Rychlejší cesta k dotacím

05. ledna 2010, 04:26 - Jiří Němeček
05. ledna 2010, 04:26

Obce by se letos měly rychleji dostat k evropským i domácím dotacím. Slíbil to ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Hlavní pomocí má být možnost čerpat část peněz už při dokončení části projektu, nikoliv až po jeho celkovém dokončení.

Autor: ČTK

Čerpání evropských dotací ze strukturálních fondů se v posledních letech začalo výrazně zrychlovat. Česko se dokonce z tohoto pohledu stalo čtvrtou nejúspěšnější zemí. Letos by se situace mohla dál zlepšit, a to i pro nové domácí žadatele. Slibuje to Ministerstvo pro místní rozvoj, které pravidla pro rozdělování dotací určuje.

„Pro rychlejší a efektivnější čerpání peněz z unijních fondů připravujeme nyní soubor dalších opatření. Jedná se zejména o změny v oblasti legislativy, zjednodušení vnitřních pravidel nebo analýzy čerpání za jednotlivé operační programy,“ říká ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Ne všechny předložené projekty jsou úspěšné. Řada z nich obsahuje formální i věcné nedostatky, proto jsou nakonec takové projekty vyřazeny. Ostatně Národní orgán pro koordinaci, jímž je Ministerstvo pro místní rozvoj, eviduje nemalý počet neúspěšných žádostí o podporu z evropských fondů. Podle této statistiky byla kvůli porušení formálních požadavků či nedostatečné kvalitě projektu vyřazena až čtvrtina žádostí.

Lepší časy zatím v nedohlednu Nejen v uplynulém, ale i v tomto roce musejí radní v obecních rozpočtech počítat s dopady současné hospodářské krize. Už nyní města a obce na nevybraných daních tratí odhadem zhruba 15,7 miliardy korun. Jedním z řešení, jak propad příjmů alespoň částečně utlumit, je využití strukturálních fondů. Počty nejsou složité: Jestliže obce a města získají do svých obecních rozpočtů 55 procent příjmů z daní, tak dalších 30 procent může být z dotací z Unie. A to není malá částka. Podle vyjádření Martina Ayrera, tiskového mluvčího Ministerstva pro místní rozvoj, se změnily podmínky pro financování obcí z evropských fondů. „Do nedávné doby musela obec daný projekt, který byl financován z evropských peněz, vypracovat a také uskutečnit v praxi, teprve potom obdržela příslušné platby v rámci tohoto projektu. V současné době byly v některých operačních programech nastaveny podmínky tak, že platby jsou průběžné,“ zdůraznil Ayrer. To podle něj obcím může velmi pomoci v rámci čerpání peněz z jejich obecních rozpočtů. Klíčová je skutečnost, že i když deficit z daní může pokračovat, tak eurodotace jsou jisté. Ministerstvo pro místní rozvoj přijalo opatření, díky němuž mají obce možnost realizaci svého projektu rozdělit do více etap. To v podstatě umožňuje průběžné čerpání prostředků. Další možností je způsob proplácení faktur dodavatelům, který v současné době zahájily některé řídicí orgány, zejména Regionální operační programy. Jedná se o způsob financování, kdy žadatel nemusí výdaje uhradit prvotně ze svých zdrojů. Příjemce dotační podpory předloží řídicímu orgánu neuhrazené faktury ke kontrole a následnému proplacení, přičemž povinný podíl spolufinancování ze strany příjemce zůstává zachován. Větší šance pro regiony**

Města a obce mohou využít programů a dotačních titulů poskytovaných prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj, a to v oblastech regionální politiky, bytové politiky, podpory nestátních neziskových organizací a v oblasti strukturálních fondů.

Jeden z programů například hodlá urychlit úpravy budov a ploch v bývalých vojenských areálech k novému využití pro poskytování služeb ve veřejném zájmu nebo k podnikatelskému využití.

Jiným zajímavým programem jsou Bezbariérové obce 2010. Tento titul se zaměřuje na investiční a neinvestiční podporu při odstraňování bariér v budovách městských a obecních úřadů včetně domů s pečovatelskou službou náležejících do komplexních řetězců bezbariérových tras v obcích a městech.

Žádaným programem je také Podpora rozvoje bydlení pro rok 2010. Tento program se skládá z podprogramů na podporu regenerace panelových sídlišť, výstavbu technické infrastruktury a výstavbu podporovaných bytů. Z programu jde také žádat o podporu při výměnách domovních olověných rozvodů. K dispozici jsou i programy, které vznikly na pomoc lidem zasažených loňskými bleskovými povodněmi.

Tyto programy jsou určeny na podporu zajišťování dočasného náhradního ubytování a dalších souvisejících potřeb anebo zajištění dočasného náhradního ubytování a dalších souvisejících potřeb v důsledku povodně či jiné živelní pohromy. Mezi takzvané povodňové programy patří i podpora výstavby obecních nájemních bytů pro občany postižené živelní pohromou.

Právě v těchto případech se vloni ukázala výhoda rychlého udělení finančních prostředků.

Povodněmi nejvíce postižené obce Kunín, Jeseník nad Odrou a Životice u Nového Jičína postavily během půl roku domy lidem, kteří kvůli loňským povodním přišli o bydlení. Rezort místního rozvoje poskytl na jejich stavbu dotaci ve výši 50,6 milionu korun. Slavnostní předání povodňových domů zahájil jen několik dní před nástupem Vánoc přímo v Jeseníku nad Odrou ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Kunín postavil 12 nových bytových jednotek a dotace ministerstva byla 13,8 milionu korun. Jeseníku nad Odrou poskytlo ministerstvo 26,5 milionu korun na výstavbu 23 bytových jednotek. V Životicích u Nového Jičína postavili s příspěvkem ministerstva 10,4 milionu korun celkem devět bytových jednotek.

„Je velmi dobře, že se lidé, kteří přišli kvůli povodni o střechu nad hlavou, mohli ještě před Vánocemi přestěhovat do nového bydlení. Rychlá výstavba nových domů dokazuje dobrou spolupráci mezi ministerstvy, kraji a obcemi,“ chválí ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo na pomoc lidem zasaženým povodněmi několik programů. Rychlou a přímou pomoc domácnostem představuje dotace ve výši 30 tisíc korun. Ministerstvo poskytlo peníze i na zajištění dočasného náhradního ubytování občanů a demolice neopravitelně poškozených domů. Další dotace a úvěry nabídlo prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení. Obce a kraje mohou žádat o dotace na obnovu svého majetku i prostřednictvím programu Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Auta
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový…
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný rebel
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít