Rychlost katastru

13. listopadu 2006, 00:00 - admin
13. listopadu 2006, 00:00

(reakce na článek v Profitu č. 40/2006)V článku Blýskání na rychlejší a jednodušší časy říká předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČÚZK), že zápisy do katastru jsou v Praze prováděny v době „mezi čtyřmi až pěti měsíci“. Nemluvil pravdu.

(reakce na článek v Profitu č. 40/2006)

V článku Blýskání na rychlejší a jednodušší časy říká předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČÚZK), že zápisy do katastru jsou v Praze prováděny v době „mezi čtyřmi až pěti měsíci“. Nemluvil pravdu. Mám podanou žádost o výmaz omezení převodu nemovitosti z důvodu zástavního práva od 19. ledna 2006, a to řádně doloženou všemi žádanými podklady.

Dne 24. ledna 2006 provedl ČÚZK „zaplombování“ a od té doby se nic neděje, přestože jsem výmaz urgovala dne 16. května 2006 s tím, že nám jeho neprovedení brání v jednání o prodeji nemovitosti.

Z ČÚZK mi 6. června odpověděla ing. Eva Benešová, ředitelka KP Praha: „Bohužel vzhledem k velkému počtu podání, která jsou katastrálnímu úřadu doručena a která převyšují stávající kapacitní možnosti, nejsme schopni dodržet lhůty dané nám zákonem.“ Zákonná lhůta jsou tři měsíce. Dodnes nebyl výmaz proveden, přestože je to již devět měsíců.

Napadá mne, co by se stalo, kdyby stejným způsobem plnili své zákonné povinnosti třeba podnikatelé koncem března, kdy mají ze zákona povinnost odevzdávat svá daňová přiznání.

Nepochybuji o tom, že by na své písemné zdůvodnění o nestíhání svých kapacitních možností hodně dlouho nezapomněli!

Milena Kročáková, Praha 9

Ojedinělost takového případu, jaký popisuje paní Kročáková, je zřejmá z internetového nahlížení do katastru, kde její podání je obklopeno samými vyřízenými podáními. Stačí si zvolit funkci „seznam přijatých řízení“, zvolit Prahu a zadat datum doručení podání. Já vidím jako jedinou možnou příčinu nedůslednost vedení pražského Katastrálního úřadu při kontrole nevyřízených podání. Je to zvláště politováníhodné, když se paní Kročáková sama v květnu domáhala vyřízení v době, kdy se již podání z ledna běžně vyřizovala. Mohlo jí tedy být v květnu vyhověno. Vyžádám si vysvětlení od ředitele úřadu ing. Klučky, jak mohlo k takovému opomenutí tohoto podání dojít a výsledek vám sdělím.

Jednotlivé opomenutí je možné, ale v tuto chvíli je obvyklá lhůta vkladového řízení v Praze dokonce o něco kratší, než jsem pro Profit uvedl. Je snad myslím pochopitelné, že mluvím o průměru ze zhruba 60 tisíc podání ročně, a existují tedy odchylky, které však ve většině případů nepřekročí plus minus jeden měsíc. Odchylky větší se vyskytují spíše výjimečně v důsledku opomenutí.

Karel Večeře předseda ČÚZK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít