento přístup však brzdí byznys a celkovou ekonomiku. Proto jsme vytvořili Cashbot, který by tomuto měl předcházet.

Jak tedy funguje?

Klient vloží vystavenou fakturu do naší aplikace, která automatizovaným způsobem v reálném čase posoudí, zda můžeme, či nemůžeme danou fakturu profinancovat. Pokud ji aplikace vyhodnotí kladně, pak okamžitě posíláme na klientův účet 70 až 80 procent hodnoty faktury. Klient může v klidu a včas zaplatit své zaměstnance a nabrat další zakázky, takže mu efektivně pomáháme s jeho cash flow.
Zároveň si může fakturu také pojistit proti platební neschopnosti. Stručně řečeno řešíme pro klienta dvě záležitosti – optimalizaci jeho cash flow a jeho zajištění se proti tomu, kdyby nedostal zaplaceno.

Na tuzemském trhu již řada podobných produktů existuje, v čem je Cashbot výjimečný?

Dokáže proměnit faktury za peníze těm, kteří jsou pro běžný finanční trh malí a na klasické nabízené produkty nedosáhnou. Zároveň jsme chtěli vytvořit něco, co je pohodlné, rychlé a efektivní. Klient má s aplikací Cashbot peníze buď ještě tentýž den, či následující na svém vlastním účtu.

Na pozadí je sofistikovaná technologie, ale pro klienta je celý proces maximálně jednoduchý. Dokážeme automatizovaně přečíst fakturu a v reálném čase posoudit riziko dané transakce. Díky tomu nemáme náklady na manuální práci, čímž dokážeme financovat faktury již od tří tisíc korun, a je to pro nás stále profitabilní. Financujeme faktury i za mikro odběrateli.

Jaký je nejklíčovější rozdíl oproti běžnému faktoringu?

Nejzásadnějším rozdílem je, že v případě faktoringu se platí na účet faktoringové společnosti a poté se teprve peníze uvolňují na účet klienta. Takový proces trvá týdny. U Cashbotu zabere registrace sedm minut a nemění se ani bankovní účet, ani dodavatelsko-odběratelské vztahy.

Jak s Cashbotem začít, co k tomu potřebuji a jak dlouho trvá schvalovací proces?

Existují dvě možnosti samotné registrace. Buď si klient sjedná schůzku, kdy k němu pošleme poradce, který s ním registraci provede a poskytne mu osobně veškeré informace, či se klient může zaregistrovat a vše si přečíst z pohodlí svého domova. Zhruba 70 procent našich zákazníků preferuje osobní schůzku. K registraci stačí občanský či řidičský průkaz a klasické bankovní výpisy za šest posledních měsíců v elektronické podobě.

V současnosti disponujeme zhruba sty aktivními poradci, kteří mohou navštívit klienta kdekoli po České republice. Schvalovací proces proběhne do dvou hodin a bezprostředně poté může mít klient profinancovanou svoji první fakturu. Tu první si navíc může nechat profinancovat zdarma, čímž si zároveň vyzkouší, jak jednoduše celý proces probíhá.

Celý rozhovor sledujte na Euro TV

Autorka je spolupracovnicí redakce

PDF verze letního dvojčísla magazínu Export a podnikání ke stažení
 Titulka Export a podnikání 7,8/19

Ohodnoťte tento článek
Diskuze