Rytíř odchází

07. března 2008, 17:35 - István Lékó
07. března 2008, 17:35

Předseda Makarius odstoupil z funkce, nástupce zatím není vybrán

Ikona českého hornictví profesor Roman Makarius se po jedenácti letech v čele Českého báňského úřadu (ČBÚ) rozhodl abdikovat na funkci. Makarius (70) to oznámil premiérovi Mirkovi Topolánkovi začátkem března. Výběr nového šéfa úřadu Topolánek zřejmě bude konzultovat i s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem. Makarius z funkce (a současně do důchodu) odchází ke konci března.
„Jsem přesvědčen, že svému nástupci předám státní báňskou správu jako konsolidovaný resort, který svoji činnost vždy vykonával jako odborný orgán v plném respektování právního řádu naší republiky a politiky vlády,“ napsal Makarius v abdikačním dopise. „Jsem připraven i po odchodu z funkce dát státním orgánům k dispozici své zkušenosti z více než padesátiletého působení v hornictví,“ uvedl. Podle informací týdeníku EURO jeho odborné znalosti zřejmě využijí některé velké uhelné společnosti.
Makarius od roku 1961 do 1977 pracoval v provozních funkcích v hornických organizacích. Poté až dosud jako pracovník Státní báňské správy České republiky. Předsedou ČBÚ ho jmenoval v březnu 1997 tehdejší premiér Václav Klaus.
Významným přínosem Makaria pro české hornictví je skutečnost, že báňská správa v uplynulých 20 letech přispěla ke stabilizaci celého sektoru, zejména v oblasti bezpečnosti práce a vývoje smrtelné úrazovosti. Jako uznávaný odborník na horní právo stál u zrodu nové báňské legislativy po roce 1989 a následně její harmonizace v kontextu legislativy Evropské unie. Je autorem knih o báňském záchranářství a více než pěti publikací z oboru horního práva a desítek článků a přednášek zaměřených nejen na horní právo, ale i na bezpečnost v dolech, bezpečnostní předpisy a báňské záchranářství.
V roce 1986 se stal členem Vědecké rady děkana Hornicko-geologické fakulty Vysoké školy báňské v Ostravě a od roku 1997 je členem Vědecké rady rektora Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě. V roce 2000 byl jmenován profesorem.
Makarius je dlouhá léta považován za ústřední postavu renesance tradic hornického stavu. Navrhl a do života uvedl vyznamenání pro báňské záchranáře „Záslužný záchranářský kříž“ a ocenění za zásluhy o české hornictví „Medaile Jiřího Agricoly“. Z jeho iniciativy byla založena pro hornické podniky cena za bezpečnost v hornictví „Zlatý Permon“.
Je rytířem Maltézského řádu, nositel Velkodůstojnického kříže pro Merito Melitensis, nositel všech českých hornických řádů a vyznamenání.
Málokdo ví, ale životní vášní Makaria je hudba. V šedesátých letech absolvoval Státní konzervatoř hudby a ukončil ji absolutoriem v oboru dirigování. V roce 1961 se ujal jako sbormistr a umělecký vedoucí Hornického pěveckého sboru Kladno. Ten dnes reprezentuje 50členné umělecké těleso, které dlouhodobě spolupracuje i se sólisty Národního divadla v Praze.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se…
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se nemohu dočkat
Technologie
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít